Jedynie prawda jest ciekawa


Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

20.01.2017

Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

Aktorzy Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się w czwartek do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi, dzień przed zaprzysiężeniem go na prezydenta USA.

Demonstracja odbyła się przed Trump International Hotel and Tower w pobliżu Central Parku na Manhattanie.

Baldwin, który w ciągu kilku tygodni stał się najsłynniejszym parodystą nowego prezydenta, wzywał Amerykanów, którzy obawiają się przyszłych posunięć Trumpa, aby bardziej się angażowali. "Czy będziemy mieli 100 dni oporu? To wspaniałe!" - zwracał się ze sceny do tłumu. Baldwin przedrzeźnia Trumpa w znanym programie telewizyjnym "Saturday Night Live", czym prowokuje nowego szefa państwa do umieszczania na Twitterze pełnych wściekłości wpisów.

Moore, w swej słynnej czapeczce bejsbolowej na głowie, oświadczył, że Trump "nie ma mandatu" do rządzenia. "Jesteśmy większością. Nie poddawajcie się, ja się nie poddam!" - dodał, wzywając tłum do sprzeciwiania się wszelkim próbom wydalenia z kraju nielegalnych imigrantów czy muzułmanów. O takich planach wspominał Trump podczas kampanii przed wyborami z listopada 2016 roku.

Piątkowe zaprzysiężenie Trumpa "nie jest końcem, lecz dopiero początkiem" – zapewnił demokratyczny burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. "Będziemy razem walczyć!" - oznajmił polityk.

"Trump lubi mówić, że zbudował pewien ruch. Teraz to naszym zadaniem jest zbudowanie ruchu. To zaczyna się dziś, ten ruch będzie działał w całym kraju" - oświadczył de Blasio. Wśród największych wyzwań wymienił służbę zdrowia, zmiany klimatyczne i ochronę osób nielegalnie przebywających w USA. Po wyborach de Blasio spotkał się z Trumpem i ostrzegł go, że Nowy Jork będzie bronił swej tradycji przyjmowania imigrantów.

Ludzie w tłumie trzymali transparenty z napisami: "Stawiajcie opór" czy "Codziennie walczmy z Trumpem".

Politolog Sam Abrams z Sarah Lawrence College uważa, że Nowy Jork, gdzie w wyborach prezydenckich 80 proc. mieszkańców zagłosowało na Demokratkę Hillary Clinton, może stać się głównym bastionem sprzeciwu wobec Trumpa w kraju.

Po metropolii krąży pogłoska, jakoby Clinton będzie starała się o urząd burmistrza, aby stanąć na czele opozycji wobec nowego szefa państwa. Jednak była sekretarz stanu nigdy nie wspominała o takiej możliwości, a ostatnio bliska Clinton osoba powiedziała, że 69-latka nie będzie już kandydowała w życiu w żadnych wyborach.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook