Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Była ukraińska minister sprawiedliwości aresztowana

05.11.2015

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała byłą szefową Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy Ołenę Łukasz; była poszukiwana za przestępstwa przeciwko Majdanowi - poinformowała w czwartek na Facebooku rzeczniczka SBU Ołena Hitlanska.

Agencja Interfax-Ukraina pisze, że w maju 2015 roku Prokuratura Generalna Ukrainy obwiniła Ołenę Łukasz - minister sprawiedliwości z czasów rządów Wiktora Janukowycza - o zdefraudowanie środków państwowych na dużą skalę drogą nadużycia stanowiska służbowego i o fałszerstwa, które miały poważne następstwa. We wrześniu za Łukasz rozesłano list gończy - pisze agencja.

 

Ołena Łukasz, która sprawowała urząd ministra sprawiedliwości Ukrainy w latach 2013-2014, została zdymisjonowana 27 lutego 2014 roku. W tym samym roku w marcu Łukasz znalazła się na rozszerzanej później liście 18 obywateli Ukrainy, na których UE nałożyła sankcje finansowe za sprzeniewierzenie ukraińskich funduszy państwowych. Na liście tej znaleźli się też m.in.: były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, jego dwaj synowie, były premier Mykoła Azarow i jego syn, były minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, były   prokurator generalny Wiktor Pszonka.

 

Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała w czwartek, że decyzja w sprawie zatrzymanej byłej minister sprawiedliwości Ołeny Łukasz zapadnie w ciągu 72 godzin. Przedstawiciel Prokuratury Władysław Kucenko powiedział, że w tym czasie zostanie podjęta decyzja w sprawie wyboru środka prewencyjnego wobec zatrzymanej. Dodał, że Ołenę Łukasz zatrzymano w czwartek w Kijowie; odmówił podania szczegółów.

 

Ryb, PAP

 

Fot. [old.minjust.gov.ua]

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook