Jedynie prawda jest ciekawa

Chiny i Rosja oskarżone o cyberszpiegostwo

04.11.2011

Bezpieczeństwo informatyczne USA jest zagrożone – donosi „The New York Times”. Gazeta powołuje się na amerykańskich notabli, którzy przez wiele lat sugerowali, że Chiny i Rosja są głównymi podejrzanymi o kradzież tajemnic gospodarczych drogą internetową. Oskarżenia te pojawiły się już w formie komentarzy w niektórych raportach rządowych.

Firma Google dwukrotnie na przestrzeni dwóch lat oskarżyła Chiny o zakrojoną na szeroką skalę penetrację internetu, skierowaną przeciwko jej użytkownikom. Tym niemniej trudno konkretnych sprawców przyłapać na gorącym uczynku.

Obecnie prowadzone jest nowe śledztwo obejmujące ostatnie dwa lata. W tej sprawie Kongres USA ogłosił raport o zagranicznym szpiegostwie gospodarczym i przemysłowym. Wynika z niego, że rządy w Pekinie i Moskwie oraz ich służby specjalne wynajmują niezależnych hakerów po to, żeby rozszerzyć swoje możliwości i ukryć własny udział w atakach informatycznych.

„Wiele firm nawet nie wie o tym, iż pada ofiarą kradzieży ważnych danych. A te, które wiedzą, nie zgłaszają swoich strat, obawiając się pogorszenia reputacji wśród inwestorów, klientów i współpracowników” – czytamy w raporcie.

The New York Times/FM

[Fot. Sxc.hu]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook