Jedynie prawda jest ciekawa


Ciąg dalszy zamieszek w Paryżu

08.02.2017

Zamieszki wywołała czwartkowa akcja policyjna w miejscowości Aulnay-sous-Bois, podczas której jeden z zatrzymanych został brutalnie zgwałcony pałką przez funkcjonariusza.

Francuska policja zatrzymała 17 osób podczas zamieszek na północnych przedmieściach Paryża, które trwały już czwartą noc z rzędu i rozszerzyły się na kolejne
dzielnice. Młodzi ludzie rzucali koktajle Mołotowa i podpalili około 10 pojazdów.

Zamieszki wywołała czwartkowa akcja policyjna w miejscowości Aulnay-sous-Bois, podczas której jeden z zatrzymanych został brutalnie zgwałcony pałką przez funkcjonariusza.

"W nocy doszło do kolejnych gwałtownych konfrontacji" - poinformował w środę w publicznym radiu przedstawiciel policji Yves Lefebvre.

Chociaż zamieszki te mają mniejszą skalę niż te z 2005 roku, to przypominają one o napięciach w dzielnicach z wyższym niż w innych częściach kraju bezrobociem i dużą populacją imigrantów - komentuje agencja Reutera.

Według radia Franceinfo w pobliżu miejscowości Clichy-sous-Bois kierowca autobusu odniósł niewielkie obrażenia, gdy w jego pojazd trafił koktajl Mołotowa.

Policja poinformowała też, że kilkanaście osób zostało ewakuowanych z budynku w miejscowości Tremblay-en-France z objawami zatrucia tlenkiem węgla, gdy grupa nieznanych osób wrzuciła do środka koktajl Mołotowa. W tej samej miejscowości zaatakowano m.in. komisariat policji.

"Niestety te dzielnice przekształciły się w getta" - ocenił Lefebvre, który jest członkiem policyjnych związków zawodowych SGP. Dodał, że policja nie jest wystarczająco wyszkolona ani nie ma odpowiedniego wyposażenia, by radzić sobie z mieszkańcami tych terenów wokół Paryża.

W czwartek w Aulnay-sous-Bois czarnoskóry 22-latek Theo został ciężko ranny podczas zatrzymania w ramach akcji wymierzonej w dilerów narkotyków. Oskarża on jednego z policjantów o gwałt z użyciem policyjnej pałki. Na nagraniach wideo zrobionych przez świadków widać czterech funkcjonariuszy zadających ciosy leżącemu na ziemi młodemu mężczyźnie. W nocy z czwartku na piątek Theo przeszedł operację w szpitalu, gdzie został przewieziony z komisariatu.

Jednemu policjantowi postawiono zarzut gwałtu, a trzem pozostałym funkcjonariuszom - udziału w zbiorowym pobiciu. Wszyscy czterej zostali zawieszeni w obowiązkach, trwa dochodzenie.

We wtorek prezydent Francji Francois Hollande odwiedził rannego 22-latka w szpitalu.

[foto.PAP]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook