Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgaria: Poeta Sugarew wstrzymał głodówkę

17.07.2013

Poeta i b. antykomunistyczny dysydent Edwin Sugarew, który w środę rano został przyjęty do szpitala po komplikacjach w wyniku 22-dniowego strajku głodowego, wstrzymał akcję protestacyjną. Od czwartku będzie przyjmować pożywienie - poinformowała jego żona.

59-letni intelektualista domaga się dymisji rządu Płamena Oreszarskiego popieranego przez lewicę i partię tureckiej mniejszości DPS.

Poeta przebywa na oddziale intensywnej terapii. Według dyrektora uniwersyteckiego szpitala Kostadina Angełowa jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak dodał, dietetycy przygotują dla niego specjalną dietę.

Jednocześnie w otwartym liście do ojca czworo z sześciorga dorosłych dzieci Sugarewa napisało w środę, że również przystępuje do głodówki. "Nie możemy pogodzić się z faktem, że twoje słowo pozostaje bez echa, dlatego w 22. dniu głodówki przyłączamy się do niej na znak solidarności z twoją obywatelską postawą" - oświadczyli w liście. Zrezygnowali jednak z protestu po ogłoszeniu decyzji o wstrzymaniu przez ojca strajku głodowego.

Dwa dni wcześniej grupa intelektualistów zwróciła się do Sugarewa z apelem o wstrzymanie głodówki.

"Twój gest jest godnym i kategorycznym przesłaniem. Głodówka jest straszną decyzją. Nie powinna ona jednak być środkiem rozwiązywania problemów, jakie by one nie były w kraju europejskim w drugiej dekadzie XXI wieku!" - napisali.

W piątym dniu głodówki do Sugarewa zadzwonił szef rządu i wezwał do zaprzestania strajku głodowego. Sugarew odmówił. Przed kilkoma dniami przyłączyli się do niego znany fotograf i syn nieżyjącego dysydenta z tego samego kręgu intelektualistów. W środę Sugarew zwrócił się do nich, by również wstrzymali strajk głodowy. Zaapelował także do swoich dzieci, by nie przyłączały się do tego typu akcji protestacyjnej.

PAP, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 2. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 3. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 4. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 5. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 6. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 7. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 8. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook