Jedynie prawda jest ciekawa

Ciała ofiar zamachu wyleciały do Holandii

23.07.2014

Na lotnisku w Charkowie pożegnano ofiary katastrofy malezyjskiego samolotu, który został zestrzelony przez separatystów. Oprawcy nie poprzestają w zbrojeniu swojej armii. Ukraina ma informacje o groźnej broni przekazanej przez Rosję.

Separatyści coraz lepiej uzbrojeni. Rosjanie dostarczają im groźną broń

„Ukraiński resort spraw wewnętrznych ma niepodważalne dowody, że terroryści z Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej negocjują z Rosją otrzymanie partii amunicji fosforowej, której chcieliby używać w wyrzutniach typu Grad” — informuje ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Doradca ministra alarmuje, że broń może zostać użyta przeciwko cywilom.

„W najbliższej przyszłości dowody zostaną przekazane ONZ i OBWE jako kolejny potwierdzenie rosyjskiego wsparcia dla terrorystów. Fosforowa amunicja nie może być zakupiona w żadnym sklepie” – zaznaczył Harszczenko.

Dodatkowo Rosjanie wzmacniają jednostki Floty Czarnomorskiej. Rosja zamierza wzmocnić swoją Flotę Czarnomorską, której główna baza znajduje się w Sewastopolu na zaanektowanym w marcu Krymie - poinformowały w środę służby prasowe floty, powołując się na jej dowódcę admirała Aleksandra Witkę. Rozwijane ma być m.in. lotnictwo morskie i artyleria, a także nowe okręty i łodzie podwodne.

Ciała ofiar wyleciały z lotniska w Charkowie

W Charkowie, na północnym wschodzie Ukrainy, pożegnano w środę ofiary katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczych, który został zestrzelony 17 lipca. Zginęło prawie 300 osób. Pierwsze ciała ofiar są w drodze do Holandii.

„W imieniu prezydenta, premiera, całego rządu i własnym, proszę bliskich wszystkich ludzi, którzy zginęli w samolocie odbywającym lot MH-17, o przyjęcie wyrazów współczucia. Cierpimy razem z wami — oświadczył podczas uroczystości żałobnej wicepremier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, szef komisji rządowej ds. badania przyczyn katastrofy.

Po ceremonii, w której uczestniczył także ambasador Holandii w Kijowie Kees Klompenhouwer, pierwszy samolot z ciałami ofiar katastrofy odleciał z Charkowa do Holandii. Na pokładzie maszyny znajdowały się zwłoki 16 osób - podała agencja Interfax-Ukraina.

Oczekuje się, że w środę do Holandii wyleci jeszcze jeden samolot. Spodziewane są one w Eindhoven na południu tego kraju około godz. 16. Większość ofiar katastrofy stanowili Holendrzy.

Premier Australii niepewny ilości ciał, które znajdują się w Charkowie.

Pyta też o ilość ciał, które wciąż znajdują na miejscu katastrofy . Premier Australii Tony Abbott powiedział w środę, że nadal nie wiadomo ile ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy dotarło specjalnym pociągiem do Charkowa, a ile nadal pozostaje na miejscu tragedii.

Czarne skrzynki zbadają brytyjscy specjaliści

Wielka Brytania zaakceptowała wniosek Holandii, by brytyjscy eksperci odczytali dane z dwóch czarnych skrzynek malezyjskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się w ubiegły czwartek na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek brytyjski premier David Cameron.

Skrzynki te mogą pomóc w definitywnym ustaleniu, czy odbywający lot MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur Boeing 777 towarzystwa Malaysia Airlines został trafiony rakietą przeciwlotniczą, wystrzeloną z terenu kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. W katastrofie zginęło wszystkich 298 pasażerów i członków załogi samolotu, a blisko dwie trzecie zabitych było obywatelami Holandii.

PAP, lz

[fot: twitter.com]

Słowa kluczowe:

ciała ofiar

,

katastrofa

,

Holandia

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook