Jedynie prawda jest ciekawa


Chorwacja przystąpiła do UE

09.12.2011

Przywódcy Chorwacji i UE, w tym premier Donald Tusk, podpisali w piątek w Brukseli traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE. Podpisanie traktatu oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych i umożliwi rozszerzenie UE już w lipcu 2013 r.

Dzisiaj wreszcie przekraczamy próg europejskiego domu - powiedział prezydent Chorwacji Ivo Josipović podczas uroczystości podpisania dokumentu.

W imieniu Chorwacji traktat podpisała też premier Jadranka Kosor, w imieniu UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz przywódcy państw członkowskich UE. W ceremonii podpisania
uczestniczyli też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i szef Komisji Europejskiej
Jose Manuel Barroso.

Jeśli proces ratyfikacji traktatu przebiegnie bez przeszkód we wszystkich państwach UE oraz w samej Chorwacji, to kraj ten przystąpi do UE 1 lipca 2013 roku, stając się 28. państwem członkowskim.

Akcesja to nie jest koniec wyścigu. To początek nowej podróży, ale podróży, którą podejmujecie wraz z przyjaciółmi. UE jest tym, co wszyscy z niej uczynimy - powiedział szef PE Jerzy Buzek. Jesteśmy dumni, mogąc powiedzieć wyraźnie "tak" 28. państwu członkowskiemu UE" - podkreślił. Wyraził przekonanie, że to silne "tak" będzie powtórzone przez naród chorwacki w referendum.    

Josipović nazwał podpisanie traktatu akcesyjnego "historycznym wydarzeniem". Przypomniał, że jego państwo ma za sobą wojnę i transformację ustrojową. "Dlatego nasz sukces jest jeszcze większy. Dlatego możemy sobie pogratulować. Sukces Chorwacji jest sukcesem Europy i pokojowej polityki, która jest najsilniejszym fundamentem zjednoczonej Europy" - podkreślił.

Szef KE Barroso zaznaczył, że podpisanie traktatu jest wyjątkową chwilą dla UE i dla Chorwacji. Sukces, który dzisiaj celebrujemy, jest sukcesem narodu chorwackiego - podkreślił. Zadeklarował, że KE będzie nadal monitorować bardzo ściśle proces integrowania się Chorwacji, aż do momentu akcesji i będzie wspomagać ją na tej drodze.

W celu wdrożenia niezbędnych reform władze w Zagrzebiu będą mogły korzystać z unijnych pieniędzy, m.in. z funduszu spójności na poprawę infrastruktury i europejskiego funduszu rozwoju obszarów wiejskich. Jednak zgodnie z wymaganiami niektórych państw UE, w tym Francji, KE zastrzegła sobie prawo do kontrolowania postępów Chorwacji aż do dnia przystąpienia tego kraju do UE.

W ocenie Barroso, przystąpienie Chorwacji do UE jest też jasnym sygnałem dla jej sąsiadów, którzy ubiegają się o członkostwo. Nasza europejska oferta leży na stole, (widać) że ciężka praca się opłaca, że korzyści z integracji europejskiej są w zasięgu ręki dla naszych partnerów - mówił. Podkreślił, że kryzys gospodarczy nie powinien wpływać na zaangażowanie UE na rzecz krajów, które chcą stać się członkami Unii.

Premier Donald Tusk powiedział m.in.: Jesteśmy po wyczerpującej dyskusji w kluczowym dla historii Unii momencie. Szukamy wyjścia z kryzysu, który tak bardzo dotkliwie odczuwamy na całym świecie, a w szczególności w strefie euro, a przecież decyzja Chorwacji, nadzieje i marzenia kolejnych państw, które aplikują do UE pokazują, że UE ma głęboki sens.

Witajcie w UE - powiedział szef polskiego rządu do przedstawicieli władz Chorwacji.

Unijny szczyt jest poświęcony przede wszystkim ratowaniu zadłużonych państw strefy euro, ale w piątek przywódcy państw UE mają omawiać dalsze rozszerzenie UE, w tym możliwość przyznania Serbii statusu kandydata do członkostwa. Jednak z powodu sprzeciwu kilku państw, w tym Niemiec i Austrii, decyzja zostanie najprawdopodobniej przesunięta na marzec.

Podpisanie traktatu z Chorwacją oficjalnie kończy prawie sześcioletni okres negocjacji akcesyjnych. Chorwacja wystąpiła do UE z wnioskiem o członkostwo w 2003 roku. Negocjacje akcesyjne rozpoczęły się w październiku 2005 roku. Kraje UE podjęły formalną decyzję o ich zakończeniu w czerwcu, gdy KE zarekomendowała zamknięcie ostatnich czterech rozdziałów negocjacyjnych. Decyzja ta umożliwiła podpisanie traktatu akcesyjnego jeszcze przed końcem roku, czyli za polskiego przewodnictwa w Radzie UE.

PAP

[fot.wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook