Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Cały świat żegna Margaret Thatcher

09.04.2013

Politycy na całym świecie wspominają jej hart ducha i wytrwałość w walce o dobro kraju. Media wspominają, jaką była kobietą, politykiem i przypominają najpiękniejsze momenty z życia byłej premier Wielkiej Brytanii.

Kondolencje od papieża Franciszka

Papież Franciszek jest zasmucony śmiercią byłej premier Margaret Thatcher- napisał watykański sekretarz stanu, kardynał Tarcisio Bertone w depeszy do szefa brytyjskiego rządu Davida Camerona. Watykan podkreślił, że Thatcher broniła wartości chrześcijańskich.

W telegramie kondolencyjnym wystosowanym w imieniu papieża kardynał Bertone napisał, że Franciszek "wspomina z uznaniem", że Margaret Thatcher "wspierała wartości chrześcijańskie swym publicznym zaangażowaniem i krzewieniem wolności w rodzinie narodów"

Politycy na całym świecie oddali wyraz uznania dla byłej premier Wielkiej Brytanii

Dawna brytyjska premier Margaret Thatcher była wielkim mistrzem wolności i wzorem dla kobiet na całym świecie – oświadczył prezydent USA Barack Obama. Prezydent Francois Hollande wspominał jej "uczciwe i szczere" relacje z Francją.

"Świat stracił jednego z największych mistrzów wolności, a Ameryka prawdziwego przyjaciela" - powiedział Obama na wieść o śmierci Thatcher, która zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat.

Oświadczył też, że pierwsza kobieta-premier Wielkiej Brytanii, córka właściciela sklepu, "pokazała naszym córkom, że nie ma takiego szklanego sufitu, którego nie da się przebić".

"Jako premier pomogła przywrócić dumę i zaufanie, które zawsze były znakiem rozpoznawczym Wielkiej Brytanii w najlepszym wydaniu" - dodał Obama.

Podkreślił, że Thatcher była bezwzględnie oddanym zwolennikiem sojuszu transatlantyckiego i wielu Amerykanów zapamięta ją jako "stojącą ramię w ramię" z prezydentem USA Ronaldem Reaganem podczas zimnej wojny.

Były prezydent George Bush senior ocenił, że Thatcher była "jednym z najbardziej zagorzałych obrońców wolności i gospodarki rynkowej w XX wieku". Wyraził przekonanie, że "imponujący bilans jej dokonań zainspiruje przyszłe pokolenia".

Francuski prezydent Francois Hollande ocenił, że relacje byłej premier z Francją były zawsze "uczciwe i szczere". Jak wspominał, była świadoma siły oddziaływania Wielkiej Brytanii i "z troską broniła jej interesów".

"Potrafiła nawiązać konstruktywny i owocny dialog z (socjalistycznym prezydentem Francji) Francois Miterrandem" - zaznaczył prezydent Francji. Przypomniał też, że Thatcher "dała decydujący impuls do budowy tunelu pod kanałem La Manche". Socjalistyczny premier Pierre Mauroy (1981-1984) wspomina, że w tej kwestii Thatcher była "trudnym przeciwnikiem" jako orędowniczka wyspiarskiego charakteru Wielkiej Brytanii.

Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel Thatcher była "jedną z dominujących osobowości przywódczych w polityce światowej swoich czasów".

Pochodząca z NRD Merkel podkreśliła, że Thatcher wcześnie doceniła znaczenie ruchów wolnościowych w Europie Wschodniej i zaangażowała się po ich stronie. "Nigdy nie zapomnę jej wkładu w przezwyciężenie podziału Europy i zakończenie zimnej wojny - powiedziała Merkel. - Sprawując jako kobieta z powodzeniem najwyższy demokratyczny urząd w czasach, gdy nie było to jeszcze takie oczywiste, dała przykład wielu (naśladowczyniom)".

Także szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wspominał byłą konserwatywną premier jako "wielką osobowość polityczną, która odcisnęła swoje piętno na historii Wielkiej Brytanii, Europy i całego świata".

"Thatcher należała do tej rzadko spotykanej kategorii ludzi, o których wiadomo już za ich życia, że przejdą do historii" - powiedział Westerwelle. "Spoglądamy z podziwem na dzieło jej życia" - podkreślił.

Były kanclerz Helmut Kohl, za którego rządów doszło do zjednoczenia Niemiec, z uznaniem wypowiedział się natomiast o "umiłowaniu wolności", "szczerości" i "bezpośrednim stylu" Margaret Thatcher.

Michaił Gorbaczow, ojciec rosyjskiej pieriestrojki i ostatni przywódca ZSRR, zaznaczył, że Thatcher była "politykiem, którego słowo miało wielką wagę". "Nasze pierwsze spotkanie w 1984 roku oznaczało początek relacji, które były niekiedy trudne, nie zawsze gładkie, ale były traktowane poważnie i w sposób odpowiedzialny przez obie strony" - zaznaczył.

"My Polacy nigdy nie zapomnimy jej solidarności w naszej walce z komunizmem. Pielęgnujmy jej wiarę we wspólne europejskie przedsięwzięcie" - napisał na Twitterze były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Tymczasem regionalny lider związku górników w północno-wschodniej Anglii (NUM) David Hopper oświadczył, że na wieść o śmierci byłej premier wzniósł toast. "To wspaniały dzień. Jestem szczęśliwy" - powiedział agencji AFP.

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, premier Mykoła Azarow oraz przebywająca w więzieniu była premier Ukrainy Julia Tymoszenko przekazali w poniedziałek wyrazy współczucia w związku ze śmiercią byłej brytyjskiej premier Margaret Thatcher.

Prezydent Janukowycz podkreślił, że Margaret Thatcher "dla wielu pokoleń stała się przykładem siły ducha, zasad i twardości charakteru".

Premier Azarow oświadczył, że wraz ze śmiercią Thatcher Wielka Brytania straciła utalentowaną polityk, "z której imieniem związane są jedne z najważniejszych wydarzeń historii".

"Była dla mnie nauczycielką. Własnym przykładem każdego dnia udowadniała, czym jest przywódca i prawdziwy polityk" - napisała Tymoszenko w oświadczeniu opublikowanym na jej stronie internetowej.

Media na świecie:

USA

Premier W. Brytanii Margaret Thatcher była jednym z najbardziej wpływowych liderów świata w okresie powojennym; jej energiczna polityka zagraniczna, sojusz z USA i przyjaźń z Ronaldem Reaganem przyczyniły się do zakończenia zimnej wojny - oceniają media w USA.

Zmarła Żelazna Dama brytyjskiej polityki, która dokonała konserwatywnego zwrotu w polityce kraju, doprowadziła do zwycięstwa Wielkiej Brytanii w wojnie o Falklandy i pomogła Stanom Zjednoczonym i Związkowi Radzieckiemu przejść przez trudne ostatnie lata zimnej wojny - napisał w poniedziałek w artykule poświęconym Margaret Thatcher dziennik "New York Times".

Była brytyjska premier stała się jednym z najbardziej wpływowych polityków w okresie powojennym - ocenia "The Wall Street Journal". "Jej indywidualne decyzje i wsparcie dla gospodarki wolnorynkowej zmieniły brytyjską gospodarkę, a jej energiczna polityka zagraniczna odegrała kluczową rolę w zakończeniu zimnej wojny" - podkreśla gazeta.

Niemal wszystkie media amerykańskie podkreślają znaczenie bardzo bliskich, wręcz przyjacielskich relacji brytyjskiej premier z ówczesnym prezydentem USA Ronaldem Reaganem.

"Mimo znaczącej opozycji w kraju, współpracowała z Reaganem w rozmieszczaniu amerykańskich rakiet Cruise i Pershing II" - pisze "Washington Post". W artykule z 1989 roku Reagan przypomniał, że gdy w całej Europie trwały pokojowe demonstracje przeciwko rozmieszczaniu amerykańskich rakiet, "Margaret nie zachwiała się".

"Dzieliła z nim (Reaganem) poglądy na wolny rynek, politykę monetarną jako remedium na problemy gospodarcze tamtych czasów, jak i bezkompromisowe stanowisko w sprawie postępowania wobec Związku Radzieckiego, czym zasłużyła na przydomek Żelaznej Damy" - pisze WSJ.

NYT przypomina, że "nieustępliwa wrogość" Thatcher do Związku Radzieckiego i ciągłe apele o modernizację brytyjskiego arsenału nuklearnego nie tylko przyciągały uwagę Kremla, ale też wzmagały obawy przed wojną nuklearną nawet wśród umiarkowanych członków jej konserwatywnej partii.

Nowojorski dziennik zauważa jednak, że gdy tylko dostrzegła, że ZSRR się otwiera, Thatcher udowodniła, że potrafi być elastyczna. Była pierwszym zachodnim liderem, "który dostrzegł, że ZSRR będzie kierowany przez nowe pokolenie Michaiła Gorbaczowa", i zaprosiła Gorbaczowa do swej wiejskiej posiadłości już w grudniu 1984 roku, trzy miesiące przed jego dojściem do władzy - relacjonuje NYT.

Także WSJ pisze o szybko nawiązanych przez Thatcher "bliskich i szczerych" relacjach z Gorbaczowem. Przypomina, że podczas pierwszego spotkania z Gorbaczowem Thatcher miała powiedzieć mu podczas obiadu: "Witam w Zjednoczonym Królestwie. Chcę dobrych relacji, ale niech nie będzie między nami nieporozumień: nienawidzę komunizmu".

"Jej związek z nowym sowieckim liderem i przyjaźń z prezydentem Ronaldem Reaganem sprawiły, że stała się kluczowym ogniwem między Białym Domem a Kremlem podczas napiętych negocjacji mających powstrzymać wyścig zbrojeń w latach 80." - podkreśla NYT.

Białoruś

Zmarła w była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher wywarła ogromny wpływ na współczesną Europę i odrodzenie wizerunku swojego kraju jako światowego mocarstwa - pisze we wtorek prasa białoruska, wspominając Żelazną Damę.

"Określenie Żelazna Dama, które stało się już nazwą własną, oznacza nie tyle znamienne cechy charakteru, co styl polityka osiągającego swe cele. Można się spierać co do słuszności jej poglądów

politycznych, nie sposób jednak kwestionować ogromnego wpływu, jaki wywarły one na współczesną Europę" - pisze państwowy dziennik "SB. Biełaruś Siegodnia" w artykule zatytułowanym "Odeszła po angielsku".

Inny państwowy dziennik, "Zwiazda", podkreśla, że "dla swoich zwolenników Thatcher pozostaje postacią polityczną, która zdołała odnowić brytyjską gospodarkę, zadać poważny cios związkom zawodowym i odrodzić wizerunek Wielkiej Brytanii jako światowego mocarstwa".

"Komsomolskaja Prawda w Biełorussii" zwraca natomiast uwagę, że była brytyjska premier dała się zapamiętać "nie tylko z powodu swych śmiałych, lecz pod wieloma względami spornych kroków politycznych", ale też ostrego języka. Gazeta przypomina, że podczas pierwszego spotkania z Michaiłem Gorbaczowem oznajmiła: "Nie trzeba zgadzać się z rozmówcą, żeby znaleźć z nim wspólny język".

O śmierci Thatcher piszą też inne gazety białoruskie, podkreślając, że stała na czele brytyjskiego rządu przez 11 lat i była jak dotąd jedyną kobietą na stanowisku premiera tego kraju.

Włochy

"Konserwatywną rewolucjonistką" nazywa wtorkowa włoska prasa zmarłą w poniedziałek byłą premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Podkreśla, że z powodu swych "hiperliberalnych idei" była kochana i znienawidzona, w swej ojczyźnie i na świecie.

Dziennik "Corriere della Sera" pisze, że "córka sklepikarza naznaczyła całą epokę" i "miała temperament odkrywców, awanturników i korsarzy".

Różniła się od innych, nie zgadzała się z królową Elżbietą II, nie była mniejszą nacjonalistką niż jej partyjni koledzy, ale jej patriotyzm był ludowy, jeśli nie wręcz populistyczny – wymienia gazeta. Przypomina, że we Włoszech mawiano przed 20 laty, że pani Thatcher "jest gotowa przewrócić Wielką Brytanię na drugą stronę jak skarpetkę".

"Thatcheryzm przeszedł do historii, bo było to coś znacznie więcej niż rząd i niewiele mniej niż filozofia" - podkreśla mediolańska gazeta. Jej publicysta konstatuje, że jako premier "zmieniła prawicę czyniąc ją popularną", a ponadto "odwoływała się do indywidualizmu jako siły napędowej wzrostu i wzbogacenia całego społeczeństwa".

Na łamach "Corriere della Sera" dodaje się, że nie wszystkie jej batalie zakończyły się sukcesem. Przypomniano, że gwałtowne protesty wywołał wprowadzony za jej trzeciej kadencji poll tax, czyli podatek pogłówny, a prywatyzacja brytyjskich kolei przyniosła mizerne rezultaty. Ale, zauważa dziennik, nie można zapominać też o tym, że odrodzenie Londynu jako kosmopolitycznej stolicy światowych finansów to w dużej części zasługa jej rządów.

Mediolańska gazeta stwierdza, że Żelazna Dama nie bała się wzbudzać antypatii, a jednocześnie umiała "stać się ikoną".

"La Repubblica" przypomina, że Margaret Thatcher była pierwszą kobietą, która stanęła na czele światowej potęgi.

"Nazywali ją Żelazną Damą, by z niej szydzić, ona uczyniła z tego sztandar" - podkreśla rzymska gazeta. Przywołuje słowa, jakie usłyszał od niej podczas pierwszego spotkania Michaił Gorbaczow:

"Nienawidzę komunizmu, ale jeśli panu się podoba, niech sobie będzie, pod warunkiem, że zostanie w granicach pańskiego kraju". Ale to również w nim, wskazuje się w artykule, pierwsza dostrzegła możliwego partnera.

Komentator dziennika nazywa byłą premier "drugą połówką Ronalda Reagana". To oni - wskazuje – jako "żelazna para" wstrząsnęli światem.

"Siła Maggie uwiodła w końcu i jej wrogów" - pisze turyńska "La Stampa", według której zbiorowa żałoba, jaka ogarnęła polityków, jej przyjaciół i rywali świadczy o tym, że dzięki sile swego charakteru była najwybitniejszym premierem Wielkiej Brytanii od czasów Winstona Churchilla.

Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek rano w Londynie w następstwie udaru. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.

 

PAP, lz

[fot: PAP -EPA]

Słowa kluczowe:

Włochy

,

USA

,

Barack Obama

,

Franciszek

,

Brytyjczycy

Warto poczytać

 1. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 2. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 3. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 4. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 5. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

 6. kom00 22.03.2017

  KE grozi krajom członkowskim ws. imigrantów

  Komisja Europejska zaapelowała do krajów UE, by te wypełniły zobowiązania dotyczące uchodźców. W innym wypadku grożą im bliżej niesprecyzowane konsekwencje.

 7. mid-epa05858796 22.03.2017

  Niemcy: CDU prześciga SPD w sondażach

  Poparcie dla niemieckich chadeków wzrosło w ostatnim czasie o punkt procentowy do 34 proc. Socjaldemokratom poparcie spadło do 31 proc.

 8. mid-epa05861587 21.03.2017

  Tusk zwołuje szczyt ws. Brexitu

  „Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE."

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook