Jedynie prawda jest ciekawa

Cameron: świat stoi na krawędzi kolejnego kryzysu

17.11.2014

David Cameron przestrzega: świat znalazł się na krawędzi kolejnego kryzysu. W dzienniku "Guardian" ukazał się tekst brytyjskiego premiera, nazajutrz po jego powrocie ze szczytu G20 w Australii. Cameron ostrzega w nim przed skutkami niepewnej sytuacji międzynarodowej i stagnacji gospodarczej.

Na desce rozdzielczej światowej gospodarki znowu migają czerwone lampki. Strefa euro jest na krawędzi trzeciej recesji z wysokim bezrobociem, słabnącym wzrostem i ryzykiem deflacji. Dochodzi do tego zadyszka krajów rozwijających się, które w przeszłości bywały dla globalnej gospodarki motorem napędowym - pisze Cameron.

Zdaniem Camerona kolejny niesprzyjający czynnik to "poczucie niestabilności, wywołane sytuacją na Ukrainie i Bliskim Wschodzie". Dlatego Wielka Brytania w polityce wewnętrznej "musi kontynuować program zaciskania pasa, a na scenie międzynarodowej trzeba jak najszybciej dopiąć umowę o liberalizacji handlu ze Stanami Zjednoczonymi".

"Nowa Komisja Europejska musi z tego uczynić priorytet. W czasach stagnacji strefy euro nie wolno nam zmarnować takiej szansy na wzrost" - uważa Cameron.

Jednocześnie szef brytyjskiego rządu podkreśla, ze należy "uszczelnić globalny system podatkowy i ukrócić kreatywną księgowość wielkich koncernów, pozwalających na unikanie płacenia podatków".

Kluczem do utrzymania ich niskiego poziomu jest sprawienie, by płacili je wszyscy - podkreśla Cameron.

Greg/wp.pl
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook