Jedynie prawda jest ciekawa


Budapeszt w Warszawie, Warszawa w Budapeszcie. Rośnie poparcie dla Orbana

03.04.2018
Orban19022018
Budapeszt w Warszawie, Warszawa w Budapeszcie. Rośnie poparcie dla Orbana

Połowa Węgrów wybrałaby obecnego szefa rządu Viktora Orbana ponownie na premiera - wynika z sondażu opublikowanego we wtorek w prorządowym dzienniku "Magyar Idoek" na kilka dni przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi.

50 proc. ankietowanych w odpowiedzi na pytanie, którego z polityków wybraliby w tej chwili na szefa rządu, wskazało na Orbana, który reprezentuje rządzącą od 2010 r. koalicję konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratyczej Partii Ludowej.

Przedstawiciele opozycji otrzymali znacznie niższe poparcie. Drugiego w kolejności kandydata koalicji Węgierskiej Partii Socjalistycznej i partii Dialog Gergelya Karacsonya widziałoby jako premiera 13 proc. zapytanych, a trzecią w kolejności współprzewodniczącą ekologiczno-lewicowej partii Polityka Może Być Inna Bernadett Szel 8 proc.

Przywódca partii Jobbik, która w ciągu ostatnich lat przesunęła się w swej retoryce ze skrajnej prawicy ku centrum, Gabor Vona, uzyskał 7 proc. wskazań, a były socjalistyczny premier, a obecnie przywódca partii Koalicja Demokratyczna Ferenc Gyurcsany 3 proc.

Pozostałych wymienionych w pytaniu sondażowym polityków: szefa Węgierskiej Partii Liberalnej Gabora Fodora i szefa Ruchu Momentum Andrasa Fekete-Gyoera na stanowisku premiera widziałoby jedynie po 1 proc. badanych.

17 proc. ankietowanych wybrałoby kogoś innego lub nie potrafiło odpowiedzieć na zadane w sondażu pytanie.

Sondaż został przeprowadzony przez ośrodek Nezoepont na zlecenie dziennika "Magyar Idoek".

Jak podkreśliła gazeta, podobne badania są prowadzone przez Nezoepont od maja 2015 r. i w pierwszym sondażu Orban uzyskał zaledwie 32 proc. wskazań, a od tego czasu jego poparcie rośnie.

Dziennik podkreśla też, że od początku prowadzenia badań spadł odsetek niezdecydowanych wyborców, który początkowo wynosił 40 proc.

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook