Jedynie prawda jest ciekawa


Były premier Katalonii zatrzymany w Niemczech

25.03.2018
pudgemont25032018
Były premier Katalonii zatrzymany w Niemczech

Były premier Katalonii Carles Puigdemont został w niedzielę zatrzymany w Niemczech po przekroczeniu samochodem granicy z Danią - poinformował jego adwokat i niemiecka policja. W piątek hiszpański Sąd Najwyższy wydał międzynarodowy nakaz aresztowania polityka.

Adwokat Puigdemonta Jaume Alonso-Cuevillas napisał na Twitterze, że policja zatrzymała byłego szefa katalońskiego rządu regionalnego, gdy przekroczył on granicę z Niemcami od strony Danii. Wracał z Finlandii do Belgii, gdzie mieszka od czasu ucieczki z Hiszpanii i gdzie, zdaniem adwokata, miał zamiar oddać się "do dyspozycji" belgijskich władz. Obecnie Puigdemont przebywa na komisariacie.

Rzecznik policji kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn Uwe Keller potwierdził, że Puigdemont został zatrzymany po godz. 11 na autostradzie A7.

Podstawą do zatrzymania był wydany ponownie w piątek przez hiszpański Sąd Najwyższy międzynarodowy nakaz aresztowania Puigdemonta oraz kilku innych katalońskich polityków. Puigdemont jest w Hiszpanii oskarżony o "rebelię" i "malwersację funduszy", jak zakwalifikowano wydanie środków z kasy regionalnej na przeprowadzenie w ub. roku referendum w sprawie niepodległości Katalonii. Madryt uznał to referendum za nielegalne.

Puigdemont mieszka w Waterloo w Belgii. Opuścił Hiszpanię pod koniec października ub.r., by uniknąć aresztowania i procesu. W następstwie ogłoszenia niepodległości przez kataloński parlament Madryt zdymisjonował jesienią 2017 roku rząd Puigdemonta, a ogłaszając zawieszenie autonomii regionu rozwiązał parlament. Jednocześnie rozpoczęto śledztwa sądowe w sprawie działań niepodległościowych, a kulminacją śledztw była piątkowa decyzja sędziego Sądu Najwyższego o wszczęciu procesu o "rebelię" wobec 13 katalońskich liderów politycznych opowiadających się za niepodległością regionu.

Sędzia Pablo Llarena, któremu powierzono prowadzenie spraw przeciwko liderom katalońskich partii i organizacji proniepodległościowych, nakazał osadzenie pięciu polityków w areszcie bez prawa zwolnienia za kaucją i zatrzymanie czterech, którzy uciekli za granicę, w tym Puigdemonta. Pozostali czterej już przebywali w areszcie tymczasowym.

Ponadto sędzia postanowił wszcząć proces przeciwko 12 kolejnym podejrzanym o nieposłuszeństwo wobec władz i malwersacje.

W nocy z piątku na sobotę Puigdemont, który miał bilety na niedzielny samolot do Brukseli, opuścił Finlandię, gdzie przebywał od czwartku na konferencji, i udał się do Belgii - poinformował fiński deputowany Mikko Karna. W sobotę adwokat Puigdemonta zapewniał, że polityk stawi się na komisariacie w Finlandii, ale później przyznał, że Puigdemonta nie ma już w tym kraju i pozostanie do dyspozycji belgijskiego wymiaru sprawiedliwości.

PAP


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook