Jedynie prawda jest ciekawa


Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

19.01.2017

Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

"Celem terrorystów jest destabilizacja społeczeństw demokratycznych, doprowadzenie do wstrząsów i do ich sparaliżowania" - mówił Lammert podkreślając, że dzięki spokojnej reakcji obywateli tego celu nie udało się zamachowcowi osiągnąć. 

Szef Bundestagu zaznaczył, że wobec faktu, iż sprawca Anis Amri, mimo uznania go przez służby za osobę niebezpieczną, mógł dokonać zamachu, politycy powinni "przemyśleć na nowo architekturą bezpieczeństwa". 

"Państwo prawa nie zawiodło, lecz raczej nie wykorzystało w pełni swoich możliwości" - podkreślił polityk CDU. 

Lammert powiedział, że oczekiwania obywateli, by państwo zapewniło im bezpieczeństwo, jest jak najbardziej uzasadnione. 

"Warunkiem wolności jest bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo potrzebuje wolności, gdyż inaczej staje się represją" - mówił, ostrzegając zarazem przed "prostymi rozwiązaniami". 

Państwa, gdzie nie ma wolności, wcale nie są bezpieczniejsze - zauważył, wymieniając Turcję jako przykład kraju, w którym pomimo ograniczania wolności i praworządności, dochodzi do zamachów. "Systemy autorytarne wcale nie są bardziej bezpieczne" - podkreślił Lammert. 

Szef Bundestagu powiedział, że Niemcy "nie walczą z islamem, lecz z fanatyzmem" i z "islamistyczną ideologią". "Terroryzm nie jest zjawiskiem religijnym, lecz politycznym" - dodał. 

Podkreślił, że imigranci pozostający w Niemczech muszą przestrzegać praw i norm obowiązujących w tym kraju. Lammert odniósł się do zarzutów o brak empatii i opieki dla ofiar ze strony władz Berlina i Niemiec. Przyznał, że twarz zamachowca i jego życiorys znany jest wszystkim, natomiast ofiary pozostały w większości "anonimowe". 

"Tak być nie powinno" - ocenił, zastrzegając przy tym, że ofiary i ich bliscy mają prawo do prywatności. W uroczystości w Bundestagu wziął udział prezydent Niemiec Joachim Gauck. 

Obecni byli przedstawiciele ambasad krajów, których obywatele zginęli w zamachu, w tym Polski. 19 grudnia 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri porwał ciężarówkę i po zastrzeleniu polskiego kierowcy Łukasza Urbana wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina. 

W zamachu zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych. Terrorystę, który zbiegł z miejsca przestępstwa, zastrzelili cztery dni później w Mediolanie włoscy policjanci.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook