Jedynie prawda jest ciekawa


Castro pochowany w Santiago de Cuba

04.12.2016

Urna z prochami przywódcy rewolucji kubańskiej i byłego prezydenta Kuby Fidela Castro, który zmarł w wieku 90 lat, spoczęła w niedzielę na cmentarzu Santa Ifigenia w Santiago de Cuba.

Urna z prochami przywódcy rewolucji kubańskiej i byłego prezydenta Kuby Fidela Castro, który zmarł w wieku 90 lat, spoczęła w niedzielę na cmentarzu Santa Ifigenia w Santiago de Cuba. Pogrzeb miał charakter prywatny. Odbył się z udziałem rodziny i przyjaciół.

Przedstawiciele mediów nie zostali dopuszczeni do udziału w ceremonii pogrzebowej na cmentarzu. Jednak fotoreporter AFP dostrzegł ze znacznej odległości, że uczestniczyło w niej około trzydziestu osób.

Urna z prochami spoczęła w niewielkim grobowcu w pobliżu mauzoleum poświęconego ofiarom pierwszego, zakończonego całkowitym niepowodzeniem zbrojnego wystąpienia pod wodzą Fidela Castro przeciwko dyktaturze generała Fulgencio Batisty. Był to atak z 26 lipca 1953 roku na koszary Moncada w Santiago de Cuba, po którym rozstrzelano 55 ze 131 jego uczestników.

W chwili gdy w historycznej części cmentarza odbywała się skromna uroczystość pogrzebowa, nietransmitowana na żywo przez telewizję wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w Hawanie artyleria oddała 21 salw honorowych.

Urna z prochami Fidela Castro dotarła do Santiago, stolicy regionu Oriente leżącej w pobliżu gór Sierra Maestra, w których przywódca rewolucji kubańskiej miał pierwszą kwaterę partyzancką, po czterodniowej podróży pożegnalnej po Kubie. Jej trasa liczyła około tysiąca kilometrów.

Wzdłuż trasy wojskowego karawanu z prochami Castro, który wyruszył w niedzielę przed godziną siódmą z Parku Rewolucji w Santiago na cmentarz Santa Ifigenia, oczekiwały tysiące mieszkańców miasta.

W sobotę wieczorem Kubańczycy żegnali Castro na Placu Rewolucji. Według telewizji w wiecu uczestniczyło około pół miliona osób. Prezydent Raul Castro, który objął ten urząd w 2008 roku, dwa lata po tym jak Fidel Castro ciężko zachorował, wygłosił podczas uroczystości mowę, w której pożegnał brata.

Przysiągł w swym przemówieniu "bronić ojczyzny i socjalizmu". "Fidel dowiódł, że to możliwe wbrew wszelkim przeszkodom, chaosowi i zagrożeniom" - dodał Raul Castro.

Zapowiedział też, że na Kubie, zgodnie z wolą zmarłego, którą potwierdzał do ostatnich dni życia, "zostanie wprowadzony zakaz manifestowania wszelkich przejawów kultu jednostki", nazywania imieniem Fidela Castro "ulic, pomników, instytucji, parków czy innych miejsc publicznych".

Raul Castro poinformował, że Kubańskie Zgromadzenie Narodowe zajmie się na najbliższej sesji uchwaleniem ustawy w tej sprawie.

Na pożegnalnym wiecu w Santiago obecny byli przywódcy wielu państw Ameryki Łacińskiej, w tym prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, Boliwii - Evo Morales oraz byli prezydenci Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva i Dilma Rousseff.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 3. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 4. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 5. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 6. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 7. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 8. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook