Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ciężki los Cypryjczyków

27.03.2013

Władze Cypru nawiązały porozumienie z eurolandem oraz MFW ws. pakietu ratunkowego dla swojego kraju. Jednak mieszkańcy wyspy wiedzą, że początek ich problemów dopiero nadchodzi. Nie mają bowiem za co żyć.

Likwidacja Laiki Bank, w którym miało konta wiele cypryjskich firm, zablokowanie depozytów powyżej 100 tysięcy euro w Bank of Cyprus, wreszcie zapowiedziana kontrola przepływów kapitału ze wszystkich banków na wyspie - wszystko to odbije się na codziennym życiu wielu Cypryjczyków.

"Przemysł budowlany stoi. Większość materiałów, których tu używamy, jest importowana. Teraz nasi zagraniczni partnerzy chcą za wszystko zapłaty z góry. Jak mamy im płacić, skoro nasze konta są zablokowane?" - denerwuje się Pambos, właściciel znanej firmy budowlanej, mającej konto w Bank of Cyprus.

Zamiast bezpośredniego przelewu wynagrodzeń na konta bankowe w tym miesiącu pracownicy Pambosa otrzymają czeki. Pambos nie jest jednak pewien, czy będą one honorowane.

"W cypryjskich instytucjach finansowych na razie panuje chaos. Nikt nie zna odpowiedzi na najprostsze pytania. No więc jak taka firma jak moja ma funkcjonować? Próbowałem pogadać z kierownikiem mojego oddziału banku, ale on też nic nie wie" - rozkłada ręce Pambos.

Architekt Tassos Christu ma podobne problemy. Co prawda osobiście nie stracił żadnych pieniędzy, bo - jak mówi - w Laiki miał tylko długi, ale klienci jego małej firmy architektonicznej już od miesięcy zalegali z płatnościami za wykonane zamówienia, więc ostatnie wydarzenia tylko pogorszyły sytuację.

"Mnie nie płacą, więc ja też nie mogę nikomu zapłacić. Właśnie przygotowuje się do rozmów z pracownikami. Będę musiał zacząć zwalniać, a tego chciałem uniknąć za wszelką cenę" - mówi Christu.

Jego znajomy Marios, który określa się jako "samozatrudniony dostawca akcesoriów samochodowych dla stacji benzynowych", powiedział, że we wtorek zdołał sprzedać tylko, za 14 euro, dwie butelki płynu do czyszczenia silnika.

"Mój zysk z tej transakcji? Trzy euro. A wydatki związane z biznesem to miesięcznie około 2 tysięcy. Co mam zrobić? Z czego utrzymam rodzinę?" - zastanawia się głośno Marios.

Siedemdziesięciopięcioletni właściciel małego sklepu spożywczego na nikozyjskim starym mieście, Dimitris, mówi, że od wtorku, po raz pierwszy od 40 lat, nie sprzedaje swoim stałym klientom na kredyt.

"Nigdy nikomu nie odmawiałem. Wszystko zapisywałem, a pierwszego dnia każdego miesiąca taka osoba przychodziła tu ze swoim czekiem i za wszystko płaciła" - mówi Andreas, pokazując mały niebieski notes.

"We wtorek po raz pierwszy musiałem powiedzieć „nie”. Nikt nie wie, co się stanie, kto dostanie pensję, a kto nie, kiedy otworzą banki, kto w przyszłym tygodniu będzie jeszcze miał pracę" - tłumaczy i dodaje, że jego obroty są teraz o 40 proc. niższe niż miesiąc temu, a wszyscy dostawcy żądają zapłaty z góry.

Czterdziestoletnia Maria, matka dwojga dzieci zatrudniona w niewielkiej międzynarodowej firmie inwestycyjnej, właśnie dowiedziała się, że jej oddział na Cyprze przestaje istnieć.

"Mam ostatnie zadanie: przygotować strategię, jak odzyskać od cypryjskich banków jak najwięcej pieniędzy naszych klientów. A potem - do widzenia" - mówi Maria, której mąż jest od miesięcy bezrobotny.

"Zaczynamy się z mężem pakować. Wyjeżdżamy z Cypru. Nie chodzi o nas, ale o dzieci. Musimy im zapewnić lepszą przyszłość. To miejsce jest skończone" - dodaje.

PAP, lz

[fot: PAP – EPA]

Słowa kluczowe:

Cypr

,

bank centralny

,

ludzie

,

Góra Krzyzy

,

płace

Warto poczytać

 1. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 2. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 3. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 4. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 5. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 6. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 7. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook