Jedynie prawda jest ciekawa


Bukowski: Rosjanie patrzą na Ukrainę

26.02.2014

Pozycja Putina w Rosji nie jest już tak mocna i stabilna jak wcześniej – uważa rosyjski pisarz i obrońca praw człowieka Władimir K. Bukowski. Jego zdaniem, gdyby doszło do rewolucji w Rosji, ten kraj mógłby nie przetrwać.

Bukowski w rozmowie z „Gazetą Polską” ocenia, że obalony prezydent Wiktor Janukowicz doskonale wiedział, że nie ukoi protestów Majdanu w sposób demokratyczny. Dlatego zdecydował się na rozwiązanie siłowe i całkowitą eskalację konfliktu. Jak mówi „rozwiązaniem było całkowite zlikwidowanie Majdanu”.

W wywiadzie poruszona została sprawa ewentualnego „rosyjskiego Majdanu” Rozmówca gazety uważa, że w tej kwestii wszystko zależy od wydarzeń na Ukrainie:

„Jeżeli Ukraińcom się powiedzie, będzie to dla ludzi w Rosji wyraźny znak, że oni także mogą walczyć i wygrać. Należy jednak pamiętać, że Rosja to nie Ukraina i podobne wydarzenia w Moskwie mogłyby oznaczać upadek samej Rosji” - mówi Bukowski.

I dodaje:

„Chodzi o to, że w sytuacji osłabienia, Chiny nie przegapiłyby okazji by zagarnąć część FR”.

Władimir K. Bukowski odpowiada również na pytanie dotyczące ewentualnej interwencji rosyjskich wojsk na Ukrainie:

„Wprowadzenie wojsk do 50-milionowego państwa jakim jest Ukraina i próba jego okupacji, to jak wysyłanie oddziałów na pewną śmierć(...)Putin nie ma do tego odpowiednio wyćwiczonej i przygotowanej armii” - ocenia Bukowski.

Zdaniem pisarza, rację miał śp. prezydent Lech Kaczyński, który po Gruzji, prognozował rewolucję na Ukrainie i słabnącą pozycję Rosji:

„Scenariusz nakreślony przez Putina napotkał na swojej drodze na przeszkody, który Kreml w obecnym etapie nie jest w stanie przezwyciężyć(...)Rosja nie potrafi przejąć Litwy, Łotwy i Estonii. Jak widać rosyjski scenariusz nie działa” - mówi Bukowski.

GP, lz

[fot: SI]

Warto poczytać

 1. downingstreet23012018 23.01.2018

  Fake news to nie tylko polski problem! Rząd Theresy May będzie walczył z dezinformacją

  - Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapowiedział we wtorek, że rząd planuje powołanie specjalnej instytucji poświęconej komunikacji i bezpieczeństwu narodowemu, która będzie zwalczać próby dezinformowania opinii publicznej, w tym przez państwa trzecie.

 2. stalin23012018 23.01.2018

  "Śmierć Stalina" nie dla Rosjan. "To zaplanowana prowokacja wymierzona w komunistów"

  - Ministerstwo kultury Rosji cofnęło we wtorek wydaną wcześniej decyzję o dopuszczeniu do kin brytyjsko-francuskiej komedii "Śmierć Stalina".

 3. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 4. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 5. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 6. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 7. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 8. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook