Jedynie prawda jest ciekawa


Były urzędnik Reagana przedstawicielem handlowym USA?

03.01.2017

Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump najprawdopodobniej powierzy funkcję przedstawiciela handlowego USA byłemu urzędnikowi administracji Ronalda Reagana, Robertowi Lighthizerowi - informuje we wtorek dziennik "Wall Street Journal".

Po tym jak wybrał kandydata na szefa amerykańskiego handlu, Trump będzie musiał jeszcze wskazać osoby, które pokierują ministerstwem rolnictwa i urzędem ds. weteranów. Nominować musi też dyrektora wywiadu narodowego i szefa rady doradców ekonomicznych - wylicza "WSJ". Wtedy skompletuje nową administrację Białego Domu.

Gazeta podaje, że głównym kandydatem na stanowisko ministra rolnictwa jest były republikański gubernator stanu Georgia Sonny Perdue. Tymczasem przymierzany do roli szefa urzędu ds. weteranów Toby Cosgrove wycofał swoją kandydaturę. Dziennik zauważa również, że Trump zastanawia się też nad wprowadzeniem do swojej administracji dwóch członków rodziny - córkę Ivankę Trump i zięcia Jareda Kushnera.

Jak tłumaczy "WSJ" Lighthizer będzie musiał skonfrontować się z Chinami i Meksykiem, które zdaniem Trumpa wykorzystały na swą korzyść ostatnie porozumienia handlowe z Waszyngtonem. Podczas kampanii Trump groził tym państwom cłami, jeżeli nie zmienią dotychczasowej polityki handlowej. Dziennik dodaje, że w związku z tą sytuacją stanowisko przedstawiciela handlowego USA może może mieć większe znaczenie, niż to miało miejsce w przypadku gabinetu Baracka Obamy. Szczególnie, że kandydat do sprawowania tej funkcji ma trzydziestoletnie doświadczenie w dziedzinie międzynarodowych negocjacji handlowych i prowadzenia sporów z zagranicznymi firmami. 

W rozmowie z "WSJ" jeden z doradców prezydenta elekta zwrócił uwagę, że współpracownicy Trumpa oczekują, iż ten powoła do zespołu Białego Domu swoją córkę i zięcia. Nad tym zagadnieniem pracuje już grupa prawników, która bada czy ewentualne nominacje dla Ivanki i Kushnera nie naruszą regulacji dotyczących nepotyzmu. Prawo z 1967 roku zabrania przedstawicielom władz zatrudniania członków rodziny. 

fot.[You Tube]


pc/PAP

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook