Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgaria: problemy z utworzeniem rządu

28.02.2013

Bułgarska Partia Socjalistyczna (BSP) zapowiedział, że nie będzie współtworzyć nowego rządu, po dymisji gabinetu Bojko Borysowa.

"Zwróciłem mandat utworzenia nowego rządu, który przekazał mi prezydent. Sytuacja w kraju wymaga przedterminowych wyborów" - oświadczył przywódca socjalistów Sergej Staniszew.

"Nie będę premierem, niezależnie od tego, jakie byłyby wyniki wyborów" - zapowiedział Staniszew, który jest równocześnie przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów.

Był on już premierem w latach 2004-2009 w trójpartyjnym centrolewicowym rządzie.

W poniedziałek z próby utworzenia nowego rządu zrezygnował Bojko Borysow, który stoi na czele największej w parlamencie partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB).

W piątek misję utworzenia rządu prezydent Rosen Plewnelijew powierzy liderowi tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS) Luftiemu Mestanowi. Już wcześniej ugrupowanie to sygnalizowało, że także odmówi jej przyjęcia.

W czwartek Plewnelijew wygłosi w parlamencie orędzie do narodu i przedstawi swe inicjatywy w celu przezwyciężenia kryzysu politycznego i społecznego po dymisji rządu Borysowa.

Zgodnie z konstytucją odmowa utworzenia rządu przez liderów trzech partii parlamentarnych prowadzi do rozwiązania Zgromadzenia Narodowego i rozpisania wyborów parlamentarnych w ciągu dwóch miesięcy; prawdopodobnie odbędą się one w maju. Rozwiązując parlament, prezydent mianuje rząd tymczasowy. Według przewidywań Plewnelijewa parlament zostanie rozwiązany pod koniec bieżącego tygodnia.

Staniszew zażądał w środę, aby złożony z ekspertów rząd poczynił kroki w celu zmniejszenia cen energii, których gwałtowny skok wywołał burzliwe protesty uliczne, co doprowadziło do upadku rządu.

W środę prokuratura i służby podatkowe rozpoczęły śledztwo w trzech firmach dystrybucji energii na terytorium Bułgarii: czeskich CEZ i Energo-Pro oraz austriackiej EWN.

"Nie chodzi o wymierzenie ciosu inwestorom zagranicznym, lecz trzeba myśleć o Bułgarach, którzy wkrótce otrzymają kolejny rachunek (za prąd)" - oznajmił prokurator generalny Sotir Cacarow.

Poinformował również, że prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie ustalania cen energii w elektrowniach cieplnych i elektrowni atomowej w Kozłoduju.

Bułgarski parlament przegłosował w środę poprawkę prawa energetycznego, która zezwala Agencji Regulacji Cen na natychmiastową rewizję cen prądu. Pozwoli to na obniżkę tych cen, jak wcześniej obiecywano, o 8 procent od marca.

PAP, lz

[fot: EPA]

Warto poczytać

 1. einstein17062018 17.06.2018

  Genialny uczony czy rasista? Ujawnione zapiski pokazują, co naprawdę myślał

  Był nie tylko genialnym fizykiem, pod koniec życia stał się także autorytetem moralnym dla obrońców praw obywatelskich. Słusznie?

 2. czaputowicz20012018 17.06.2018

  Sensacyjny tekst w austriackim dzienniku. „Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków”

  Informacje austriackiego dziennika "Der Standard" budzą uzasadnione zaniepokojenie.

 3. merkel17062018 17.06.2018

  Angela Merkel zaczyna odczuwać presję Niemców w sprawie imigrantów. Zamierza prosić Europę o pomoc

  Niemiecka kanclerz Angela Merkel pracuje nad zorganizowaniem spotkania o migracji z przedstawicielami kilku państw Unii Europejskiej

 4. papiez-franciszek-16062016 16.06.2018

  Papież zdecydowanie o aborcji "Nie różni się od działań dokonywanych przez nazistów"

  Papież Franciszek porównał w sobotę dokonywanie aborcji z powodu chorób i wad płodu do działań nazistów. Mówił o tym podczas spotkania z Forum 500 stowarzyszeń włoskich rodzin. Dodał, że rodzina na wzór Boga jest jedna; to mężczyzna i kobieta

 5. Interwencja-w-Jemenie-16062016 16.06.2018

  Francuska interwencja w Jemenie. Konflikt w tym rejonie się zaogni?

  Francuskie siły specjalne operują w Jemenie, gdzie współpracują z oddziałami Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podał w sobotę dziennik "Le Figaro", powołując się na dwa wojskowe źródła. Wojska ZEA są częścią arabskiej koalicji walczącej z rebeliantami Huti

 6. Imigranciwiki 16.06.2018

  Mocne słowa szefa niemieckiego MSZ "Niemcy popełniły wiele błędów w temacie migracji"

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas powiedział w wywiadzie dla "Corriere della Sera" w sobotę, że jeśli w UE nie potraktuje się poważnie strachu i zaniepokojenia ludzi w związku z migracją, pomagać będzie się tym, którzy chcą podzielić Europę

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook