Jedynie prawda jest ciekawa


Chorwacja przystąpiła do UE

09.12.2011

Przywódcy Chorwacji i UE, w tym premier Donald Tusk, podpisali w piątek w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013 r.

Dzisiaj wreszcie przekraczamy próg europejskiego domu - powiedział prezydent Chorwacji Ivo Josipović podczas uroczystości podpisania dokumentu.

W imieniu Chorwacji traktat podpisała też premier Jadranka Kosor, w imieniu UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przywódcy państw członkowskich UE. W ceremonii podpisania
uczestniczyli też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i szef Komisji Europejskiej
Jose Manuel Barroso.

Jeśli proces ratyfikacji traktatu przebiegnie bez przeszkód we wszystkich państwach UE oraz w samej Chorwacji, to kraj ten przystąpi do UE 1 lipca 2013 roku, stając się 28. państwem członkowskim.

Akcesja to nie jest koniec wyścigu. To początek nowej podróży, ale podróży, którą podejmujecie wraz z przyjaciółmi. UE jest tym, co wszyscy z niej uczynimy - powiedział szef PE Jerzy Buzek. Jesteśmy dumni, mogąc powiedzieć wyraźnie "tak" 28. państwu członkowskiemu UE" - podkreślił. Wyraził przekonanie, że to silne "tak" będzie powtórzone przez naród chorwacki w referendum.    

Josipović nazwał podpisanie traktatu akcesyjnego "historycznym wydarzeniem". Przypomniał, że jego państwo ma za sobą wojnę i transformację ustrojową. "Dlatego nasz sukces jest jeszcze większy. Dlatego możemy sobie pogratulować. Sukces Chorwacji jest sukcesem Europy i pokojowej polityki, która jest najsilniejszym fundamentem zjednoczonej Europy" - podkreślił.

Szef KE Barroso zaznaczył, że podpisanie traktatu jest wyjątkową chwilą dla UE i dla Chorwacji. Sukces, który dzisiaj celebrujemy, jest sukcesem narodu chorwackiego - podkreślił. Zadeklarował, że KE będzie nadal monitorować bardzo ściśle proces integrowania się Chorwacji, aż do momentu akcesji i będzie wspomagać ją na tej drodze.

W celu wdrożenia niezbędnych reform władze w Zagrzebiu będą mogły korzystać z unijnych pieniędzy, m.in. z funduszu spójności na poprawę infrastruktury i europejskiego funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Jednak zgodnie z wymaganiami niektórych państw UE, w tym Francji, KE zastrzegła sobie prawo do kontrolowania postępów Chorwacji aż do dnia przystąpienia tego kraju do UE.

W ocenie Barroso, przystąpienie Chorwacji do UE jest też jasnym sygnałem dla jej sąsiadów, którzy ubiegają się o członkostwo. Nasza europejska oferta leży na stole, (widać) że ciężka praca się opłaca, że korzyści z integracji europejskiej są w zasięgu ręki dla naszych partnerów - mówił. Podkreślił, że kryzys gospodarczy nie powinien wpływać na zaangażowanie UE na rzecz krajów, które chcą stać się członkami Unii.

Premier Donald Tusk powiedział m.in.: Jesteśmy po wyczerpującej dyskusji w kluczowym dla historii Unii momencie. Szukamy wyjścia z kryzysu, który tak bardzo dotkliwie odczuwamy na całym świecie, a w szczególności w strefie euro, a przecież decyzja Chorwacji, nadzieje i marzenia kolejnych państw, które aplikują do UE pokazują, że UE ma głęboki sens.

Witajcie w UE - powiedział szef polskiego rządu do przedstawicieli władz Chorwacji.

Unijny szczyt jest poświęcony przede wszystkim ratowaniu zadłużonych państw strefy euro, ale w piątek przywódcy państw UE mają omawiać dalsze rozszerzenie UE, w tym możliwość przyznania Serbii statusu kandydata do członkostwa. Jednak z powodu sprzeciwu kilku państw, w tym Niemiec i Austrii, decyzja zostanie najprawdopodobniej przesunięta na marzec.

Podpisanie traktatu z Chorwacją oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu w czerwcu, gdy KE zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 2. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 3. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 4. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 5. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 6. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

 7. 1270rosjapodMrozem 16.01.2018

  Ależ zima! W Jakucji temperatura spadła do minus 67 stopni

  W niektórych rejonach Jakucji na Syberii termometry pokazały minus 67 stopni Celsjusza. To już blisko absolutnie rekordowego mrozu, jakim było minus 71 stopni, zanotowane w jakuckiej wsi Ojmiakon w 2013 roku.

 8. norway16012018 16.01.2018

  Norwegia będzie domagać się "redefinicji" swojego związku z UE. Wszystko z powodu Londynu

  Norwegia może żądać renegocjacji swoich umów z UE, jeśli Bruksela zgodzi się na wymagania Londynu w sprawie handlu ze Wspólnotą po Brexicie.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook