Jedynie prawda jest ciekawa


Bukowski: Rosjanie patrzą na Ukrainę

26.02.2014

Pozycja Putina w Rosji nie jest już tak mocna i stabilna jak wcześniej – uważa rosyjski pisarz i obrońca praw człowieka Władimir K. Bukowski. Jego zdaniem, gdyby doszło do rewolucji w Rosji, ten kraj mógłby nie przetrwać.

Bukowski w rozmowie z „Gazetą Polską” ocenia, że obalony prezydent Wiktor Janukowicz doskonale wiedział, że nie ukoi protestów Majdanu w sposób demokratyczny. Dlatego zdecydował się na rozwiązanie siłowe i całkowitą eskalację konfliktu. Jak mówi „rozwiązaniem było całkowite zlikwidowanie Majdanu”.

W wywiadzie poruszona została sprawa ewentualnego „rosyjskiego Majdanu” Rozmówca gazety uważa, że w tej kwestii wszystko zależy od wydarzeń na Ukrainie:

„Jeżeli Ukraińcom się powiedzie, będzie to dla ludzi w Rosji wyraźny znak, że oni także mogą walczyć i wygrać. Należy jednak pamiętać, że Rosja to nie Ukraina i podobne wydarzenia w Moskwie mogłyby oznaczać upadek samej Rosji” - mówi Bukowski.

I dodaje:

„Chodzi o to, że w sytuacji osłabienia, Chiny nie przegapiłyby okazji by zagarnąć część FR”.

Władimir K. Bukowski odpowiada również na pytanie dotyczące ewentualnej interwencji rosyjskich wojsk na Ukrainie:

„Wprowadzenie wojsk do 50-milionowego państwa jakim jest Ukraina i próba jego okupacji, to jak wysyłanie oddziałów na pewną śmierć(...)Putin nie ma do tego odpowiednio wyćwiczonej i przygotowanej armii” - ocenia Bukowski.

Zdaniem pisarza, rację miał śp. prezydent Lech Kaczyński, który po Gruzji, prognozował rewolucję na Ukrainie i słabnącą pozycję Rosji:

„Scenariusz nakreślony przez Putina napotkał na swojej drodze na przeszkody, który Kreml w obecnym etapie nie jest w stanie przezwyciężyć(...)Rosja nie potrafi przejąć Litwy, Łotwy i Estonii. Jak widać rosyjski scenariusz nie działa” - mówi Bukowski.

GP, lz

[fot: SI]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook