Jedynie prawda jest ciekawa

Chorwaci w obronie rodziny

31.05.2013

Ponad 710 tys. podpisów zebrano w całej Chorwacji pod żądaniem referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji zapisu o tym, że małżeństwo jest życiową wspólnotą kobiety i mężczyzny.

Poinformowali o tym w Zagrzebiu przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej „W imię rodziny”. Liczby są ostateczne, gdyż nie ma jeszcze ostatecznych danych z 7 okręgów.

Reprezentujący zwolenników referendum Lino Zonjić zapewnił, że akcja nie jest wymierzona w kogokolwiek, pragnie jedynie jasnego określenia w Konstytucji, co to jest małżeństwo i aby wszyscy obywatele mogli uzyskać w sposób demokratyczny jasność w tej sprawie.

Prawnik Krešimir Planinić wspomniał o niedemokratycznych działaniach niektórych członków najwyższych władz. Na przykład do Konstytucji i ustawy o referendach wprowadzono przepisy dotyczące liczby proszących o nie i ich rejestracji. Na szczęście ludzie zorientowali się w całej sprawie „i otrzymaliśmy nową falę podpisów w obronie demokracji bezpośredniej” - dodał Planinić.

Podkreślił, że obywatele mogą decydować nie tylko za pośrednictwem swych przedstawicieli w Zgromadzeniu Narodowym, ale również bezpośrednio: za pomocą referendum. Dodał, że na tej podstawie inicjatywa poprosiła prezydenta Ivo Josipovicia, aby zgodnie ze swymi uprawnieniami konstytucyjnymi, wypowiedział się niedwuznacznie na ten temat. Planinić uznał również za niedopuszczalne próby wywierania nacisków na Sąd Konstytucyjny w sprawie uznania wyników referendum. „Czy demokracja jest tylko wtedy, gdy wola narodu odpowiada władzy?” – zapytał retorycznie przedstawiciel inicjatywy.

Wyjaśnił następnie, że obecnie komitet organizacyjny będzie musiał zebrać i sprawdzić wszystkie podpisy, co potrwa dwa-trzy tygodnie, po czym przekaże ich ostateczną liczbę i księgę z podpisami przewodniczącemu Zgromadzenia.

Dr Željka Markić zaznaczyła, że działalność inicjatywy „W imię rodziny” pokazała, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni można w Chorwacji doprowadzić do zjednoczenia wielu ludzi wokół sprawy, która jest dla nich ważna. Obywatele różnych wyznań i światopoglądów, narodowości i zawodów, mieszkający we wszystkich częściach kraju, zgodzili się, że małżeństwo jest wspólnotą mężczyzny i kobiety i że takie określenie jest ważne - podkreśliła Markić.

ll, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270georgiawaszcz 19.10.2017

  Waszczykowski w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim i stosunkach z Rosją: sąsiedztwo, które sprawia kłopoty

  Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego, kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją znalazły się wśród najważniejszych tematów rozmów, które w czwartek w Gruzji prowadził szef MSZ Witold Waszczykowski.

 2. 1270rmigrant 19.10.2017

  Komisja PE chce ograniczenia dostępu do funduszy UE za brak relokacji uchodźców

  Kraje Unii Europejskiej, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych - wynika ze stanowiska przyjętego w czwartek przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego ws. reformy systemy azylowego w UE.

 3. Irak19102017 19.10.2017

  Exodus Kurdów z Kirkutu. Uciekło już 100 tysięcy osób

  W obawie przed rozruchami około 100 tysięcy Kurdów uciekło od poniedziałku z prowincji Kirkuk na północy Iraku, kiedy region ten został zajęty przez siły irackie - poinformowały w czwartek władze autonomicznego Regionu Kurdystanu.

 4. Madryt 19.10.2017

  W sobotę decyzja w sprawie Katalonii? Madryt może zlikwidować autonomię

  Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na sobotę nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, by zdecydować, jakie środki powinny zostać przyjęte w celu zawieszenia politycznej autonomii Katalonii - wynika z czwartkowego oświadczenia rządu w Madrycie.

 5. Afganistan19102017 19.10.2017

  Dramat w Afganistanie. Kilkudziesięciu zabitych w ataku talibów

  Co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów na ich bazę na zachodzie prowincji Kandahar w południowym Afganistanie - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook