Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjska prasa po wizycie May w USA

28.01.2017

Sobotnie wydania brytyjskich gazet pozytywnie oceniają dwudniową wizytę premier Theresy May w Stanach Zjednoczonych. Szefowa brytyjskiego rządu była pierwszym przywódcą państwa, którego przyjął w Białym Domu nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

"Ręka w rękę, idzie szczęśliwa para" - zatytułował okładkowy artykuł dziennik "The Telegraph", ilustrując go zdjęciem May i Trumpa, którzy podczas schodzenia ze schodów w Białym Domu wzięli się za ręce. 

"W ciągu pierwszych dni po wyborach, Trump był dla Theresy May ledwo osiągalny, nawet przez telefon, ale wczoraj rozpoczął nową erę specjalnej relacji, biorąc ją pod rękę" - podkreślili dziennikarze gazety. 

Zwrócili też uwagę, że atmosfera wizyty "kontrastowała z ostatnim spotkaniem amerykańskiego prezydenta z brytyjskim premierem, kiedy Barack Obama użył swojej wizyty w Londynie, aby ostrzec, że Wielka Brytania w rozmowach handlowych po Brexicie +będzie na końcu kolejki+" do podpisania porozumienia handlowego z USA. W piątek Trump nazwał Brexit "błogosławieństwem dla świata". 

"May i Trump próbują zmienić konserwatyzm, kierując się w stronę bardziej populistycznych planów, podkreślając znaczenie państwa narodowego i odzyskując kontakt z klasą pracującą. W Waszyngtonie (May) znalazła potwierdzenie swojej strategii i dużo cieplejsze przyjęcie niż w Europie" – ocenił "Telegraph". "Reszta świata będzie wdzięczna Wielkiej Brytanii za działania mające na celu racjonalny wpływ na Waszyngton. Byłoby miło, gdyby w ich efekcie skończyły się pozytywne deklaracje (Trumpa) na temat Władimira Putina" - dodali. 

Równie pozytywnie wizytę premier w Stanach Zjednoczonych ocenił sobotni "The Times", pisząc na okładce, że "Trump błogosławi Wielkiej Brytanii" po wyjściu z Unii Europejskiej. 

"Jako pierwszy zagraniczny lider, który spotkał się z najbardziej nieortodoksyjnym prezydentem Stanów Zjednoczonych w historii, Theresa May musiała balansować pomiędzy serdecznością a lizusostwem. Udało się jej pozostać po dobrej stronie i postawić ważne dyplomatyczne granice, w kwestiach dotyczących NATO, handlu, tortur i Rosji" - ocenili dziennikarze gazety. 

"Times" zwrócił jednak uwagę na to, że "obie strony odetchnęły na koniec wizyty w ulgą". "Przez chwilę pojawiło się wrażenie, że ta relacja może być krucha po tym, jak Trump bez entuzjazmu zareagował na pytanie wywołanej przez premier dziennikarki BBC Laury Kuenssberg, która poruszyła temat tortur, aborcji, muzułmanów i Rosji. +To był Twój wybór pytania?+ - spytał May - +To by było na tyle, jeśli chodzi o naszą relację+ - dodał". 

Ostrożny w ocenach jest "The Guardian", który zaznaczył, że "podczas historycznej konferencji prasowej" w Białym Domu, Theresa May zdobyła od Donalda Trumpa historyczne zobowiązanie, że "w stu procentach" popiera on NATO. 

"Polityczną nagrodą dla May jest stwierdzenie - którego Trump nie powtórzył, ale też nie zaprzeczył - że prezydent w stu procentach popiera NATO. Jeśli to prawda, to jest to istotny wynik rozmów, a ta wiadomość zostanie usłyszana w każdej stolicy państwa członkowskiego NATO, w szczególności na wschodzie Europy, a także na Kremlu" - podkreślili. 

W komentarzu redakcyjnym "Guardian" ostrzegł jednak przez nadmiernym spoufalaniem się z nową amerykańską administracją. "Inspirowani przez prasę i brytyjskie trwałe, instytucjonalne pragnienie bycia kochanym przez Amerykę, premierzy zawsze odczuwali potrzebę utrzymania statusu najbliższych przyjaciół (USA). Czasami jednak to było destrukcyjne, jak przekonał się Tony Blair podczas jego relacji z George'em W. Bushem. (...) Koniec końców, to Trump jest kowalem swojego losu - a jeśli May nie będzie wystarczająco ostrożna, może być także kowalem jej losu" - napisał dziennik. 

W innym tekście dziennikarz "Guardiana" Simon Tisdall zwrócił uwagę, że prawa obywatelskie tracą na znaczeniu w relacjach Wielkiej Brytanii z innymi krajami na rzecz siły sojuszów. 

Zdaniem autora May ma "ambitne, choć może desperackie założenia: wzmocnienie relacji z bezkompromisowymi liderami Stanów Zjednoczonych, Izraela, Turcji i Polski" w sytuacji, gdy słabną jej relacje "z kluczowymi graczami Unii Europejskiej, Niemcami i Francją". 

Tisdal dodał, że "polska premier (Beata Szydło) była fetowana przez May pomimo obaw o skrajnie konserwatywne, autorytarne działania jej rządu". 

Dziennikarz zwrócił uwagę, że May udała się z Waszyngtonu do Turcji, gdzie zamierza powołać grupę roboczą do spraw relacji handlowych pomiędzy oboma krajami, jednocześnie rezygnując z krytycznych komentarzy pod adresem tureckiej administracji, pomimo masowych zwolnień i aresztów w administracji, wojsku, szkolnictwie i mediach po ubiegłorocznym nieudanym przewrocie w kraju. 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/SHAWN THEW]

Warto poczytać

 1. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 2. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 3. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 4. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 5. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 6. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 7. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 8. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook