Jedynie prawda jest ciekawa


Burmistrz Jersey City: „Nie spotkam się z ludźmi, którzy próbują na nowo napisać rolę ich kraju w Holokauście”

05.05.2018
katyn05042018
Burmistrz Jersey City: „Nie spotkam się z ludźmi, którzy próbują na nowo napisać rolę ich kraju w Holokauście”

Steven Fulop, burmistrz Jersey City kolejny raz wdał się w polemikę z polskimi władzami i amerykańską Polonią w sprawie Pomnika Katyńskiego. Fulop na Twitterze odniósł się do prośby o zachowanie ważnego dla Polski pomnika w oryginalnym miejscu i odpowiedział na apel o rozmowę z polskimi władzami.

– Żeby było jasne. 1) Pomnik na 100% będzie PRZENIESIONY w inne miejsce, tam gdzie miał stanąć na mocy rozporządzenia z 1986 roku 2) Przedstawiciele polskiego rządu skontaktowali się ze mną, ale nie będę spotykał się z ludźmi, którzy próbują na nowo napisać historię udziału ich państwa w Holokauście 3) Jedyni ludzie, przed którymi odpowiadam, to Jersey City – napisał polityk, nie pozostawiając żadnych złudzeń co do tego, iż nie planuje iść na kompromis w tej sprawie.

Wcześniej, w w wypowiedzi dla ABC News burmistrz Fulop powiedział, że "Polska może uchwalać ustawy i udawać, że nie jest współwinna Holokaustu, ale bez względu na to, ile ustaw przyjmie, nie napisze historii na nowo".

Na zachowanie burmistrza Jersey City reagował ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek, który wystosował list do Stevena Fulopa. Ambasador zaapelował do Fulopa o przeproszenie Karczewskiego (więcej o oskarżeniach wysuwanych przez burmistrza Jersey City w kierunku Marszałka Senatu pisaliśmy tu: Co za skandal! Burmistrz New Jersey o polskim marszałku: to znany antysemita, biały nacjonalista)

 – Byłem zaszokowany zobaczywszy pańskie oskarżenia przeciwko senatorowi Stanisławowi Karczewskiemu, marszałkowi Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Są one fałszywe, bolesne i niewłaściwe dla międzynarodowego dialogu między piastującymi urzędy w dwóch krajach sojuszniczych – napisał amb. Wilczek.

Ambasador zwrócił uwagę, że "jednym z obowiązków Senatu Rzeczpospolitej Polskiej jest dbałość o społeczności polskiej diaspory na całym świecie". Dlatego właśnie "marszałek Karczewski wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Pomnika Katyńskiego w Jersey City, zaniepokojenie które podzielam i wyraziłem to w liście wysłanym w poniedziałek do Pana, szanowny burmistrzu" - przypomniał Wilczek.

ac/twitter/pap


Burmistrz Jersey City 

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook