Jedynie prawda jest ciekawa

Były premier skorumpowany

10.07.2012

Sąd w Jerozolimie uznał, że b. premier Izraela, Ehud Olmert dopuścił się korupcji jako minister przemysłu i handlu, zanim został szefem rządu w 2006 roku. Polityk został jednak uniewinniony od dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych. Izraelskie media uznał to za porażkę prokuratury.

Sąd w Jerozolimie uznał, że b. premier Izraela Ehud Olmert dopuścił się korupcji, gdy był ministrem przemysłu i handlu, przed objęciem w 2006 roku funkcji szefa rządu. Olmerta uniewinniono jednak od dwóch poważniejszych zarzutów korupcyjnych, co uważane jest za jego sukces.

66-letni Olmert został uznany za winnego oszustwa i naruszenia zaufania przy przyznawaniu państwowych subwencji firmom powiązanym z jego bliskim przyjacielem. Uniewinniono go od zarzutów przyjęcia ok. 150 tys. dolarów łapówki od znajomego biznesmena z USA oraz zainkasowania zwrotu kosztów zagranicznych podróży z dwóch instytucji jednocześnie na łączną kwotę 92 tys. dolarów.

Izraelski dziennik "Haarec" napisał na stronie internetowej, że werdykt jest "druzgocącą porażką" prokuratury. Amerykański biznesmen Morris Talansky zeznał w czasie procesu, że przekazywał Olmertowi koperty z setkami tysięcy dolarów. Były premier Izraela twierdził jednak, że pieniądze były wykorzystywane w kampanii wyborczej; zaprzeczył, jakoby osobiście czerpał korzyści w zamian za ułatwianie interesów Amerykaninowi - pisze agensja Reuters.

Jak orzekł sąd w Jerozolimie, prokuraturze nie udało się udowodnić, że wpłaty były nielegalne. Nie wiadomo na razie, kiedy zostanie ogłoszony wymiar kary w sprawie byłego premiera, któremu grozi do pięciu lat więzienia.

Wobec Olmerta toczy się jeszcze jeden proces o korupcję; został w nim oskarżony o przyjmowanie łapówek przy realizacji projektów budowlanych, w tym luksusowego kompleksu mieszkalnego w Jerozolimie, kiedy w latach 1993-2003 był burmistrzem tego miasta. Proces w tej sprawie może potrwać co najmniej jeszcze rok. W czasie śledztwa prowadzonego przez izraelską policję Olmert ogłosił we wrześniu 2008 r., że chce oczyścić swoje imię i zrezygnował ze stanowiska premiera. Urząd ten pełnił jednak jeszcze przez pół roku.

RaK

[Ehud Olmert (z lewej) po ogłoszeniu wyroku przez sąd w Jerozolimie fot. PAP epa

Warto poczytać

 1. MH17wiki 21.09.2017

  Winni zestrzelenie samolotu na Ukrainie będą ścigani. Jest porozumienie

  Szefowie MSZ Ukrainy, Australii, Belgii, Holandii i Malezji podpisali memorandum w sprawie ścigania i ukarania winnych zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą w lipcu 2014 roku samolotu linii Malaysia Airlines, w katastrofie którego zginęło 298 osób.

 2. barc200092017 20.09.2017

  Hiszpański rząd przejął bezterminowo kontrolę nad budżetem Katalonii

  Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zaznaczyła, że Niemcy odrzucają militarne rozwiązanie konfliktu z Koreą Północną.

 3. football127020092017 20.09.2017

  Anglicy zwolnili trenera reprezentacji, choć ten miał świetne wyniki. Zgubiło go poczucie humoru

  - Mark Sampson od 2013 roku prowadził piłkarską reprezentację Angli kobiet. Jego podopieczne grały bardzo dobrze, ale został zwolniony za niewłaściwe zachowanie w poprzedniej pracy.

 4. Merkel05092017 20.09.2017

  Merkel ostro krytykuje przemówienie Trumpa w ONZ

  - Kanclerz Niemiec Angela Merkel w wywiadzie dla telewizji Deutsche Welle ostro skrytykowała w środę wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

 5. StanislawPietrow 20.09.2017

  Zmarł człowiek, który "uratował świat"

  Rodzina rosyjskiego oficera Stanisława Pietrowa - nazywanego człowiekiem, który uratował świat przed wojną nuklearną - potwierdziła informację o jego śmierci. W 1983 roku Pietrow słusznie ocenił, iż sygnał o ataku rakietowym USA na ZSRR jest błędny.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook