Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Były premier skorumpowany

10.07.2012

Sąd w Jerozolimie uznał, że b. premier Izraela, Ehud Olmert dopuścił się korupcji jako minister przemysłu i handlu, zanim został szefem rządu w 2006 roku. Polityk został jednak uniewinniony od dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych. Izraelskie media uznał to za porażkę prokuratury.

Sąd w Jerozolimie uznał, że b. premier Izraela Ehud Olmert dopuścił się korupcji, gdy był ministrem przemysłu i handlu, przed objęciem w 2006 roku funkcji szefa rządu. Olmerta uniewinniono jednak od dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych, co uważane jest za jego sukces.

66-letni Olmert został uznany za winnego oszustwa i naruszenia zaufania przy przyznawaniu państwowych subwencji firmom powiązanym z jego bliskim przyjacielem. Uniewinniono go od zarzutów przyjęcia ok. 150 tys. dolarów łapówki od znajomego biznesmena z USA oraz zainkasowania zwrotu kosztów zagranicznych podróży z dwóch instytucji jednocześnie na łączną kwotę 92 tys. dolarów.

Izraelski dziennik "Haarec" napisał na stronie internetowej, że werdykt jest "druzgocącą porażką" prokuratury. Amerykański biznesmen Morris Talansky zeznał w czasie procesu, że przekazywał Olmertowi koperty z setkami tysięcy dolarów. Były premier Izraela twierdził jednak, że pieniądze były wykorzystywane w kampanii wyborczej; zaprzeczył, jakoby osobiście czerpał korzyści w zamian za ułatwianie interesów Amerykaninowi - pisze agensja Reuters.

Jak orzekł sąd w Jerozolimie, prokuraturze nie udało się udowodnić, że wpłaty były nielegalne. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie ogłoszony wymiar kary w sprawie byłego premiera, któremu grozi do pięciu lat więzienia.

Wobec Olmerta toczy się jeszcze jeden proces o korupcję; został w nim oskarżony o przyjmowanie łapówek przy realizacji projektów budowlanych, w tym luksusowego kompleksu mieszkalnego w Jerozolimie, kiedy w latach 1993-2003 był burmistrzem tego miasta. Proces w tej sprawie może potrwać co najmniej jeszcze rok. W czasie śledztwa prowadzonego przez izraelską policję Olmert ogłosił we wrześniu 2008 r., że chce oczyścić swoje imię i zrezygnował ze stanowiska premiera. Urząd ten pełnił jednak jeszcze przez pół roku.

RaK

[Ehud Olmert (z lewej) po ogłoszeniu wyroku przez sąd w Jerozolimie fot. PAP epa

Warto poczytać

 1. fransdostallistodpisSI 20.10.2016

  Europosłowie PiS do Timmermansa: myli się pan

  List europosłów to odpowiedź na zarzuty, stawiane polskim władzom w wydanych 27 lipca zaleceniach w sprawie praworządności w Polsce i dotyczących sporu wokół TK.

 2. saltire-10700391920 20.10.2016

  Szkocja przygotowuje się do drugiego referendum?

  Szkocki rząd opublikował w czwartek projekt ustawy o drugim referendum w sprawie odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa i rozpoczął konsultacje społeczne w tej sprawie. W pierwszym referendum na jesieni 2014 roku 55 proc. Szkotów odrzuciło niepodległość.

 3. szydlozworkaSI 20.10.2016

  Premier Beata Szydło na unijnym szczycie w Brukseli

  Przed posiedzeniem premier spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej. "Będzie mowa o nowym konsensusie, zmianie polityki migracyjnej UE".

 4. franssss-timmermamas 20.10.2016

  Timmermans nie odpuści sprawy TK

  Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zapowiedział w czwartek, że nie przestanie zajmować się sprawą Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

 5. puuutinfinancialtimesSI 20.10.2016

  „FT”: Rosja atakuje światowy porządek

  "Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej".

 6. ber-st 20.10.2016

  W Berlinie o sytuacji na Ukrainie

  Uczestnicy spotkania rozmawiają o stanie realizacji porozumienia z Mińska z lutego ubiegłego roku, zawierającego plan rozwiązania trwającego od ponad dwóch lat krwawego konfliktu we wschodniej Ukrainie.

 7. okretrosSI 20.10.2016

  Aleppo: cisza przed nową burzą?

  Zapowiadana przez Rosję „przerwa humanitarna” w walkach w Aleppo, na północnym zachodzie Syrii, zaczęła obowiązywać w czwartek rano. Ale w stronę Syrii zmierza osiem rosyjskich okrętów wojennych.

 8. tr-i-cl-st 20.10.2016

  Ostatnie starcie Trumpa i Clinton

  Trzecia i ostatnia debata odbyła się w środę wieczorem w Las Vegas w stanie Nevada.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook