Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjski rząd: jesteśmy w dobrym miejscu negocjacji w sprawie Brexitu.

29.08.2017

Rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May powiedziała we wtorek na briefingu prasowym, że rząd w Londynie "czuje, iż jest w dobrym miejscu w negocjacjach w sprawie Brexitu i chce rozpocząć rozmowy dotyczące przyszłych relacji" z Unią Europejską.

W poniedziałek rozpoczęła się trzecia runda rozmów między rządem Wielkiej Brytanii a negocjatorami Komisji Europejskiej w sprawie Brexitu. Przedstawiciele obu stron skupiają się w tym tygodniu na prawach wzajemnych obywateli, rozliczeniu budżetowym i przyszłym statusie granicy między Irlandią Płn. i Irlandią.

Rzeczniczka May powiedziała także, że intencją rządu jest, aby podczas październikowego szczytu UE uznano, iż w dotychczasowych negocjacjach osiągnięto "należyty postęp", co pozwoliłoby na rozpoczęcie rozmów dotyczących przyszłych relacji pomiędzy Wielką Brytanią a Wspólnotą.

- Tak jak powiedział David Davis (brytyjski minister ds. wyjścia z Unii), uważamy, że jeśli chodzi o te dyskusje, potrzebujemy ze strony UE trochę więcej wyobraźni i elastyczności - dodała.

Przedstawicielka rządu broniła również brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona, podkreślając, że cieszy się on "pełnym zaufaniem" premier May. Odrzuciła tym samym zamieszczone we wtorkowym wydaniu dziennika "The Times" doniesienia, jakoby szef dyplomacji był niepoważnie traktowany przez swoich odpowiedników w Europie.

Według dziennikarki "Timesa" Rachel Sylvester "Johnson narobił sobie wrogów i odizolował sojuszników w czasie, kiedy Wielka Brytania potrzebuje silnego i cieszącego się szacunkiem głosu poza granicami kraju".

Sylvester oceniła także, że Johnson "nie ma żadnego realistycznego pomysłu, co mogłoby wiązać się z Brexitem", a jego zachowanie wobec europejskich partnerów "przypomina bardziej jakąś grę w prywatnych szkołach, a nie negocjacje, od których zależy przyszłość narodu".

Powołując się na źródła w brytyjskim MSZ dziennikarka napisała, że nawet urzędnicy wewnątrz resortu unikają spotkania ze swoim szefem, próbując jak największą liczbę spraw załatwiać z jego zastępcą i ministrem ds. europejskich Alanem Duncanem. Krytyczne publikacje w brytyjskich mediach podkreślają narastający niepokój opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche, dotyczący braku postępów w negocjacjach z UE.

W poniedziałek główny negocjator KE ds. Brexitu Michel Barnier mówił, że "jest zaniepokojony, a czas ucieka szybko". - Musimy na poważnie zacząć negocjować. Potrzebujemy stanowisk, które są jasne, aby mieć konstruktywne negocjacje - dodał. Francuz zwrócił uwagę, że im szybciej usunięte zostaną dwuznaczności, tym szybciej możliwe będą dyskusje o przyszłych relacjach między obu stronami, na których zależy stronie brytyjskiej.

W podobnym tonie we wtorek rano wypowiedział się szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. - Rząd Wielkiej Brytanii nie chce pokazać wszystkich kart (...). Przeczytałem z uwagą wszystkie dokumenty przygotowane przez rząd Jej Królewskiej Mości i żaden z nich nie jest satysfakcjonujący - ocenił Juncker.

Jak podkreślił, wciąż jest bardzo duża liczba spraw, które muszą być uregulowane. Wyjaśniał, że nie chodzi tylko o bardzo poważny problem granicy między Irlandią a Irlandią Północną, ale też status unijnych obywateli na Wyspach oraz obywateli Wielkiej Brytanii na kontynencie.

- Nasze stanowisko musi być krystalicznie jasne, że nie będzie negocjacji w sprawie przyszłych relacji, zwłaszcza gospodarczych i handlowych stosunków pomiędzy Wielką Brytanią a UE, zanim wszystkie te sprawy nie zostaną załatwione - powtórzył Juncker.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

PAP

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook