Jedynie prawda jest ciekawa


Chorwaci w obronie rodziny

31.05.2013

Ponad 710 tys. podpisów zebrano w całej Chorwacji pod żądaniem referendum w sprawie wprowadzenia do konstytucji zapisu o tym, że małżeństwo jest życiową wspólnotą kobiety i mężczyzny.

Poinformowali o tym w Zagrzebiu przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej „W imię rodziny”. Liczby są ostateczne, gdyż nie ma jeszcze ostatecznych danych z 7 okręgów.

Reprezentujący zwolenników referendum Lino Zonjić zapewnił, że akcja nie jest wymierzona w kogokolwiek, pragnie jedynie jasnego określenia w Konstytucji, co to jest małżeństwo i aby wszyscy obywatele mogli uzyskać w sposób demokratyczny jasność w tej sprawie.

Prawnik Krešimir Planinić wspomniał o niedemokratycznych działaniach niektórych członków najwyższych władz. Na przykład do Konstytucji i ustawy o referendach wprowadzono przepisy dotyczące liczby proszących o nie i ich rejestracji. Na szczęście ludzie zorientowali się w całej sprawie „i otrzymaliśmy nową falę podpisów w obronie demokracji bezpośredniej” - dodał Planinić.

Podkreślił, że obywatele mogą decydować nie tylko za pośrednictwem swych przedstawicieli w Zgromadzeniu Narodowym, ale również bezpośrednio: za pomocą referendum. Dodał, że na tej podstawie inicjatywa poprosiła prezydenta Ivo Josipovicia, aby zgodnie ze swymi uprawnieniami konstytucyjnymi, wypowiedział się niedwuznacznie na ten temat. Planinić uznał również za niedopuszczalne próby wywierania nacisków na Sąd Konstytucyjny w sprawie uznania wyników referendum. „Czy demokracja jest tylko wtedy, gdy wola narodu odpowiada władzy?” – zapytał retorycznie przedstawiciel inicjatywy.

Wyjaśnił następnie, że obecnie komitet organizacyjny będzie musiał zebrać i sprawdzić wszystkie podpisy, co potrwa dwa-trzy tygodnie, po czym przekaże ich ostateczną liczbę i księgę z podpisami przewodniczącemu Zgromadzenia.

Dr Željka Markić zaznaczyła, że działalność inicjatywy „W imię rodziny” pokazała, że w ciągu zaledwie dwóch tygodni można w Chorwacji doprowadzić do zjednoczenia wielu ludzi wokół sprawy, która jest dla nich ważna. Obywatele różnych wyznań i światopoglądów, narodowości i zawodów, mieszkający we wszystkich częściach kraju, zgodzili się, że małżeństwo jest wspólnotą mężczyzny i kobiety i że takie określenie jest ważne - podkreśliła Markić.

ll, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook