Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bułgaria: 8 partii wchodzi do parlamentu

06.10.2014

Centralna Komisja Wyborcza (CKW) po przeliczeniu 78 proc. głosów podała, że do wybranego w niedzielę parlamentu wchodzi osiem partii. Główną różnicą między danymi z exit polls a danymi CKW są praktycznie wyrównane wyniki lewicy i ruchu DPS.

Centroprawicowy GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) byłego premiera Bojko Borysowa zdobył 32,57 proc. głosów. Wyniki, jakie otrzymały druga i trzecia siła, lewicowa koalicja z Bułgarską Partią Socjalistyczną (BSP) na czele i zrzeszający bułgarskich Turków Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) po nadejściu wyników z Turcji są praktyczne wyrównane. Partie te mają odpowiednio po 15,29 proc. i 15,18 proc. Wcześniejsze exit polls dawały BSP ponad 16 proc. głosów, a DPS - 14 proc.

Centroprawicowy Reformatorski Blok (RB) otrzymał 8,58 proc. głosów, wyprzedzając nacjonalistów z Patriotycznego Frontu o 1 proc. Do parlamentu weszły też populistyczna Bułgaria bez Cenzury z 5,59 proc., nacjonalistyczna Ataka i lewicowy ruch ABV byłego prezydenta Georgi Pyrwanowa, które przekroczyły 4-procentowy próg.

Wciąż brak oficjalnych danych o frekwencji, która według wstępnych wyników exit polls wyniosła ok. 47 proc.

Z pierwszych wypowiedzi liderów parlamentarnych partii po ogłoszeniu wstępnych rezultatów nasuwa się wniosek, że negocjacje o utworzenie rządu będą trudne. Lider socjalistów Michaił Mikow oświadczył, że po takich wynikach jego partia w nowym parlamencie będzie w opozycji. "Odpowiedzialność za kraj należy do GERB" - stwierdził. Na pytanie o szeroką koalicję z GERB, odpowiedział: "nikt nas do takiej nie zapraszał".

Lider DPS Lutfi Mestan jako warunek postawił nieobecność w rządzie nacjonalistów, dając do zrozumienia, że jego 40 posłów nie poprze gabinetu z udziałem lub poparciem nacjonalistycznego Patriotycznego Frontu. Front z kolei deklarował gotowość do współpracy z GERB w koalicji bez udziału DPS.

Rzecznik centroprawicowego Reformatorskiego Bloku (RB) Radan Kynew  stwierdził, że "w nowym parlamencie nie może być idealnej koalicji". Zaproponował utworzenie gabinetu programowego, który ma przeprowadzić pilne reformy i będzie działał dwa lata, czyli do następnych wyborów prezydenckich jesienią 2016 r., w których według powszechnego przekonania głównym kandydatem będzie lider GERB Borysow. Kynew nie wykluczył, że jego formacja poparłaby taki rząd, jeżeli nie będzie w nim uczestniczył DPS. Liderzy RB dali do zrozumienia, że mogą wycofać swój sprzeciw wobec kandydatury Borysowa na premiera.

Głosy GERB i RB jednak nie wystarczają do powołania rządu. Bez poparcia około 40 posłów DPS taka koalicja byłaby bardzo niestabilna, a Kynew kategorycznie stwierdził, że Blok wyklucza udział w rządzie, popieranym przez DPS.

Negocjacje prawdopodobnie rozpoczną się po ogłoszeniu oficjalnych wyników, co najpewniej nastąpi we wtorek. Będą trudne i ich powodzenie jest niepewne. Fiasko rozmów oznaczałoby nowe wybory za kilka miesięcy. Tymczasem na rozwiązanie czeka szereg pilnych problemów i spraw - los zamkniętego w czerwcu banku KTB, w którym zamrożono depozyty ponad 200 tys. klientów, deficyt w systemie ochrony zdrowia, zagwarantowanie dostaw gazu na zimę, reformy w energetyce i systemie emerytalnym, negocjacje z KE o zamrożone 375 mln euro z pięciu programów unijnych.

Z Sofii Ewgenia Manołowa - PAP/run

fot. PAP/EPA
Słowa kluczowe:

Bułgaria

,

wybory

,

wybory parlamentarne

Warto poczytać

 1. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 2. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

 3. 3323125139100078016c6o 26.03.2017

  Papież: Uprzedzenia i osobiste interesy to fałszywe światła

  "Kiedy obmawia się innych, nie idzie się w światłości, ale w mrokach" - ostrzegł.

 4. 15455312464ed4d631c4bo 26.03.2017

  Nawalny zatrzymany w Moskwie

  Główny lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, został aresztowany podczas protestu antykorupcyjnego zorganizowanego w Moskwie.

 5. kodddt 26.03.2017

  Atak hakerów z Korei Płn. w Polsce pokazem siły

  Analitycy badający to wydarzenie zwracają uwagę, że polskie instytucje nie były jednymi celami hakerów działających dla rządu Korei Północnej.

 6. wy77s 26.03.2017

  Rozpoczęły się wybory w Bułgarii

  W niedzielę rano w ponad 12 tys. lokali wyborczych w kraju i za granicą rozpoczęły się wybory do bułgarskiego parlamentu.

 7. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 8. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook