Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Clinton: uwolnić Julię Tymoszenko

11.01.2012

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton napisała w liście do byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, że Stany Zjednoczone będą nalegały na przeprowadzenie należytego procesu sądowego oraz na uwolnienie skazanej na siedem lat Tymoszenko. "Stany Zjednoczone są rozczarowane, że sąd apelacyjny w Kijowie potwierdził wydany na Panią wyrok bez rozpatrzenia kwestii dotyczących wybiórczego stosowania prawa, które były podnoszone podczas procesu sądowego" - napisała Clinton.

Zdaniem Clinton, zaniepokojenie amerykańskiej administracji wzrosło w związku z raptowną decyzją ukraińskich władz o przeniesieniu Tymoszenko do oddalonego od Kijowa więzienia, w szczególności ze względu na informacje o stanie jej zdrowia.

List Clinton do Tymoszenko został opublikowany na stronie internetowej byłej premier. Clinton podkreśliła w nim, że USA będą się także domagały uwolnienia innych byłych urzędników, więzionych przez władze w Kijowie. Jest wśród nich m.in. były szef MSW, Jurij Łucenko.

Clinton odniosła się także do zaplanowanych w październiku wyborów do ukraińskiego parlamentu. Podkreśliła, że USA chcą, by wybory te były wolne i by mogli w nich uczestniczyć wszyscy chętni kandydaci.

Amerykańska sekretarz stanu podziękowała również Tymoszenko za to, że znajdując się w więzieniu nadal popiera integrację europejską swego państwa oraz przyjazne stosunki z sąsiednimi krajami.

Demokracja i rozwój idą w parze. Zapewniam Panią, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać dążenia narodu Ukrainy do przekształcenia swego państwa w kwitnącą demokrację europejską - czytamy.

Tymoszenko została skazana w październiku za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku. W grudniu wyrok ten utrzymał sąd apelacyjny, a następnie była premier została przeniesiona z aresztu śledczego w Kijowie do kolonii karnej dla kobiet w Charkowie.

Wyrok więzienia dla opozycyjnej polityk poważnie zachwiał stosunkami między Ukrainą a UE, która uznała, że władze ukraińskie mają wybiórczy stosunek do prawa. Ochłodzenie w tych kontaktach spowodowało, że w grudniu nie doszło do parafowania umowy stowarzyszeniowej Kijowa z Unią Europejską.

Greg/PAP
[fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

Clinton

,

Julia Tymoszenko

,

Ukraina

,

USA

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook