Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjski poseł polskiego pochodzenia: „Brat dziadka ukrywał Żydów. Zamordowano całą jego rodzinę”

29.01.2018
kawczynski29012018
Brytyjski poseł polskiego pochodzenia: „Brat dziadka ukrywał Żydów. Zamordowano całą jego rodzinę”

W czasie debaty w Izbie Gmin Daniel Kawczynski, poseł polskiego pochodzenia z Partii Konserwatywnej, odniósł się do ostatnich wydarzeń dotyczących nowelizacji ustawy o IPN, która ma przeciwdziałać nieuzasadnionemu i błędnemu obarczaniu Polski i Polaków odpowiedzialnością za zbrodnie dokonane w trakcie II wojny światowej przez III Rzeszę.

– Chciałbym przekazać mojemu koledze, że BBC regularnie odnosi się do „polskich obozach zagłady”. Nie ma czegoś takiego, to były obozy koncentracyjne założone przez Niemców w okupowanej Polsce. To jest niezwykle ważne, abyśmy wszyscy to pamiętali – powiedział Kawczynski.

Polityk opowiedział także dramatyczną historię brata swojego dziadka, który podczas II wojny światowej ratował Żydów, za co został razem z żoną i córką zamordowany przez Niemców.

– Powinniśmy celebrować i czcić pamięć chrześcijan, którzy oddawali swoje życia, aby uratować żydowskie rodziny podczas II wojny światowej. Brat mojego dziadka, Jan Kawczyński, ukrywał żydowskie rodziny na swojej posiadłości. Kiedy Niemcy się dowiedzieli, zastrzelili jego córkę, jego żonę i na końcu jego samego. To jest bardzo ważny czas, abyśmy pamiętali o tych chrześcijanach, którzy poświęcili swoje życia, żeby chronić swoich żydowskich sąsiadów – mówił Kawczynski.

Według historyków, w różne formy pomocy Żydom w czasie II wojny światowej zaangażowanych było co najmniej 360 tys. Polaków. Władysław Bartoszewski szacował ich liczbę na „przynajmniej paręset tysięcy”, podczas gdy zdaniem Richarda C. Lukasa i Jana Żaryna liczba Polaków uczestniczących pośrednio lub bezpośrednio w akcji ratowania Żydów mogła sięgnąć miliona.

ac

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook