Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ciężki los Cypryjczyków

27.03.2013

Władze Cypru nawiązały porozumienie z eurolandem oraz MFW ws. pakietu ratunkowego dla swojego kraju. Jednak mieszkańcy wyspy wiedzą, że początek ich problemów dopiero nadchodzi. Nie mają bowiem za co żyć.

Likwidacja Laiki Bank, w którym miało konta wiele cypryjskich firm, zablokowanie depozytów powyżej 100 tysięcy euro w Bank of Cyprus, wreszcie zapowiedziana kontrola przepływów kapitału ze wszystkich banków na wyspie - wszystko to odbije się na codziennym życiu wielu Cypryjczyków.

"Przemysł budowlany stoi. Większość materiałów, których tu używamy, jest importowana. Teraz nasi zagraniczni partnerzy chcą za wszystko zapłaty z góry. Jak mamy im płacić, skoro nasze konta są zablokowane?" - denerwuje się Pambos, właściciel znanej firmy budowlanej, mającej konto w Bank of Cyprus.

Zamiast bezpośredniego przelewu wynagrodzeń na konta bankowe w tym miesiącu pracownicy Pambosa otrzymają czeki. Pambos nie jest jednak pewien, czy będą one honorowane.

"W cypryjskich instytucjach finansowych na razie panuje chaos. Nikt nie zna odpowiedzi na najprostsze pytania. No więc jak taka firma jak moja ma funkcjonować? Próbowałem pogadać z kierownikiem mojego oddziału banku, ale on też nic nie wie" - rozkłada ręce Pambos.

Architekt Tassos Christu ma podobne problemy. Co prawda osobiście nie stracił żadnych pieniędzy, bo - jak mówi - w Laiki miał tylko długi, ale klienci jego małej firmy architektonicznej już od miesięcy zalegali z płatnościami za wykonane zamówienia, więc ostatnie wydarzenia tylko pogorszyły sytuację.

"Mnie nie płacą, więc ja też nie mogę nikomu zapłacić. Właśnie przygotowuje się do rozmów z pracownikami. Będę musiał zacząć zwalniać, a tego chciałem uniknąć za wszelką cenę" - mówi Christu.

Jego znajomy Marios, który określa się jako "samozatrudniony dostawca akcesoriów samochodowych dla stacji benzynowych", powiedział, że we wtorek zdołał sprzedać tylko, za 14 euro, dwie butelki płynu do czyszczenia silnika.

"Mój zysk z tej transakcji? Trzy euro. A wydatki związane z biznesem to miesięcznie około 2 tysięcy. Co mam zrobić? Z czego utrzymam rodzinę?" - zastanawia się głośno Marios.

Siedemdziesięciopięcioletni właściciel małego sklepu spożywczego na nikozyjskim starym mieście, Dimitris, mówi, że od wtorku, po raz pierwszy od 40 lat, nie sprzedaje swoim stałym klientom na kredyt.

"Nigdy nikomu nie odmawiałem. Wszystko zapisywałem, a pierwszego dnia każdego miesiąca taka osoba przychodziła tu ze swoim czekiem i za wszystko płaciła" - mówi Andreas, pokazując mały niebieski notes.

"We wtorek po raz pierwszy musiałem powiedzieć „nie”. Nikt nie wie, co się stanie, kto dostanie pensję, a kto nie, kiedy otworzą banki, kto w przyszłym tygodniu będzie jeszcze miał pracę" - tłumaczy i dodaje, że jego obroty są teraz o 40 proc. niższe niż miesiąc temu, a wszyscy dostawcy żądają zapłaty z góry.

Czterdziestoletnia Maria, matka dwojga dzieci zatrudniona w niewielkiej międzynarodowej firmie inwestycyjnej, właśnie dowiedziała się, że jej oddział na Cyprze przestaje istnieć.

"Mam ostatnie zadanie: przygotować strategię, jak odzyskać od cypryjskich banków jak najwięcej pieniędzy naszych klientów. A potem - do widzenia" - mówi Maria, której mąż jest od miesięcy bezrobotny.

"Zaczynamy się z mężem pakować. Wyjeżdżamy z Cypru. Nie chodzi o nas, ale o dzieci. Musimy im zapewnić lepszą przyszłość. To miejsce jest skończone" - dodaje.

PAP, lz

[fot: PAP – EPA]

Słowa kluczowe:

Cypr

,

bank centralny

,

ludzie

,

Góra Krzyzy

,

płace

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook