Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ciężkie walki w Syrii

24.03.2012

Syryjskie siły rządowe przystąpiły w sobotę do szturmu na miasto Sarakib na północnym zachodzie kraju, ale napotkały na opór ze strony powstańców - informują działacze praw człowieka. Wojsko ostrzelało też będącą w rękach rebeliantów dzielnicę miasta Hims.

Armia weszła do Sarakib, które od wielu miesięcy jest w rękach powstańców, od północy. W centrum miasta trwają walki między wojskiem a powstańcami, którzy zniszczyli tam czołg i trzy transportery opancerzone - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

- Wielu mieszkańców ucieka z Sarakib - powiedział szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. - Ludzie opuszczali miasto już od jakiegoś czasu, ale po dzisiejszych atakach proces ten się nasilił - dodał.

Lokalne komitety koordynacyjne do walki z reżimem prezydenta Baszara el-Asada poinformowały, że do miasta autobusami przyjechali też prorządowi snajperzy, czyli członkowie milicji szabiha, i przedstawiciele sił bezpieczeństwa w cywilu. Przeprowadzają oni ataki i zatrzymują ludzi.

Wojska rządowe ostrzelały też od wczesnych godzin rannych sobotę serią z moździerzy gęsto zaludnioną dzielnicę Chaldija w Hims, przygotowując się najpewniej do szturmu - poinformował działacz Obserwatorium.

Lokalne komitety zamieściły na swej stronie na Facebooku film wideo, na którym widać dym unoszący się nad dzielnicą mieszkaniową Chaldija. Ta jedna z największych dzielnic Hims od miesięcy jest pod kontrolą powstańców.

Według Obserwatorium w całym kraju w sobotę zginęło 10 osób. Z szacunków lokalnych komitetów wynika, że ofiar było 15.

Z kolei Hims jest sceną najcięższych walk w trwającym już rok antyprezydenckim powstaniu. Bastion rebeliantów, jakim była dzielnica Baba Amro, siły rządowe rozgromiły 1 marca.

Według szacunków ONZ w wyniku tłumienia antyprezydenckich wystąpień przez siły rządowe oraz starć z dezerterami z armii zginęło co najmniej 8 tys. ludzi. Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od połowy marca 2011 r. w wyniku rewolty zginęło już ponad 9 tys. osób.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 2. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 3. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 4. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 5. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 6. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 7. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 8. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook