Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjskie media ganią May. "Johnson zadeklarował więcej niż ona"

27.10.2017
May27102017
Brytyjskie media ganią May. "Johnson zadeklarował więcej niż ona"

Brytyjskie media, przywołując w piątek słowa szefa dyplomacji Borisa Johnsona ze spotkania z Polakami o tym, że prawa obywateli UE będą zagwarantowane "cokolwiek się stanie", oceniają, że to bardziej konkretna deklaracja, niż zaoferowała premier Theresa May

Przed 10 dniami podczas spotkania z liderami polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii w ramach promocji Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego Johnson powiedział do Polaków: "jesteście tutaj kochani, jesteście mile widziani, a wasze prawa będą chronione niezależnie od tego, co się stanie". - Zadbamy o to, aby nadal przyjmować ludzi z Polski, którzy chcą tu mieszkać i budować swoje życie w tym kraju - zapewnił.

Dziennik "The Guardian" ocenił, że ta wypowiedź jest "znacznie bardziej konkretną gwarancją niż ta, którą oferowała premier Theresa May, czekając aż zabezpieczone zostaną prawa obywateli Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej".

Gazeta zwróciła uwagę, że ledwie kilka godzin wcześniej szef dyplomacji przekonywał w Izbie Gmin, iż kwestia nie została wciąż rozwiązana, a inicjatywa należy do partnerów w Unii Europejskiej. - Wszyscy chcemy dokonać postępu (...), ale do tego może dojść tylko wtedy, kiedy nasi przyjaciele i partnerzy zdecydują się na poważne podejście do tych negocjacji - tłumaczył.

"The Guardian" przypomniał, że Johnson był zwolennikiem natychmiastowego zagwarantowania praw obywateli UE po referendum, ale jego opinia nie uzyskała poparcia reszty członków rządu.

Dziesięć dni po wystąpieniu brytyjskie media podchwyciły i opisały jego słowa na podstawie nagrania zamieszczonego na Twitterze na profilu ambasady Wielkiej Brytanii w Warszawie.

Komentarze Johnsona trafiły także na pierwszą stronę konserwatywnego dziennika "The Telegraph" i liberalnego "i", należącego do wydawcy "The Independent".

"Telegraph" zaznaczył, że szef dyplomacji "poszedł o wiele dalej niż premier May", a jego deklaracja brzmiała jak jednostronna gwarancja praw obywatelskich, a "i" opatrzyło zdjęcie Johnsona tytułem "Boris mówi milionowi Polaków, że mogą zostać".

Rzeczniczka Foreign Office tłumaczyła wypowiedź Johnsona, mówiąc, że minister "podkreślał jedynie determinację rządu, aby (...) zabezpieczyć prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Unii Europejskiej, co jest głównym priorytetem premier". Jak dodała, obie strony "są o krok od porozumienia".

W Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków, którzy stanowią największą grupę narodową wśród cudzoziemców w tym kraju.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca br. i opuści Wspólnotę w nocy z 29 na 30 marca 2019 roku.

PAP
Fot: EPA/ANDY RAIN

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook