Jedynie prawda jest ciekawa


Chiny: Rozbito gang handlarzy ludźmi

28.09.2013

Chińska policja uratowała ponad 90 dzieci, które zostały uprowadzone przez gang handlarzy ludźmi. Aresztowano ok. 300 podejrzanych. Dzięki akcji policji wolność odzyskały też dwie porwane przez handlarzy kobiety – poinformowały chińskie państwowe media.

11 września policja przeprowadziła skoordynowaną operację w 11 różnych prowincjach. Był to rezultat trwającego od sześciu miesięcy śledztwa - podała agencja Xinhua powołując się na ministerstwo bezpieczeństwa publicznego. Nie wyjaśniono, dlaczego z takim opóźnieniem poinformowano o operacji.

Według ministerstwa siatka handlarzy porywała dzieci z południowo-zachodnich prowincji Yunnan i Syczuan i transportowała je do innych rejonów.

Państwowa telewizja CCTV zapowiedziała, że władze planują surowsze kary dla ludzi, którzy kupują uprowadzone dzieci. Przewiduje się także kary dla rodziców sprzedających dzieci.

Za sprawą restrykcyjnej polityki jednego dziecka i preferencji rodziców, zwłaszcza w wiejskich regionach, gdzie faworyzuje się męskich potomków, w ostatnich latach w Chinach odnotowuje się coraz więcej przypadków handlu dziećmi i kobietami.

Porwane kobiety są sprzedawane mężczyznom w regionach wiejskich, którzy z powodu pogłębiającej się nierównowagi płci nie są w stanie znaleźć żony. Socjologowie alarmują, że zaburzenie równowagi płci grozi eskalacją przemocy na tle seksualnym i nasileniem handlu ludźmi.

Zasady chińskiej polityki ograniczania urodzin, chociaż potocznie nazywana bywa ona polityką jednego dziecka, są w rzeczywistości bardziej złożone. Większość rodzin mieszkających w miastach może mieć tylko jedno dziecko, natomiast rodziny wiejskie - dwoje, jeżeli pierwsze jest płci żeńskiej. Łagodniejsze są również restrykcje dotyczące mniejszości etnicznych i par mieszanych. Dwoje dzieci mogą posiadać rodzice, którzy sami oboje są jedynakami.

Od 1980 roku, kiedy wprowadzono ograniczenia, wiele chińskich rodzin decyduje się usunąć ciążę, jeśli istnieje podejrzenie, że płód jest żeński. W 2008 roku na 100 urodzonych w Chinach dziewczynek przypadło 120 chłopców.

Chińskie władze w ostatnim czasie ogłaszały sukcesy wzmożonej walki ze zjawiskiem porwań i sprzedaży dzieci oraz kobiet. W 2011 roku informowano, że w ciągu dwóch minionych lat uratowano łącznie ponad 13 tys. dzieci i 23 tys. kobiet.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kurdowie 20.01.2018

  Turcy bombardują Kurdów

  Premier Turcji Binali Yildirim poinformował w sobotę, że tureckie lotnictwo rozpoczęło atakowanie kurdyjskiej enklawy Afrin w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii.

 2. trump20012018 20.01.2018

  Afera gorsza od Watergate? Już wkrótce

  Członkowie amerykańskiej Izby Reprezentantów dostali kopie notatki, która potwierdza nadużycia FBI i Departamentu Sprawiedliwości w związku z inwigilacją kampanii Trumpa.

 3. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 4. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 5. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 6. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 7. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 8. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook