Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgaria przyjmie syryjskich uchodźców

31.03.2017

- Uchwała przyjęta w środę przez rząd Bułgarii przewiduje, że kraj przyjmie uchodźców syryjskich z obozów w Turcji - informuje dziennik "Sega".

- Uchwała przyjęta w środę przez rząd Bułgarii przewiduje, że kraj przyjmie uchodźców syryjskich z obozów w Turcji - informuje w piątek dziennik "Sega". Dokument jest dostępny na stronie internetowej rządu, ale jego przyjęcie nie zostało nagłośnione.

Ministrowie w uchwale powołują się na podpisane w marcu 2016 roku porozumienie między UE i Turcją o przesiedlaniu migrantów, któremu sprzeciwiają się niektóre kraje unijne – dodaje gazeta.

W uchwale nie sprecyzowano liczby osób, które mają zostać przyjęte; według dziennika "Sega", który powołuje się na dane sprzed pół roku, chodzi o 50 osób. Tyle samo osób Bułgaria powinna przyjąć od Włoch i Grecji do końca roku.

W październiku 2016 roku ówczesna wicepremier i minister spraw wewnętrznych Rumiana Byczwarowa poinformowała, że Bułgaria zobowiązała się na podstawie unijnego mechanizmu o relokacji uchodźców przyjąć ok. 1,3-1,4 tys. osób i dodatkowych 100 osób na mocy porozumienia o przesiedleniach z Turcją.

Według danych Komisji Europejskiej na podstawie unijnego mechanizmu relokacji uchodźców dotychczas w Bułgarii znalazło się 29 osób z Grecji. Przyjętych ma zostać jeszcze 50 Syryjczyków, znajdujących się obecnie w Grecji.

Wśród przyjętych migrantów jest rodzina z Syrii, która po protestach miejscowej ludności musiała zostać przeniesiona z miasta Belene nad Dunajem do innej miejscowości, której nazwy nie podano do wiadomości publicznej z obawy przed podsycaniem negatywnych nastrojów. Innej rodzinie uchodźców władze w podsofijskim Elin Pelin odmówiły zameldowania; rodzina ta przebywa tam nadal.

Weryfikacją uchodźców przyjmowanych przez Bułgarię zajmują się zespoły złożone z przedstawicieli Państwowej Agencji ds. Uchodźców i tłumaczy oraz przedstawicieli MSW i Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiadu). Dokumenty uchodźców przygotowywane są przez biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.

Bułgarskie ekipy sprawdzają, czy przekazywane im paszporty są prawdziwe, a także pobierają odciski palców i przygotowują teczki każdego migranta, zawierające m.in. ocenę, czy ta osoba może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego. Na podstawie tej teczki i przekazanych przez ONZ dokumentów bułgarskie zespoły opracowują pisemny raport z propozycją przyjęcia lub odrzucenia danej osoby.

Paradoksalnie, Bułgaria postanowiła rozpocząć przyjmowanie uchodźców syryjskich z obozów w Turcji w czasie ostrej konfrontacji z tureckimi władzami. Konfrontacja ta nastąpiła na tle zarzutów o ingerowanie przez Ankarę w kampanię wyborczą w Bułgarii oraz po odrzuceniu przez Sąd UE ubiegłorocznego porozumienia UE z Turcją o rozwiązaniu problemu migracyjnego - zauważa "Sega". Dziennik przypomina, że sąd odrzucił porozumienie, bo nie zostało ono przyjęte ani przez Radę Europejską, ani przez jakąkolwiek inną unijną instytucję.

W dniu, w którym bułgarski rząd przyjął uchwałę, państwa Grupy Wyszehradzkiej oświadczyły, że odrzucają plan relokacji migrantów - przypomina "Sega". Bułgarska uchwała zbiega się z apelem ONZ o pomoc dla migrantów z Syrii, których liczba przekroczyła w sąsiednich krajach 5 mln.

[fot. PAP/EPA]

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 5. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 6. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 7. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 8. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook