Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgaria przyjmie syryjskich uchodźców

31.03.2017

- Uchwała przyjęta w środę przez rząd Bułgarii przewiduje, że kraj przyjmie uchodźców syryjskich z obozów w Turcji - informuje dziennik "Sega".

- Uchwała przyjęta w środę przez rząd Bułgarii przewiduje, że kraj przyjmie uchodźców syryjskich z obozów w Turcji - informuje w piątek dziennik "Sega". Dokument jest dostępny na stronie internetowej rządu, ale jego przyjęcie nie zostało nagłośnione.

Ministrowie w uchwale powołują się na podpisane w marcu 2016 roku porozumienie między UE i Turcją o przesiedlaniu migrantów, któremu sprzeciwiają się niektóre kraje unijne – dodaje gazeta.

W uchwale nie sprecyzowano liczby osób, które mają zostać przyjęte; według dziennika "Sega", który powołuje się na dane sprzed pół roku, chodzi o 50 osób. Tyle samo osób Bułgaria powinna przyjąć od Włoch i Grecji do końca roku.

W październiku 2016 roku ówczesna wicepremier i minister spraw wewnętrznych Rumiana Byczwarowa poinformowała, że Bułgaria zobowiązała się na podstawie unijnego mechanizmu o relokacji uchodźców przyjąć ok. 1,3-1,4 tys. osób i dodatkowych 100 osób na mocy porozumienia o przesiedleniach z Turcją.

Według danych Komisji Europejskiej na podstawie unijnego mechanizmu relokacji uchodźców dotychczas w Bułgarii znalazło się 29 osób z Grecji. Przyjętych ma zostać jeszcze 50 Syryjczyków, znajdujących się obecnie w Grecji.

Wśród przyjętych migrantów jest rodzina z Syrii, która po protestach miejscowej ludności musiała zostać przeniesiona z miasta Belene nad Dunajem do innej miejscowości, której nazwy nie podano do wiadomości publicznej z obawy przed podsycaniem negatywnych nastrojów. Innej rodzinie uchodźców władze w podsofijskim Elin Pelin odmówiły zameldowania; rodzina ta przebywa tam nadal.

Weryfikacją uchodźców przyjmowanych przez Bułgarię zajmują się zespoły złożone z przedstawicieli Państwowej Agencji ds. Uchodźców i tłumaczy oraz przedstawicieli MSW i Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiadu). Dokumenty uchodźców przygotowywane są przez biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Bułgarskie ekipy sprawdzają, czy przekazywane im paszporty są prawdziwe, a także pobierają odciski palców i przygotowują teczki każdego migranta, zawierające m.in. ocenę, czy ta osoba może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego. Na podstawie tej teczki i przekazanych przez ONZ dokumentów bułgarskie zespoły opracowują pisemny raport z propozycją przyjęcia lub odrzucenia danej osoby.

Paradoksalnie, Bułgaria postanowiła rozpocząć przyjmowanie uchodźców syryjskich z obozów w Turcji w czasie ostrej konfrontacji z tureckimi władzami. Konfrontacja ta nastąpiła na tle zarzutów o ingerowanie przez Ankarę w kampanię wyborczą w Bułgarii oraz po odrzuceniu przez Sąd UE ubiegłorocznego porozumienia UE z Turcją o rozwiązaniu problemu migracyjnego - zauważa "Sega". Dziennik przypomina, że sąd odrzucił porozumienie, bo nie zostało ono przyjęte ani przez Radę Europejską, ani przez jakąkolwiek inną unijną instytucję.

W dniu, w którym bułgarski rząd przyjął uchwałę, państwa Grupy Wyszehradzkiej oświadczyły, że odrzucają plan relokacji migrantów - przypomina "Sega". Bułgarska uchwała zbiega się z apelem ONZ o pomoc dla migrantów z Syrii, których liczba przekroczyła w sąsiednich krajach 5 mln.

[fot. PAP/EPA]

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook