Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cameron chce intensywniej walczyć z IS

19.07.2015

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w niedzielnym wywiadzie dla amerykańskiej sieci NBC powiedział, że chce, aby jego kraj bardziej zaangażował się w walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii.

Wielka Brytania prowadzi regularne ataki na bojowników IS w Iraku, lecz do tej pory ograniczała swe zaangażowanie w Syrii w lotniczych misjach zbierania informacji wywiadowczych.

Cameronowi nie udało się w 2013 roku uzyskać zgody parlamentu na akcję militarną przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Zamierza teraz zapytać deputowanych o przyłączenie się Brytyjczyków do prowadzonych przez USA nalotów na pozycje IS w Syrii.

"Chcę, aby Wielka Brytania zrobiła więcej. Rozmawiamy obecnie, także z opozycją, co możemy jeszcze zrobić. Ale nie ma co do tego wątpliwości, jesteśmy zobowiązani do współpracy w celu zniszczenia kalifatu w obu krajach" - podkreślił w wywiadzie.

Źródła rządowe twierdzą, że Cameron chce poczekać do wrześniowych wyborów lidera opozycyjnej Partii Pracy, aby znów głosować nad udziałem w nalotach w Syrii.

W piątek ministerstwo obrony poinformowało, że brytyjscy piloci wraz z pilotami amerykańskimi i kanadyjskimi wzięli udział w nalotach w Syrii, co rozgniewało część parlamentarzystów, którzy twierdzą, że rząd wprowadził ich w błąd.

Jak pisze Reuters, Cameron w wystąpieniu w poniedziałek ma powiedzieć, że Wielka Brytania musi zrobić więcej, aby poprzez promowanie brytyjskich wartości, takich jak demokracja, wolność i rządy prawa zmierzyć się z ideologią ekstremizmu i nonsensownymi teoriami spiskowymi ugrupowań takich jak IS, znane również pod nazwą jako Państwo Islamskie w Iraku i na Bliskim Wschodzie (ISIL).

"To nie jest pionierskie ugrupowanie, ono jest brutalne, okrutne i całkowicie odrażające" - cytuje Reuters wyciągi z wystąpienia Camerona, które uzyskał w jego biurze. Premier ma też ostrzec tych wszystkich, którzy zamierzają przyłączyć się do ok. 700 Brytyjczyków, którzy udali się do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego.

"Jesteś dla nich tylko mięsem armatnim. Będą cię wykorzystywać. Jeśli jesteś chłopcem, to będą ci robić pranie mózgu, przyczepią ci ładunki wybuchowe do ciała, które zdetonują. Jeśli jesteś dziewczyną, będą cię zniewalać i wykorzystywać. To jest chora i brutalna rzeczywistość ISIL" - ma powiedzieć Cameron.

Słowa kluczowe:

Cameron

,

islam

,

Wielka Brytania

Warto poczytać

 1. mid-epa05734897 20.01.2017

  Rozpoczęła się inauguracja prezydentury Trumpa

  Prezydent elekt USA Donald Trump wraz z małżonką Melanią wzięli w piątek udział w nabożeństwie w kościele episkopalnym św. Jana w Waszyngtonie, w pobliżu Białego Domu.

 2. mid-epa05730825 20.01.2017

  Unijne przepisy socjalne szkodliwe dla Polski

  Komisja Europejska może uderzyć przygotowywanymi właśnie przepisami dotyczącymi standardów socjalnych, w tym praw pracowniczych, w Polskę i inne kraje "nowej Unii".

 3. mid-epa05732686 20.01.2017

  Celebryci wśród protestujących przeciwko Trumpowi

  Robert de Niro i Alec Baldwin, piosenkarka Cher i reżyser Michael Moore przyłączyli się do tysięcy mieszkańców Nowego Jorku, którzy protestowali przeciwko Donaldowi Trumpowi.

 4. mid-epa05733391 20.01.2017

  6 żywych osób znalezionych pod gruzami Rigopiano

  Włoscy ratownicy walczą z czasem. Agencja Ansa informuje, że po godz. 11.00 ratownicy dotarli do 6 osób żywych w hotelu Rigopiano. Są mocno wychłodzone. Ratownicy odkopują ich spod zwałów śniegu.

 5. mid-epa057329422 20.01.2017

  Atak kierowcy na przechodniów w Australii

  "Nie zatrzymywał się. Przechodnie próbowali uciekać, ale on nadal wjeżdżał w ludzi" – opowiadał świadek.

 6. mid-epa05732480 20.01.2017

  Dziś zaprzysiężenie Trumpa na prezydenta USA

  Nowego prezydenta zaprzysięgnie na stopniach Kapitolu sędzia Sądu Najwyższego John Roberts.

 7. USAFB-2Spirit 19.01.2017

  USA zaatakowały islamistów w Libii

  Bombowce B-2 sił powietrznych Stanów Zjednoczonych zaatakowały w nocy ze środy na czwartek obozy Państwa Islamskiego koło Syrty w Libii - poinformował Reuters, powołując się na dwóch przedstawicieli władz wojskowych USA.

 8. SAM6731t563b609am800x62f690f6 19.01.2017

  Soloch o obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie

  O kwestiach bezpieczeństwa, obecności Rosjan na Bliskim Wschodzie i zmianach politycznych na Zachodzie rozmawiał w Jerozolimie szef BBN Paweł Soloch z przewodniczącym Gabinetu Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Jacobem Nagelem.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook