Jedynie prawda jest ciekawa


Były premier Litwy: "Uważam za bardzo istotne to, by Polska była w centrum Europy”

10.05.2017

Andrius Kubilius był gościem IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Polska powinna stać w samym centrum projektu europejskiego. Nie wyobrażam sobie, by w przyszłości Europa zrezygnowała ze wspólnej waluty euro, dlatego zachęcam Polskę do tego, by w tym kierunku podążała - powiedział były premier Litwy Andrius Kubilius podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kluczowym tematem tegorocznego kongresu w Katowicach są bieżące wyzwania gospodarcze dla Polski i Europy oraz ich wpływ na funkcjonowanie biznesu. Podczas sesji inauguracyjnej b. premierzy państw Europy Środkowej oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański rozmawiali głównie o obecnych wyzwaniach politycznych wobec kryzysu Unii Europejskiej.

Andrius Kubilius, premier Litwy w latach 1999-2000 oraz 2008-2012, mówił o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście wspólnej waluty. Polityk podkreślał korzyści, jakie jego kraj odniósł dzięki przyjęciu euro (Litwa jest w strefie euro od 2015 roku). 

"Litwa i ja osobiście bardzo ufamy integracji europejskiej. Na Litwie panuje takie przekonanie, że integracja europejska jest dla nas bardzo korzystna" - powiedział. Jak dodał, przyjęcie euro było warunkiem koniecznym, by Litwa mogła się w Europie liczyć.

Kubilius odniósł się także do ewentualnej przyszłości Polski w strefie Euro. 

"Uważam za bardzo istotne to, by Polska była w centrum Europy. Nie wyobrażam sobie, żeby w przyszłości Europa zrezygnowała ze wspólnej waluty euro, dlatego zachęcam Polskę do tego, by w tym kierunku podążała. Polska powinna bowiem stać w samym centrum projektu europejskiego" - przekonywał.  

Według byłego premiera Litwy wyzwania, przed którymi staje Unia, mają też konstruktywne aspekty.

"Europa przechodzi co prawda z jednego kryzysu w drugi, ale w międzyczasie się integruje. Jeżeli myślimy o przyszłości, wiemy, że Europa będzie się rozwijać w podobny sposób, zatem nie ma możliwości, żeby tę integrację wstrzymać i żadna rozsądna czy odpowiedzialna polityka nie powinna takiego scenariusza zakładać" - przekonywał.

Andrius Kubilius odniósł się też do kwestii europejskiego bezpieczeństwa. 

"To jest jasne, że nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od obecności oddziałów militarnych w krajach bałtyckich, ale także zależy od rozwoju sytuacji na Ukrainie, gdzie właśnie toczy się największa batalia o przyszłość Ukrainy (...). Nasze wsparcie dla Ukrainy jest przecież wsparciem dla naszego bezpieczeństwa" - mówił.

Dodał, że przyjęcie przez Litwę euro nie było wyłącznie instrumentem polityki fiskalnej czy walutowej. Jego zdaniem była to szansa na to, by lepiej się zintegrować, a Unia Europejska to nie tylko kwestia wspólnego rynku. 

"Nasze bezpieczeństwo będzie zależeć także oczywiście od integracji Unii Europejskiej i od tego czy Unia Europejska będzie w stanie być rzeczywiście silnym graczem na arenie geopolitycznej" - uważa były premier Litwy.

Prócz kilkudziesięciu zaplanowanych w ciągu trzech dni katowickiego Kongresu debat gospodarczych, zaplanowano też spotkania wiodących korporacji z innowacyjnymi startupami.


pg/PAP 


[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook