Jedynie prawda jest ciekawa


Cameron chce intensywniej walczyć z IS

19.07.2015

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w niedzielnym wywiadzie dla amerykańskiej sieci NBC powiedział, że chce, aby jego kraj bardziej zaangażował się w walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii.

Wielka Brytania prowadzi regularne ataki na bojowników IS w Iraku, lecz do tej pory ograniczała swe zaangażowanie w Syrii w lotniczych misjach zbierania informacji wywiadowczych.

Cameronowi nie udało się w 2013 roku uzyskać zgody parlamentu na akcję militarną przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Zamierza teraz zapytać deputowanych o przyłączenie się Brytyjczyków do prowadzonych przez USA nalotów na pozycje IS w Syrii.

"Chcę, aby Wielka Brytania zrobiła więcej. Rozmawiamy obecnie, także z opozycją, co możemy jeszcze zrobić. Ale nie ma co do tego wątpliwości, jesteśmy zobowiązani do współpracy w celu zniszczenia kalifatu w obu krajach" - podkreślił w wywiadzie.

Źródła rządowe twierdzą, że Cameron chce poczekać do wrześniowych wyborów lidera opozycyjnej Partii Pracy, aby znów głosować nad udziałem w nalotach w Syrii.

W piątek ministerstwo obrony poinformowało, że brytyjscy piloci wraz z pilotami amerykańskimi i kanadyjskimi wzięli udział w nalotach w Syrii, co rozgniewało część parlamentarzystów, którzy twierdzą, że rząd wprowadził ich w błąd.

Jak pisze Reuters, Cameron w wystąpieniu w poniedziałek ma powiedzieć, że Wielka Brytania musi zrobić więcej, aby poprzez promowanie brytyjskich wartości, takich jak demokracja, wolność i rządy prawa zmierzyć się z ideologią ekstremizmu i nonsensownymi teoriami spiskowymi ugrupowań takich jak IS, znane również pod nazwą jako Państwo Islamskie w Iraku i na Bliskim Wschodzie (ISIL).

"To nie jest pionierskie ugrupowanie, ono jest brutalne, okrutne i całkowicie odrażające" - cytuje Reuters wyciągi z wystąpienia Camerona, które uzyskał w jego biurze. Premier ma też ostrzec tych wszystkich, którzy zamierzają przyłączyć się do ok. 700 Brytyjczyków, którzy udali się do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego.

"Jesteś dla nich tylko mięsem armatnim. Będą cię wykorzystywać. Jeśli jesteś chłopcem, to będą ci robić pranie mózgu, przyczepią ci ładunki wybuchowe do ciała, które zdetonują. Jeśli jesteś dziewczyną, będą cię zniewalać i wykorzystywać. To jest chora i brutalna rzeczywistość ISIL" - ma powiedzieć Cameron.

Warto poczytać

 1. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 2. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 3. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 4. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 5. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 6. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 7. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 8. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook