Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chavez „zarażony” nowotworem?

13.03.2013

W Wenezueli powstanie specjalna rządowa komisja, która zbada, czy prezydent Hugo Chavez został "zarażony" chorobą nowotworową przez wrogie siły z zagranicy. Caracas zapowiada zaproszenie zagranicznych naukowców.

"Odkryjemy prawdę. Intuicja podpowiada nam, że nasz przywódca Chavez został otruty przez mroczne siły, które chciały się go pozbyć" - powiedział pełniący obowiązki prezydenta Nicolas Maduro w telewizji regionalnej Telesur.

Do udziału w śledztwie zaproszeni zostaną również zagraniczni naukowcy - dodał.

Krytycy rządu wskazują, że twierdzenie, jakoby choroba nowotworowa u Chaveza rozwinęła się na skutek wrogiej zagranicznej ingerencji, to typowy dla władz przykład odwoływania się do teorii spiskowych, które mają odwrócić uwagę społeczeństwa od rzeczywistych problemów kraju.

Maduro, który został przez samego Chaveza namaszczony na następnego przywódcę, startuje w przedterminowych wyborach prezydenckich 14 kwietnia, których rozpisanie wymusiła śmierć Chaveza. Stara się on podtrzymywać wśród Wenezuelczyków pamięć o popularnym za życia Chavezie, licząc na to, że sympatia wyborców da mu zwycięstwo - pisze Reuters.

"Oddzielmy osobę prezydenta (Chaveza) od polityki z szacunku dla jego pamięci, rodziny i zwolenników" - apelował w tym czasie opozycyjny kandydat Henrique Capriles.

Wtorek był ostatnim dniem narodowej żałoby ogłoszonej po śmierci prezydenta. W piątek jego zabalsamowane zwłoki zostaną przeniesione do Muzeum Wojskowości w Caracas.

Chavez zmarł 5 marca w stolicy Wenezueli Caracas wieku 58 lat. Od połowy 2011 roku walczył z chorobą nowotworową. Na Kubie przeszedł cztery operacje; od powrotu do kraju w połowie lutego jego stan szybko się pogarszał.

PAP, ruk

[Fot PAP / EPA]

Słowa kluczowe:

Chavez

,

prezydent

,

Wenezuela

,

choroba

,

śledztwo

Warto poczytać

 1. ydkR3qNdiw-big-reduce460 22.10.2016

  Katastrofa rosyjskiego śmigłowca

  Co najmniej 19 osób poniosło śmierć w rezultacie katastrofy śmigłowca transportowego Mi-8.

 2. mid-epa05596176 22.10.2016

  ISIS traci kolejne ważne miasto

  Kirkuk, leżący na północy kraju, jest znów w rękach irackich sił rządowych.

 3. juppestef2110 21.10.2016

  Francuski polityk ostrzega przed wasalizacją UE

  "Ryzykujemy tym, że staniemy się krajami wasalnymi Rosji, czy Chin".

 4. mig-st 21.10.2016

  Polskie "nie" dla przymusowej relokacji

  Sejm przyjął uchwałę, w której uznaje projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE, dotyczący mechanizmu przymusowej relokacji uchodźców za niezgodny z zasadą pomocniczości.

 5. mil-st 21.10.2016

  Czesi kładą tamę rosyjskiej propagandzie

  Czeski rząd powołał specjalny zespół do przeciwdziałania kampanii dezinformacji i ofensywie propagandowej, jaką Rosja prowadzi na terytorium Czech

 6. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 7. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 8. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook