Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cameron chce intensywniej walczyć z IS

19.07.2015

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron w niedzielnym wywiadzie dla amerykańskiej sieci NBC powiedział, że chce, aby jego kraj bardziej zaangażował się w walkę z Państwem Islamskim (IS) w Syrii.

Wielka Brytania prowadzi regularne ataki na bojowników IS w Iraku, lecz do tej pory ograniczała swe zaangażowanie w Syrii w lotniczych misjach zbierania informacji wywiadowczych.

Cameronowi nie udało się w 2013 roku uzyskać zgody parlamentu na akcję militarną przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Zamierza teraz zapytać deputowanych o przyłączenie się Brytyjczyków do prowadzonych przez USA nalotów na pozycje IS w Syrii.

"Chcę, aby Wielka Brytania zrobiła więcej. Rozmawiamy obecnie, także z opozycją, co możemy jeszcze zrobić. Ale nie ma co do tego wątpliwości, jesteśmy zobowiązani do współpracy w celu zniszczenia kalifatu w obu krajach" - podkreślił w wywiadzie.

Źródła rządowe twierdzą, że Cameron chce poczekać do wrześniowych wyborów lidera opozycyjnej Partii Pracy, aby znów głosować nad udziałem w nalotach w Syrii.

W piątek ministerstwo obrony poinformowało, że brytyjscy piloci wraz z pilotami amerykańskimi i kanadyjskimi wzięli udział w nalotach w Syrii, co rozgniewało część parlamentarzystów, którzy twierdzą, że rząd wprowadził ich w błąd.

Jak pisze Reuters, Cameron w wystąpieniu w poniedziałek ma powiedzieć, że Wielka Brytania musi zrobić więcej, aby poprzez promowanie brytyjskich wartości, takich jak demokracja, wolność i rządy prawa zmierzyć się z ideologią ekstremizmu i nonsensownymi teoriami spiskowymi ugrupowań takich jak IS, znane również pod nazwą jako Państwo Islamskie w Iraku i na Bliskim Wschodzie (ISIL).

"To nie jest pionierskie ugrupowanie, ono jest brutalne, okrutne i całkowicie odrażające" - cytuje Reuters wyciągi z wystąpienia Camerona, które uzyskał w jego biurze. Premier ma też ostrzec tych wszystkich, którzy zamierzają przyłączyć się do ok. 700 Brytyjczyków, którzy udali się do Syrii i Iraku, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego.

"Jesteś dla nich tylko mięsem armatnim. Będą cię wykorzystywać. Jeśli jesteś chłopcem, to będą ci robić pranie mózgu, przyczepią ci ładunki wybuchowe do ciała, które zdetonują. Jeśli jesteś dziewczyną, będą cię zniewalać i wykorzystywać. To jest chora i brutalna rzeczywistość ISIL" - ma powiedzieć Cameron.

Słowa kluczowe:

Cameron

,

islam

,

Wielka Brytania

Warto poczytać

 1. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 2. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 3. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 4. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 5. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 6. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook