Jedynie prawda jest ciekawa


Chiński dysydent zaproszony do USA

04.05.2012

Chiński dysydent Chen Guangcheng otrzymał propozycję zatrudnienia od uniwersytetu w USA - podała w piątek rzeczniczka Departamentu Stanu USA. USA liczą na to, że Chiny niezwłocznie załatwią formalności związane z wyjazdem aktywisty za granicę - dodała.

- Pan Chen otrzymał propozycję zatrudnienia na jednym z amerykańskich uniwersytetów, obejmującą także jego żonę oraz dwójkę dzieci - powiedziała Victoria Nuland.

Stany Zjednoczone liczą na to, że Chiny niezwłocznie zatwierdzą wniosek Chena o pozwolenie wyjazd za granicę. Następnie rząd USA "potraktuje wnioski wizowe Chena i jego bliskich jako sprawę priorytetową - zaznaczyła.

Chiński prawnik i obrońca praw człowieka Tang Jitian, cytowany przez Reutera, ostrzegł, że władze w Pekinie mogą po prostu spowolnić procedury, aby opóźnić wyjazd Chena z kraju.

- Komunikat (chińskiego) ministerstwa spraw zagranicznych to dobra wiadomość, ale nie wiemy, jako to się skończy. Aby uzyskać zgodę na wyjazd, trzeba pokonać wiele przeszkód - podkreślił.

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton z zadowoleniem przyjęła wcześniejsze oświadczenie Pekinu, że niewidomy dysydent Chen Guangcheng będzie mógł starać się o wyjazd na studia zagraniczne. Zapewniła, że USA będą utrzymywać kontakt z aktywistą.

- Tu chodzi nie tylko o znanych aktywistów, ale o poszanowanie prawa człowieka i nadzieje 1,3 mld mieszkańców Chin - podkreśliła. - USA będą traktowały te kwestie jako priorytety swojej dyplomacji.

Chen, zagorzały krytyk rządowej polityki jednego dziecka, po ucieczce z aresztu domowego w ubiegłym tygodniu schronił się w ambasadzie USA w Pekinie. Opuścił ją sześć dni później, w środę, a obecnie przebywa w jednym ze stołecznych szpitali, gdzie leczy złamaną nogę.

Kilka godzin po opuszczeniu ambasady Chen mówił, że obawia się o życie swoje i swojej rodziny. W piątek dodał, że w Chinach grozi mu wielkie niebezpieczeństwo, a amerykańscy dyplomaci od dwóch dni nie mogą się z nim spotkać. Kilkakrotnie powtórzył, że chce wyjechać z kraju.

Agencja AP pisze, że deklaracja Chin o możliwym wyjeździe Chena może okazać się furtką do zakończenia dyplomatycznego sporu na linii Waszyngton-Pekin. Wcześniej Państwo Środka wyraziło niezadowolenie z faktu, że ambasada USA udzieliła schronienia dysydentowi.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 7. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook