Jedynie prawda jest ciekawa


Były premier Litwy: "Uważam za bardzo istotne to, by Polska była w centrum Europy”

10.05.2017

Andrius Kubilius był gościem IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Polska powinna stać w samym centrum projektu europejskiego. Nie wyobrażam sobie, by w przyszłości Europa zrezygnowała ze wspólnej waluty euro, dlatego zachęcam Polskę do tego, by w tym kierunku podążała - powiedział były premier Litwy Andrius Kubilius podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Kluczowym tematem tegorocznego kongresu w Katowicach są bieżące wyzwania gospodarcze dla Polski i Europy oraz ich wpływ na funkcjonowanie biznesu. Podczas sesji inauguracyjnej b. premierzy państw Europy Środkowej oraz minister ds. europejskich Konrad Szymański rozmawiali głównie o obecnych wyzwaniach politycznych wobec kryzysu Unii Europejskiej.

Andrius Kubilius, premier Litwy w latach 1999-2000 oraz 2008-2012, mówił o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście wspólnej waluty. Polityk podkreślał korzyści, jakie jego kraj odniósł dzięki przyjęciu euro (Litwa jest w strefie euro od 2015 roku). 

"Litwa i ja osobiście bardzo ufamy integracji europejskiej. Na Litwie panuje takie przekonanie, że integracja europejska jest dla nas bardzo korzystna" - powiedział. Jak dodał, przyjęcie euro było warunkiem koniecznym, by Litwa mogła się w Europie liczyć.

Kubilius odniósł się także do ewentualnej przyszłości Polski w strefie Euro. 

"Uważam za bardzo istotne to, by Polska była w centrum Europy. Nie wyobrażam sobie, żeby w przyszłości Europa zrezygnowała ze wspólnej waluty euro, dlatego zachęcam Polskę do tego, by w tym kierunku podążała. Polska powinna bowiem stać w samym centrum projektu europejskiego" - przekonywał.  

Według byłego premiera Litwy wyzwania, przed którymi staje Unia, mają też konstruktywne aspekty.

"Europa przechodzi co prawda z jednego kryzysu w drugi, ale w międzyczasie się integruje. Jeżeli myślimy o przyszłości, wiemy, że Europa będzie się rozwijać w podobny sposób, zatem nie ma możliwości, żeby tę integrację wstrzymać i żadna rozsądna czy odpowiedzialna polityka nie powinna takiego scenariusza zakładać" - przekonywał.

Andrius Kubilius odniósł się też do kwestii europejskiego bezpieczeństwa. 

"To jest jasne, że nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od obecności oddziałów militarnych w krajach bałtyckich, ale także zależy od rozwoju sytuacji na Ukrainie, gdzie właśnie toczy się największa batalia o przyszłość Ukrainy (...). Nasze wsparcie dla Ukrainy jest przecież wsparciem dla naszego bezpieczeństwa" - mówił.

Dodał, że przyjęcie przez Litwę euro nie było wyłącznie instrumentem polityki fiskalnej czy walutowej. Jego zdaniem była to szansa na to, by lepiej się zintegrować, a Unia Europejska to nie tylko kwestia wspólnego rynku. 

"Nasze bezpieczeństwo będzie zależeć także oczywiście od integracji Unii Europejskiej i od tego czy Unia Europejska będzie w stanie być rzeczywiście silnym graczem na arenie geopolitycznej" - uważa były premier Litwy.

Prócz kilkudziesięciu zaplanowanych w ciągu trzech dni katowickiego Kongresu debat gospodarczych, zaplanowano też spotkania wiodących korporacji z innowacyjnymi startupami.


pg/PAP 


[foto: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 7. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook