Jedynie prawda jest ciekawa


Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

23.03.2018
xi-jinping
Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

Internetowe platformy muszą zablokować publikację filmów "zniekształcających, naśmiewających się lub zniesławiających dzieła klasycznej literatury i sztuki" - podała agencja Xinhua, cytując komunikat Państwowej Administracji Prasy, Publikacji, Radia, Filmu i Telewizji, tym razem opatrzony klauzulą "bardzo pilne".

"Oznacza to, że wielu twórców będzie się musiało przestawić na bardziej poważne treści. Przy bardzo pilnym komunikacie trzeba działać natychmiast" - powiedział agencji Reutera pekiński analityk tego sektora, Wu Jian. Dodał, że ci, którzy się nie podporządkują, zostaną zmuszeni do zaprzestania pracy.

Cenzura w Chinach zaostrza się, odkąd w 2012 roku władzę nad rządzącą Komunistyczną Partią Chin (KPCh) przejął Xi Jinping. Zakończona niedawno sesja chińskiego parlamentu formalnie usunęła z konstytucji limit kadencji prezydenta kraju, umożliwiając Xi sprawowanie tego urzędu bez żadnych ograniczeń czasowych.

Władze dbają również o zapewnienie KPCh całkowitej kontroli nad mediami. Zgodnie z decyzjami zatwierdzonymi przez parlament, trzy państwowe chińskie media: Chińska Centralna Telewizja (CCTV), Chińskie Radio Państwowe (CNR) i Chińskie Radio Międzynarodowe (CRI) zostaną połączone w jeden konglomerat pod nazwą Chińska Sieć Radiowo-Telewizyjna, którego zagraniczną twarzą będzie Głos Chin.

Konglomerat ma podlegać rządowi, ale będzie nadzorowany bezpośrednio przez centralny wydział propagandy KPCh. Według agencji Xinhua nowy nadawca będzie miał za zadanie "propagowanie teorii, kierunków, zasad i regulacji partii" oraz przekazywanie "pozytywnych historii z Chin". Badacz tamtejszych mediów David Bandursky z portalu China Media Project ocenił, że po zmianach "niedźwiedź będzie jeszcze mocniej przytulał" swoją tubę propagandową.

Choć przekaz medialny jest w Chinach ściśle kontrolowany, zdarzają się pomniejsze wpadki, które według komentatorów wiele mówią o panującej w tym kraju sytuacji i wywołują burze w chińskiej blogosferze.

W czasie tegorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) uwagę obserwatorów przykuła historia chińskiej dziennikarki Liang Xiangyi, która nie zdołała się powstrzymać od gestów zażenowania, słysząc przydługie, pochlebne wobec władz pytanie, zadawane przez inną reporterkę na jednej z konferencji prasowych w Pekinie. Jej teatralne przewracanie oczami było transmitowane na żywo w telewizji i zyskało rozgłos w mediach społecznościowych, gdzie posłużyło do wielu humorystycznych przeróbek, zanim jeszcze państwowi cenzorzy zablokowali wszelkie wzmianki dotyczące sprawy.

Według portalu China Digital Times wydział propagandy zabronił chińskim mediom nagłaśniania tej historii. "Pilny komunikat: Wszyscy pracownicy mediów mają zakaz dyskutowania na temat incydentu z ubraną na niebiesko reporterką na OZPL w mediach społecznościowych. Wszelkie posty już opublikowane muszą być usunięte" - napisano w dyrektywie, opublikowanej przez ten portal. Dwoje chińskich dziennikarzy, cytowanych przez Radio Wolna Azja, oceniło, że Liang z pewnością spotkają za to reperkusje, choć może to nastąpić z opóźnieniem.

Podczas konferencji prasowej premiera Li Keqianga na zakończenie sesji OZPL żadne z kilkunastu zadanych przez dziennikarzy pytań nie dotyczyło usunięcia limitu kadencji prezydenta, choć ta sprawa przykuwała najwięcej uwagi międzynarodowych mediów. Komentatorzy uznają to za kolejny dowód, że konferencje są starannie reżyserowane, a władze nie dopuszczają do zadawania pytań bez uprzedniej konsultacji.

jb/PAP


Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook