Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bułgaria: Poeta Sugarew wstrzymał głodówkę

17.07.2013

Poeta i b. antykomunistyczny dysydent Edwin Sugarew, który w środę rano został przyjęty do szpitala po komplikacjach w wyniku 22-dniowego strajku głodowego, wstrzymał akcję protestacyjną. Od czwartku będzie przyjmować pożywienie - poinformowała jego żona.

59-letni intelektualista domaga się dymisji rządu Płamena Oreszarskiego popieranego przez lewicę i partię tureckiej mniejszości DPS.

Poeta przebywa na oddziale intensywnej terapii. Według dyrektora uniwersyteckiego szpitala Kostadina Angełowa jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak dodał, dietetycy przygotują dla niego specjalną dietę.

Jednocześnie w otwartym liście do ojca czworo z sześciorga dorosłych dzieci Sugarewa napisało w środę, że również przystępuje do głodówki. "Nie możemy pogodzić się z faktem, że twoje słowo pozostaje bez echa, dlatego w 22. dniu głodówki przyłączamy się do niej na znak solidarności z twoją obywatelską postawą" - oświadczyli w liście. Zrezygnowali jednak z protestu po ogłoszeniu decyzji o wstrzymaniu przez ojca strajku głodowego.

Dwa dni wcześniej grupa intelektualistów zwróciła się do Sugarewa z apelem o wstrzymanie głodówki.

"Twój gest jest godnym i kategorycznym przesłaniem. Głodówka jest straszną decyzją. Nie powinna ona jednak być środkiem rozwiązywania problemów, jakie by one nie były w kraju europejskim w drugiej dekadzie XXI wieku!" - napisali.

W piątym dniu głodówki do Sugarewa zadzwonił szef rządu i wezwał do zaprzestania strajku głodowego. Sugarew odmówił. Przed kilkoma dniami przyłączyli się do niego znany fotograf i syn nieżyjącego dysydenta z tego samego kręgu intelektualistów. W środę Sugarew zwrócił się do nich, by również wstrzymali strajk głodowy. Zaapelował także do swoich dzieci, by nie przyłączały się do tego typu akcji protestacyjnej.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Słowa kluczowe:

Bułgaria

,

głodówka

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 3. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 4. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 5. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 6. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 7. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook