Jedynie prawda jest ciekawa


Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

20.01.2017

Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

Aktorzy Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się w czwartek do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi, dzień przed zaprzysiężeniem go na prezydenta USA.

Demonstracja odbyła się przed Trump International Hotel and Tower w pobliżu Central Parku na Manhattanie.

Baldwin, który w ciągu kilku tygodni stał się najsłynniejszym parodystą nowego prezydenta, wzywał Amerykanów, którzy obawiają się przyszłych posunięć Trumpa, aby bardziej się angażowali. "Czy będziemy mieli 100 dni oporu? To wspaniałe!" - zwracał się ze sceny do tłumu. Baldwin przedrzeźnia Trumpa w znanym programie telewizyjnym "Saturday Night Live", czym prowokuje nowego szefa państwa do umieszczania na Twitterze pełnych wściekłości wpisów.

Moore, w swej słynnej czapeczce bejsbolowej na głowie, oświadczył, że Trump "nie ma mandatu" do rządzenia. "Jesteśmy większością. Nie poddawajcie się, ja się nie poddam!" - dodał, wzywając tłum do sprzeciwiania się wszelkim próbom wydalenia z kraju nielegalnych imigrantów czy muzułmanów. O takich planach wspominał Trump podczas kampanii przed wyborami z listopada 2016 roku.

Piątkowe zaprzysiężenie Trumpa "nie jest końcem, lecz dopiero początkiem" – zapewnił demokratyczny burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. "Będziemy razem walczyć!" - oznajmił polityk.

"Trump lubi mówić, że zbudował pewien ruch. Teraz to naszym zadaniem jest zbudowanie ruchu. To zaczyna się dziś, ten ruch będzie działał w całym kraju" - oświadczył de Blasio. Wśród największych wyzwań wymienił służbę zdrowia, zmiany klimatyczne i ochronę osób nielegalnie przebywających w USA. Po wyborach de Blasio spotkał się z Trumpem i ostrzegł go, że Nowy Jork będzie bronił swej tradycji przyjmowania imigrantów.

Ludzie w tłumie trzymali transparenty z napisami: "Stawiajcie opór" czy "Codziennie walczmy z Trumpem".

Politolog Sam Abrams z Sarah Lawrence College uważa, że Nowy Jork, gdzie w wyborach prezydenckich 80 proc. mieszkańców zagłosowało na Demokratkę Hillary Clinton, może stać się głównym bastionem sprzeciwu wobec Trumpa w kraju.

Po metropolii krąży pogłoska, jakoby Clinton będzie starała się o urząd burmistrza, aby stanąć na czele opozycji wobec nowego szefa państwa. Jednak była sekretarz stanu nigdy nie wspominała o takiej możliwości, a ostatnio bliska Clinton osoba powiedziała, że 69-latka nie będzie już kandydowała w życiu w żadnych wyborach.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 2. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 3. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 4. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook