Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chiny: Rozbito gang handlarzy ludźmi

28.09.2013

Chińska policja uratowała ponad 90 dzieci, które zostały uprowadzone przez gang handlarzy ludźmi. Aresztowano ok. 300 podejrzanych. Dzięki akcji policji wolność odzyskały też dwie porwane przez handlarzy kobiety – poinformowały chińskie państwowe media.

11 września policja przeprowadziła skoordynowaną operację w 11 różnych prowincjach. Był to rezultat trwającego od sześciu miesięcy śledztwa - podała agencja Xinhua powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa publicznego. Nie wyjaśniono, dlaczego z takim opóźnieniem poinformowano o operacji.

Według ministerstwa siatka handlarzy porywała dzieci z południowo-zachodnich prowincji Yunnan i Syczuan i transportowała je do innych rejonów.

Państwowa telewizja CCTV zapowiedziała, że władze planują surowsze kary dla ludzi, którzy kupują uprowadzone dzieci. Przewiduje się także kary dla rodziców sprzedających dzieci.

Za sprawą restrykcyjnej polityki jednego dziecka i preferencji rodziców, zwłaszcza w wiejskich regionach, gdzie faworyzuje się męskich potomków, w ostatnich latach w Chinach odnotowuje się coraz więcej przypadków handlu dziećmi i kobietami.

Porwane kobiety są sprzedawane mężczyznom w regionach wiejskich, którzy z powodu pogłębiającej się nierównowagi płci nie są w stanie znaleźć żony. Socjologowie alarmują, że zaburzenie równowagi płci grozi eskalacją przemocy na tle seksualnym i nasileniem handlu ludźmi.

Zasady chińskiej polityki ograniczania urodzin, chociaż potocznie nazywana bywa ona polityką jednego dziecka, są w rzeczywistości bardziej złożone. Większość rodzin mieszkających w miastach może mieć tylko jedno dziecko, natomiast rodziny wiejskie - dwoje, jeżeli pierwsze jest płci żeńskiej. Łagodniejsze są również restrykcje dotyczące mniejszości etnicznych i par mieszanych. Dwoje dzieci mogą posiadać rodzice, którzy sami oboje są jedynakami.

Od 1980 roku, kiedy wprowadzono ograniczenia, wiele chińskich rodzin decyduje się usunąć ciążę, jeśli istnieje podejrzenie, że płód jest żeński. W 2008 roku na 100 urodzonych w Chinach dziewczynek przypadło 120 chłopców.

Chińskie władze w ostatnim czasie ogłaszały sukcesy wzmożonej walki ze zjawiskiem porwań i sprzedaży dzieci oraz kobiet. W 2011 roku informowano, że w ciągu dwóch minionych lat uratowano łącznie ponad 13 tys. dzieci i 23 tys. kobiet.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Świat

,

Ganges

,

porwanie

,

dzieci

,

socjolog

,

policja

Warto poczytać

 1. Greenpointwiki 25.07.2017

  Działacze polonijni protestują po wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu

  W datowanym 24 lipca liście otwartym do sekretarza stanu Rexa Tillersona działacze polonijni w USA zaprotestowali przeciwko wypowiedzi rzeczniczki Departamentu Stanu na temat proponowanej reformy sądownictwa w Polsce.

 2. kreml19062017 25.07.2017

  Kreml ostrzega przed "prowokowaniem napięcia" w Donbasie

  - Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ostrzegł we wtorek, że działania "prowokujące napięcia na linii rozgraniczenia" w Donbasie oddalają uregulowanie konfliktu. W ten sposób skomentował wypowiedź przedstawiciela USA Kurta Volkera na temat dostaw broni na Ukrainę.

 3. Berlin 25.07.2017

  Niemcy: Proces neonazistki wszedł w decydującą fazę

  Po ponad czterech latach proces niemieckiej neonazistki Beate Zschaepe, oskarżonej o współudział w 10 morderstwach popełnionych przez Narodowosocjalistyczne Podziemie (NSU), wszedł w decydującą fazę. We wtorek zaczęła się końcowa mowa prokuratora federalnego.

 4. McCain2007 25.07.2017

  Choroba mu nie przeszkadza! McCain będzie głosował ws. Obamacare

  Republikański senator John McCain zapowiedział, że powróci do Senatu USA na wtorkowe głosowanie, co może mieć kluczowe znaczenie dla wysiłków Republikanów by anulować wprowadzony w trakcie prezydentury Baracka Obamy system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. kreml19062017 25.07.2017

  Putin nałoży sankcje na Polskę? Chcą tego politycy

  Izba wyższa parlamentu Rosji, Rada Federacji, zwróciła się we wtorek do prezydenta Władimira Putina, by zlecił organom władz przedstawienie propozycji dotyczących możliwych "działań o charakterze ograniczającym" w sferach współpracy dwustronnej z Polską.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook