Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bukowski: Rosjanie patrzą na Ukrainę

26.02.2014

Pozycja Putina w Rosji nie jest już tak mocna i stabilna jak wcześniej – uważa rosyjski pisarz i obrońca praw człowieka Władimir K. Bukowski. Jego zdaniem, gdyby doszło do rewolucji w Rosji, ten kraj mógłby nie przetrwać.

Bukowski w rozmowie z „Gazetą Polską” ocenia, że obalony prezydent Wiktor Janukowicz doskonale wiedział, że nie ukoi protestów Majdanu w sposób demokratyczny. Dlatego zdecydował się na rozwiązanie siłowe i całkowitą eskalację konfliktu. Jak mówi „rozwiązaniem było całkowite zlikwidowanie Majdanu”.

W wywiadzie poruszona została sprawa ewentualnego „rosyjskiego Majdanu” Rozmówca gazety uważa, że w tej kwestii wszystko zależy od wydarzeń na Ukrainie:

„Jeżeli Ukraińcom się powiedzie, będzie to dla ludzi w Rosji wyraźny znak, że oni także mogą walczyć i wygrać. Należy jednak pamiętać, że Rosja to nie Ukraina i podobne wydarzenia w Moskwie mogłyby oznaczać upadek samej Rosji” - mówi Bukowski.

I dodaje:

„Chodzi o to, że w sytuacji osłabienia, Chiny nie przegapiłyby okazji by zagarnąć część FR”.

Władimir K. Bukowski odpowiada również na pytanie dotyczące ewentualnej interwencji rosyjskich wojsk na Ukrainie:

„Wprowadzenie wojsk do 50-milionowego państwa jakim jest Ukraina i próba jego okupacji, to jak wysyłanie oddziałów na pewną śmierć(...)Putin nie ma do tego odpowiednio wyćwiczonej i przygotowanej armii” - ocenia Bukowski.

Zdaniem pisarza, rację miał śp. prezydent Lech Kaczyński, który po Gruzji, prognozował rewolucję na Ukrainie i słabnącą pozycję Rosji:

„Scenariusz nakreślony przez Putina napotkał na swojej drodze na przeszkody, który Kreml w obecnym etapie nie jest w stanie przezwyciężyć(...)Rosja nie potrafi przejąć Litwy, Łotwy i Estonii. Jak widać rosyjski scenariusz nie działa” - mówi Bukowski.

GP, lz

[fot: SI]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Putin

,

Gruzja

,

Janukowycz

Warto poczytać

 1. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 2. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 3. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 4. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 5. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 6. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 7. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 8. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook