Jedynie prawda jest ciekawa


Chorwaci w obronie rodziny

31.05.2013

Ponad 710 tys. podpisów zebrano w całej Chorwacji pod żądaniem referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji zapisu o tym, że małżeństwo jest życiową wspólnotą kobiety i mężczyzny.

Poinformowali o tym w Zagrzebiu przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej „W imię rodziny”. Liczby są ostateczne, gdyż nie ma jeszcze ostatecznych danych z 7 okręgów.

Reprezentujący zwolenników referendum Lino Zonjić zapewnił, że akcja nie jest wymierzona w kogokolwiek, pragnie jedynie jasnego określenia w Konstytucji, co to jest małżeństwo i aby wszyscy obywatele mogli uzyskać w sposób demokratyczny jasność w tej sprawie.

Prawnik Krešimir Planinić wspomniał o niedemokratycznych działaniach niektórych członków najwyższych władz. Na przykład do Konstytucji i ustawy o referendach wprowadzono przepisy dotyczące liczby proszących o nie i ich rejestracji. Na szczęście ludzie zorientowali się w całej sprawie „i otrzymaliśmy nową falę podpisów w obronie demokracji bezpośredniej” - dodał Planinić.

Podkreślił, że obywatele mogą decydować nie tylko za pośrednictwem swych przedstawicieli w Zgromadzeniu Narodowym, ale również bezpośrednio: za pomocą referendum. Dodał, że na tej podstawie inicjatywa poprosiła prezydenta Ivo Josipovicia, aby zgodnie ze swymi uprawnieniami konstytucyjnymi, wypowiedział się niedwuznacznie na ten temat. Planinić uznał również za niedopuszczalne próby wywierania nacisków na Sąd Konstytucyjny w sprawie uznania wyników referendum. „Czy demokracja jest tylko wtedy, gdy wola narodu odpowiada władzy?” – zapytał retorycznie przedstawiciel inicjatywy.

Wyjaśnił następnie, że obecnie komitet organizacyjny będzie musiał zebrać i sprawdzić wszystkie podpisy, co potrwa dwa-trzy tygodnie, po czym przekaże ich ostateczną liczbę i księgę z podpisami przewodniczącemu Zgromadzenia.

Dr Željka Markić zaznaczyła, że działalność inicjatywy „W imię rodziny” pokazała, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni można w Chorwacji doprowadzić do zjednoczenia wielu ludzi wokół sprawy, która jest dla nich ważna. Obywatele różnych wyznań i światopoglądów, narodowości i zawodów, mieszkający we wszystkich częściach kraju, zgodzili się, że małżeństwo jest wspólnotą mężczyzny i kobiety i że takie określenie jest ważne - podkreśliła Markić.

ll, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook