Jedynie prawda jest ciekawa


Bukowski: Rosjanie patrzą na Ukrainę

26.02.2014

Pozycja Putina w Rosji nie jest już tak mocna i stabilna jak wcześniej – uważa rosyjski pisarz i obrońca praw człowieka Władimir K. Bukowski. Jego zdaniem, gdyby doszło do rewolucji w Rosji, ten kraj mógłby nie przetrwać.

Bukowski w rozmowie z „Gazetą Polską” ocenia, że obalony prezydent Wiktor Janukowicz doskonale wiedział, że nie ukoi protestów Majdanu w sposób demokratyczny. Dlatego zdecydował się na rozwiązanie siłowe i całkowitą eskalację konfliktu. Jak mówi „rozwiązaniem było całkowite zlikwidowanie Majdanu”.

W wywiadzie poruszona została sprawa ewentualnego „rosyjskiego Majdanu” Rozmówca gazety uważa, że w tej kwestii wszystko zależy od wydarzeń na Ukrainie:

„Jeżeli Ukraińcom się powiedzie, będzie to dla ludzi w Rosji wyraźny znak, że oni także mogą walczyć i wygrać. Należy jednak pamiętać, że Rosja to nie Ukraina i podobne wydarzenia w Moskwie mogłyby oznaczać upadek samej Rosji” - mówi Bukowski.

I dodaje:

„Chodzi o to, że w sytuacji osłabienia, Chiny nie przegapiłyby okazji by zagarnąć część FR”.

Władimir K. Bukowski odpowiada również na pytanie dotyczące ewentualnej interwencji rosyjskich wojsk na Ukrainie:

„Wprowadzenie wojsk do 50-milionowego państwa jakim jest Ukraina i próba jego okupacji, to jak wysyłanie oddziałów na pewną śmierć(...)Putin nie ma do tego odpowiednio wyćwiczonej i przygotowanej armii” - ocenia Bukowski.

Zdaniem pisarza, rację miał śp. prezydent Lech Kaczyński, który po Gruzji, prognozował rewolucję na Ukrainie i słabnącą pozycję Rosji:

„Scenariusz nakreślony przez Putina napotkał na swojej drodze na przeszkody, który Kreml w obecnym etapie nie jest w stanie przezwyciężyć(...)Rosja nie potrafi przejąć Litwy, Łotwy i Estonii. Jak widać rosyjski scenariusz nie działa” - mówi Bukowski.

GP, lz

[fot: SI]

Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 3. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 4. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 5. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 6. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 7. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 8. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook