Jedynie prawda jest ciekawa


Chanukowe życzenia Jobbiku źle przyjęte

30.12.2016

Kierownictwo skrajnie prawicowej węgierskiej partii Jobbik, która próbuje zmienić swój wizerunek na bardziej centrowy, skierowało do Żydów życzenia z okazji święta Chanuka, zostały one jednak przyjęte nieprzychylnie przez adresatów i jeden z oddziałów partii.

Szef Jobbiku Gabor Vona oraz rzecznik partii Adam Mirkoczki wystosowali we wtorek z okazji Chanuki życzenia do szefa Zjednoczonej Izraelickiej Gminy Wyznaniowej na Węgrzech Slomo Koevesa. Życzyli w nim adresatowi oraz wszystkim członkom żydowskiej społeczności na Węgrzech "błogosławionego, spokojnego i szczęśliwego święta". 

Koeves w liście otwartym wyraził zdumienie życzeniami, przypominając, że Jobbik "wielokrotnie dawał świadectwo temu, że nie uważa członków krajowej społeczności żydowskiej za członków narodu węgierskiego zasługujących na równe traktowanie". Napisał też, że za bardziej skuteczne uznałby wykonanie przez Jobbik podobnego gestu na forach, "gdzie dotąd panuje nie światłość, lecz nienawiść, zniesławianie i ciemnota".  

Vona odpowiedział również listem otwartym, w którym przekonywał, że życzenia były "szczerym gestem" ze strony "następnej partii rządzącej na Węgrzech". Zapewnił, że "przeistaczający się w partię ludową" Jobbik wyrósł z "wieku szczenięcego", i zaapelował o przezwyciężenie uraz oraz wspólne budowanie nowych możliwości. 

Jednocześnie Vona spotkał się z otwartą krytyką ze strony oddziału Jobbiku w podbudapeszteńskim Vecses, który oświadczył na Facebooku, że nie pozdrawia Żydów "z okazji Chanuki (czy innego ch)". "A gdyby ktoś wpadł na tak idiotyczny pomysł, nasza organizacja się od niego odcina" - napisano w poście. 

Partia poinformowała w oświadczeniu, że Vona wszczął postępowanie ws. etyki w związku z tym postem, "całkowicie sprzecznym ze stanowiskiem Jobbiku i szefa partii". "Na oświadczenia tej treści nie ma miejsca w partii" - napisano. Vona oświadczył też w piątkowym wydaniu dziennika "Magyar Nemzet", że jest możliwe, iż w wyniku postępowania "ci, co tak się wypowiadają, będą musieli odejść z partii". 

Jobbik usiłuje przed wyborami parlamentarnymi w 2018 r. poszerzyć swój elektorat o część centrowych wyborców. Pod koniec maja odbył się zjazd partii, na którym usunięto ze stanowisk wiceprzewodniczących trzech polityków reprezentujących skrajne skrzydło. Zdaniem komentatorów  Vona chciał w ten sposób złagodzić wizerunek swej formacji i zwiększyć jej szanse u antyrządowych wyborców, którzy nie mają wyraźnych sympatii ideologicznych i chcą głosować na opcję mającą największe szanse w rywalizacji z Fideszem premiera Viktora Orbana. 

Sondaże wskazują jednak, że rachuby Vony przynajmniej na razie się nie sprawdzają. Według grudniowego badania ZRI Zavecz Research na rządzący Fidesz chce głosować 25 proc. ankietowanych, a na Jobbik i Węgierską Partię Socjalistyczną - po 12 proc.  


ak/PAP

[fot. jobbik.co.uk]

Warto poczytać

 1. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 2. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 3. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 4. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 5. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 6. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 7. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 8. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook