Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Chavez „zarażony” nowotworem?

13.03.2013

W Wenezueli powstanie specjalna rządowa komisja, która zbada, czy prezydent Hugo Chavez został "zarażony" chorobą nowotworową przez wrogie siły z zagranicy. Caracas zapowiada zaproszenie zagranicznych naukowców.

"Odkryjemy prawdę. Intuicja podpowiada nam, że nasz przywódca Chavez został otruty przez mroczne siły, które chciały się go pozbyć" - powiedział pełniący obowiązki prezydenta Nicolas Maduro w telewizji regionalnej Telesur.

Do udziału w śledztwie zaproszeni zostaną również zagraniczni naukowcy - dodał.

Krytycy rządu wskazują, że twierdzenie, jakoby choroba nowotworowa u Chaveza rozwinęła się na skutek wrogiej zagranicznej ingerencji, to typowy dla władz przykład odwoływania się do teorii spiskowych, które mają odwrócić uwagę społeczeństwa od rzeczywistych problemów kraju.

Maduro, który został przez samego Chaveza namaszczony na następnego przywódcę, startuje w przedterminowych wyborach prezydenckich 14 kwietnia, których rozpisanie wymusiła śmierć Chaveza. Stara się on podtrzymywać wśród Wenezuelczyków pamięć o popularnym za życia Chavezie, licząc na to, że sympatia wyborców da mu zwycięstwo - pisze Reuters.

"Oddzielmy osobę prezydenta (Chaveza) od polityki z szacunku dla jego pamięci, rodziny i zwolenników" - apelował w tym czasie opozycyjny kandydat Henrique Capriles.

Wtorek był ostatnim dniem narodowej żałoby ogłoszonej po śmierci prezydenta. W piątek jego zabalsamowane zwłoki zostaną przeniesione do Muzeum Wojskowości w Caracas.

Chavez zmarł 5 marca w stolicy Wenezueli Caracas wieku 58 lat. Od połowy 2011 roku walczył z chorobą nowotworową. Na Kubie przeszedł cztery operacje; od powrotu do kraju w połowie lutego jego stan szybko się pogarszał.

PAP, ruk

[Fot PAP / EPA]

Słowa kluczowe:

Chavez

,

prezydent

,

Wenezuela

,

choroba

,

śledztwo

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook