Jedynie prawda jest ciekawa


Cenzura w ojczyźnie Orwella. Nie wpuszczenie Ziemkiewicza nie jest tam wyjątkiem

13.03.2018
ZiemkiewiczUK
Cenzura w ojczyźnie Orwella. Nie wpuszczenie Ziemkiewicza nie jest tam wyjątkiem

W lutym Rafał Ziemkiewicz nie został wpuszczony na terytorium Wielkiej Brytanii z powodu oskarżeń o rzekomy rasizm. To samo spotkało – dwukrotnie – Jacka Międlara. Teraz okazuje się, że nie wpuszczanie niewygodnych gości staje się brytyjską tradycją, o czym przekonała się popularna prawicowa dziennikarka Lauren Southern.

22-letnia Southern, która zdobyła popularność relacjami ze starć Antify z amerykańską prawicą, chciała dostać się do Zjednoczonego Królestwa aby spotkać się z Martinem Sellnerem i Britanny Pettibone, założycielami organizacji Generation Identity. Udało jej się dotrzeć do francuskiego Calais, gdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek służby graniczne zatrzymały autobus którym podróżowała. Southern odebrano paszport i zaczęto ją przesłuchiwać. Nad ranem dziennikarka została wypuszczona, ale równocześnie dowiedziała się, że nie wjedzie na teren Zjednoczonego Królestwa.

Oficjalnym powodem odmówienia jej prawa wjazdu był happening w Luton, w którym wzięła udział w lutym. Razem z przedstawicielami brytyjskiej prawicy rozdawała wtedy ulotki z tęczową flagą i napisem „Allah to homoseksualny Bóg”. Ta akcja miała zwrócić uwagę na hipokryzję lewicy, która równocześnie broni praw środowisk LGBT i solidaryzuje się z homofobicznymi muzułmanami – i nawiązywała do nagranych podczas spotkania muzułmanów taśm, na których anonimowy mówca przekonuje zgromadzonych muzułmanów, że homoseksualiści powinni być zrzucani z dachów budynków. Z powodu tego happeningu Southern została uznana za rasistkę – i brytyjski rząd stwierdził, że jej wpuszczenie na teren UK spowoduje niepożądane napięcia.

Także aktywiści z którymi miała się spotkać zostali uznani za persony non grata. Pochodzący z Austrii Sellner i jego amerykańska przyjaciółka Pettibone zostali zatrzymani na lotnisku Luton po zejściu z pokładu samolotu. Po trzech dniach oboje zostali deportowani. W oficjalnej nocie UK stwierdziło, że przybyli do UK aby przeprowadzić wywiad z Tommiem Robinsonem – byłym liderem European Defence League i brytyjskiego oddziału Pegidy. Zakaz wjazdu twierdzi również, że jednym z powodów jego wydania było to, że Generation Identity to.... organizacja prawicowa. Ironiczne w tym kontekście jest szczególnie to, że Sellner przybył do UK aby wygłosić wykład o zagrożonej wolności słowa.

Southern, Ziemkiewicz czy Sellner to nie jedyni prawicowcy, którym nie udało się dostać do UK. Brytyjskie władze nie wpuściły nawet Geerta Wildersa, szefa holenderskiej partii PVV. Wszyscy oni padli ofiarą artykułu siódmego Ustawy o Terroryzmie, który daje brytyjskim służbom granicznym prawo do zatrzymywania, przesłuchiwania i deportowania osób, które mogą stanowić zagrożenie terrorystyczne. Brytyjska prawica od dawna twierdzi, że ten przepis jest używany do prześladowania ich gości, podczas gdy muzułmanie podejrzewani o związki z ISIS i innymi organizacjami terrorystycznymi przekraczają granicę bez problemu. 

Wiktor Młynarz
Fot: YouTube

Warto poczytać

 1. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 2. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

 3. putin23032018 23.03.2018

  Putin podziękował rodakom za poparcie w wyborach. Rosja potrzebuje „prawdziwego przełomu”

  W krótkim wystąpieniu telewizyjnym rosyjski przywódca zapewnił, iż zdaje sobie sprawę ze swej ogromnej odpowiedzialności przed krajem i obywatelami

 4. xi-jinping 23.03.2018

  Chiny: Internetowe parodie na celowniku coraz ostrzejszej cenzury

  Chiński urząd kontroli mediów wydał w czwartek zakaz publikowania w internecie filmów parodystycznych. Jest to kolejna odsłona prowadzonej pod rządami prezydenta Xi Jinpinga kampanii przeciwko treściom uznanym za sprzeczne z wartościami socjalistycznymi.

 5. pilne20102017 23.03.2018

  Strzelanina i zamach terrorystyczny na południu Francji. Są ofiary śmiertelne

  Do zdarzenia doszło w miasteczku Trebes na południu Francji

 6. 1270orbanek 23.03.2018

  Orban o szczycie UE: zyskaliśmy czas w sprawie kwot migrantów

  Węgry zyskały czas, gdyż na szczycie UE w Brukseli odroczono kwestię przyjmowania obowiązkowych kwot migrantów - oświadczył premier Węgier Viktor Orban w nagraniu zamieszczonym na swoim profilu na Facebooku w piątek rano.

 7. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 8. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook