Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Były premier Słowenii skazany za korupcję

05.06.2013

Sąd w Lublanie skazał byłego premiera Janeza Janszę na dwa lata więzienia za korupcję w związku z wielkim kontraktem na zakup broni z fińską firmą Patria. Jansza zapewnia o swojej niewinności i ocenia proces jako motywowany politycznie.

Prokuratura domagała się dla Janszy właśnie dwóch lat więzienia.

Były premier ma też zapłacić grzywnę wysokości 37 tys. euro.

W 2010 r. prokuratura oskarżyła byłego premiera o współudział w oferowaniu oraz przyjęciu łapówek lub obietnic łapówkarskich w zamian za mediację podczas negocjowania kontraktu wartości 278 mln dol., podpisanego z fińską firmą zbrojeniową Patria w 2006 r.

Umowę dotyczącą kupna 135 pojazdów opancerzonych - największy kontrakt w historii Słowenii - podpisał sam Jansza, który sprawował wówczas urząd premiera. Jej celem była modernizacja armii słoweńskiej po przystąpieniu do NATO.

Wśród pozostałych czterech oskarżonych był m.in. wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony. Dwie z tych osób zostały skazane w środę wraz z Janszą.

W lutym parlament przyjął wotum nieufności wobec rządu Janszy, po tym jak na jaw wyszły skandale wokół jego osoby.

Oprócz korupcji stawiane mu zarzuty dotyczą także nieprawidłowości w jego deklaracjach majątkowych. Majątek byłego premiera miał wzrosnąć w niejasny sposób o co najmniej 210 tys. euro. Jansza twierdzi, że jest niewinny.

PAP/kop
[fot. wikipedia]
CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook