Jedynie prawda jest ciekawa


Bułgaria: 8 partii wchodzi do parlamentu

06.10.2014

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) po przeliczeniu 78 proc. głosów podała, że do wybranego w niedzielę parlamentu wchodzi osiem partii. Główną różnicą między danymi z exit polls a danymi CKW są praktycznie wyrównane wyniki lewicy i ruchu DPS.

Centroprawicowy GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) byłego premiera Bojko Borysowa zdobył 32,57 proc. głosów. Wyniki, jakie otrzymały druga i trzecia siła, lewicowa koalicja z Bułgarską Partią Socjalistyczną (BSP) na czele i zrzeszający bułgarskich Turków Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) po nadejściu wyników z Turcji są praktyczne wyrównane. Partie te mają odpowiednio po 15,29 proc. i 15,18 proc. Wcześniejsze exit polls dawały BSP ponad 16 proc. głosów, a DPS - 14 proc.

Centroprawicowy Reformatorski Blok (RB) otrzymał 8,58 proc. głosów, wyprzedzając nacjonalistów z Patriotycznego Frontu o 1 proc. Do parlamentu weszły też populistyczna Bułgaria bez Cenzury z 5,59 proc., nacjonalistyczna Ataka i lewicowy ruch ABV byłego prezydenta Georgi Pyrwanowa, które przekroczyły 4-procentowy próg.

Wciąż brak oficjalnych danych o frekwencji, która według wstępnych wyników exit polls wyniosła ok. 47 proc.

Z pierwszych wypowiedzi liderów parlamentarnych partii po ogłoszeniu wstępnych rezultatów nasuwa się wniosek, że negocjacje o utworzenie rządu będą trudne. Lider socjalistów Michaił Mikow oświadczył, że po takich wynikach jego partia w nowym parlamencie będzie w opozycji. "Odpowiedzialność za kraj należy do GERB" - stwierdził. Na pytanie o szeroką koalicję z GERB, odpowiedział: "nikt nas do takiej nie zapraszał".

Lider DPS Lutfi Mestan jako warunek postawił nieobecność w rządzie nacjonalistów, dając do zrozumienia, że jego 40 posłów nie poprze gabinetu z udziałem lub poparciem nacjonalistycznego Patriotycznego Frontu. Front z kolei deklarował gotowość do współpracy z GERB w koalicji bez udziału DPS.

Rzecznik centroprawicowego Reformatorskiego Bloku (RB) Radan Kynew  stwierdził, że "w nowym parlamencie nie może być idealnej koalicji". Zaproponował utworzenie gabinetu programowego, który ma przeprowadzić pilne reformy i będzie działał dwa lata, czyli do następnych wyborów prezydenckich jesienią 2016 r., w których według powszechnego przekonania głównym kandydatem będzie lider GERB Borysow. Kynew nie wykluczył, że jego formacja poparłaby taki rząd, jeżeli nie będzie w nim uczestniczył DPS. Liderzy RB dali do zrozumienia, że mogą wycofać swój sprzeciw wobec kandydatury Borysowa na premiera.

Głosy GERB i RB jednak nie wystarczają do powołania rządu. Bez poparcia około 40 posłów DPS taka koalicja byłaby bardzo niestabilna, a Kynew kategorycznie stwierdził, że Blok wyklucza udział w rządzie, popieranym przez DPS.

Negocjacje prawdopodobnie rozpoczną się po ogłoszeniu oficjalnych wyników, co najpewniej nastąpi we wtorek. Będą trudne i ich powodzenie jest niepewne. Fiasko rozmów oznaczałoby nowe wybory za kilka miesięcy. Tymczasem na rozwiązanie czeka szereg pilnych problemów i spraw - los zamkniętego w czerwcu banku KTB, w którym zamrożono depozyty ponad 200 tys. klientów, deficyt w systemie ochrony zdrowia, zagwarantowanie dostaw gazu na zimę, reformy w energetyce i systemie emerytalnym, negocjacje z KE o zamrożone 375 mln euro z pięciu programów unijnych.

Z Sofii Ewgenia Manołowa - PAP/run

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook