Jedynie prawda jest ciekawa


Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

25.07.2017

Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

Cierpiący na nowotwór mózgu McCain przebywa w swym domu w Arizonie. Senator ma przyczynić się do podjęcia decyzji, czy Republikanie będą forsować tę sprawę dalej, czy też całkowicie ją porzucą.

Głosowanie ma rozstrzygnąć o ewentualnym podjęciu na forum Senatu debaty na temat reformy systemu ochrony zdrowia. Debata miałaby doprowadzić do uchwalenia nowej ustawy na miejsce pochodzącej z roku 2010 ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare.

Przegrane głosowanie zmusiłoby walczących o większe poparcie dla swego projektu reformy senackich liderów do szukania innej strategii lub zajęcia się innymi kwestiami legislacyjnymi. Prezydent USA Donald Trump występuje z coraz silniejszą krytyką pod adresem republikańskich senatorów w związku z ich niepowodzeniami w sprawie nowej ustawy. W poniedziałek oświadczył, że"nie wykonali swej pracy zakończenia koszmaru Obamacare". Oczekuje się, że głosowanie zostanie rozstrzygnięte minimalną większością głosów i dlatego powrót McCaina będzie miał tutaj duże znaczenie.

McCain przypomniał, że zwykle głosuje za otwieraniem debat w tego rodzaju sprawach, ale jednocześnie zadeklarował zamiar przedstawienia w Senacie swych zastrzeżeń wobec ustawy.

Wcześniej w tym miesiącu po operacji usunięcia zakrzepu zdiagnozowano u McCaina agresywną postać nowotworu mózgu i nie oczekiwano, by wziął udział we wtorkowym głosowaniu. Biuro senatora wydało jednak w poniedziałek komunikat zapowiadający jego powrót.

Jeśli Republikanie zbiorą wystarczającą liczbę głosów, senatorowie podejmą debatę nad ustawą, którą w kwietniu uchwaliła Izba Reprezentantów. Jednak ustawa zostałaby zapewne znacznie zmieniona poprzez poprawki.

Oczekuje się, że za otwarciem debaty nie będzie głosował żaden z Demokratów i dlatego zajmujący 52 miejsca w 100-osobowym Senacie Republikanie nie mogą sobie pozwolić na utratę więcej niż dwóch własnych głosów. W razie gdyby głosy podzieliły się równo, rozstrzygnąłby głos oddany przez będącego przewodniczącym Senatu wiceprezydenta Mike'a Pence'a.

PAP

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook