Jedynie prawda jest ciekawa


Bundestag uczcił ofiary zamachu w Berlinie

19.01.2017

Bundestag uczcił w czwartek minutą ciszy ofiary zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w Berlinie, w którym miesiąc temu zginęło 12 osób. Szef parlamentu Norbert Lammert przyznał, że niemieckie państwo nie wykorzystało wszystkich możliwości, by zapobiec tragedii.

"Celem terrorystów jest destabilizacja społeczeństw demokratycznych, doprowadzenie do wstrząsów i do ich sparaliżowania" - mówił Lammert podkreślając, że dzięki spokojnej reakcji obywateli tego celu nie udało się zamachowcowi osiągnąć. 

Szef Bundestagu zaznaczył, że wobec faktu, iż sprawca Anis Amri, mimo uznania go przez służby za osobę niebezpieczną, mógł dokonać zamachu, politycy powinni "przemyśleć na nowo architekturą bezpieczeństwa". 

"Państwo prawa nie zawiodło, lecz raczej nie wykorzystało w pełni swoich możliwości" - podkreślił polityk CDU. 

Lammert powiedział, że oczekiwania obywateli, by państwo zapewniło im bezpieczeństwo, jest jak najbardziej uzasadnione. 

"Warunkiem wolności jest bezpieczeństwo, a bezpieczeństwo potrzebuje wolności, gdyż inaczej staje się represją" - mówił, ostrzegając zarazem przed "prostymi rozwiązaniami". 

Państwa, gdzie nie ma wolności, wcale nie są bezpieczniejsze - zauważył, wymieniając Turcję jako przykład kraju, w którym pomimo ograniczania wolności i praworządności, dochodzi do zamachów. "Systemy autorytarne wcale nie są bardziej bezpieczne" - podkreślił Lammert. 

Szef Bundestagu powiedział, że Niemcy "nie walczą z islamem, lecz z fanatyzmem" i z "islamistyczną ideologią". "Terroryzm nie jest zjawiskiem religijnym, lecz politycznym" - dodał. 

Podkreślił, że imigranci pozostający w Niemczech muszą przestrzegać praw i norm obowiązujących w tym kraju. Lammert odniósł się do zarzutów o brak empatii i opieki dla ofiar ze strony władz Berlina i Niemiec. Przyznał, że twarz zamachowca i jego życiorys znany jest wszystkim, natomiast ofiary pozostały w większości "anonimowe". 

"Tak być nie powinno" - ocenił, zastrzegając przy tym, że ofiary i ich bliscy mają prawo do prywatności. W uroczystości w Bundestagu wziął udział prezydent Niemiec Joachim Gauck. 

Obecni byli przedstawiciele ambasad krajów, których obywatele zginęli w zamachu, w tym Polski. 19 grudnia 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri porwał ciężarówkę i po zastrzeleniu polskiego kierowcy Łukasza Urbana wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina. 

W zamachu zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych. Terrorystę, który zbiegł z miejsca przestępstwa, zastrzelili cztery dni później w Mediolanie włoscy policjanci.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook