Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjska prasa krytycznie o przebiegu negocjacji w sprawie Brexitu

01.09.2017

Brytyjskie media skrytykowały w piątek podejście negocjatorów unijnych do rozmów o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, oskarżając ich o brak elastyczności i arogancję. Zaznaczyły jednak, że na wypracowaniu porozumienia powinny skupić się obie strony.

W czwartek zakończyła się trzecia tura negocjacji, w której przedstawiciele obu stron zajmowali się m.in. kwestią wzajemnego uznania praw obywateli, rozliczeniami związanymi z budżetem UE oraz przyszłymi relacjami między Irlandią Płn. i Irlandią. Na wspólnej konferencji prasowej brytyjski minister ds. Brexitu David Davis i szef unijnego zespołu negocjacyjnego Michel Barnier przyznali, że wciąż nie udało im się wypracować porozumienia w tych sprawach.

Centrowy "The Times" ocenił, że "Davis słusznie oczekuje od Barniera większej elastyczności, ale handel bez zakłóceń jest ważniejszy od wygrywania potyczek w trakcie negocjacji".

- Strony nie były w stanie się zgodzić nawet co do tego, czy dokonano jakiegokolwiek postępu, co jest jasnym sygnałem, że tak się nie stało, przynajmniej nie w kluczowej kwestii płatności (Wielkiej Brytanii do budżetu UE - PAP), która zadecyduje, czy w październiku będą mogły się rozpocząć oddzielne negocjacje o przyszłym porozumieniu handlowym między Wielką Brytanią a Unią Europejską - napisał "Times".

Davis apelował do UE o większą elastyczność, co zdaniem gazety jest "zrozumiałą prośbą". Jednocześnie "Times" ocenia, że "strona brytyjska musi poważnie się zastanowić nad tym, jakie zalety ma jej podejście, które można by delikatnie opisać jako "strategiczne unikanie odpowiedzi".

- Wniosek jest nieprzyjemny, ale jasny: Davis musi zdać sobie sprawę, że twarde negocjowanie z UE, kiedy ta uważa, że stawką jest jej integralność, może zwiększyć, a nie zmniejszyć, zagrożenie dla brytyjskiej gospodarki. (...) Dla jej dobra Davis musi negocjować z Unią taką, jaka jest, a nie taką, jaką chciałby, żeby była - ocenił "Times".

Znacznie bardziej krytyczny wobec UE jest konserwatywny "Daily Telegraph", który skrytykował UE pisząc, że "zachowanie unijnych urzędników tylko potwierdza słuszność decyzji o wyjściu (z Unii Europejskiej)". Dziennik ocenił, że "podejście Wielkiej Brytanii jest elastyczne i racjonalne, wiąże ustalenia finansowe z (przyszłym) porozumieniem o wolnym handlu, które służyłoby wszystkim, ale Europa woli melodramat".

Gazeta zwróciła również uwagę na spotkanie byłego brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem pisząc, że "symbolizuje ono elitarystyczną politykę, którą Brytyjczycy odrzucili w 2016 roku" w referendum w sprawie Brexitu. "Telegraph" zaznaczył jednak, że brytyjski rząd "musi przygotować wyborców na możliwość, iż Wielka Brytania będzie musiała coś zapłacić w ramach Brexitu, nawet jeśli nie będzie to tyle, ile chcą eurokraci".

- Davis zasugerował, że choć Wielka Brytania nie jest nic winna (UE), to uznaje swoje "moralne zobowiązania". Niewystarczające wyjaśnienie tej koncepcji, połączone z niezdolnością wytłumaczenia korzyści płynących z Brexitu, może sprawić, że wielu wyborców będzie sobie zadawać pytanie o jego sens. Celem Brexitu jest odzyskanie zdolności do samostanowienia, która może przyczynić się do wzbogacenia Wielkiej Brytanii, jeśli zostanie dobrze wykorzystana. Ten argument powinien być powtarzany raz za razem - pisze "Telegraph".

Również lewicowy tabloid "The Sun" skupił się na krytyce UE, zarzucając unijnym negocjatorom, że są "aroganccy, nieelastyczni i naiwni". Jednocześnie dziennik pogratulował brytyjskiemu rządowi, że "krok po kroku rozłożył ich żądania, wprawiając ich w osłupienie".

- UE błędnie oceniła, że Wielka Brytania będzie błagać o jakiekolwiek porozumienie. Tak się nie stanie. Theresa May powiedziała, że brak porozumienia jest lepszy niż złe porozumienie i miała rację - ocenił dziennik.

Zdaniem "The Sun" "jest teraz poważny dowód na to, że Unii bardziej zależy na zemście niż na porozumieniu, na którym skorzystaliby obywatele w całej Europie". Tabloid zwrócił także uwagę na spotkanie Blaira z Junckerem.- Cóż, wiele ich łączy. Podobnie jak wielu zwolenników pozostania (Wielkiej Brytanii) w UE, (obaj) uznają tylko te demokratyczne wybory, które są zgodne z ich oczekiwaniami - skrytykował dziennik.

W podobnym tonie spotkanie polityków opisał prawicowy "Daily Mail". - Ten zawstydzający spektakl był starannie przygotowany, aby przyćmić odbywające się w tym samym budynku formalne negocjacje w sprawie Brexitu i zasugerować, że - oczywiście z pomocą Blaira - demokratycznie podjęta decyzja Brytyjczyków może być jeszcze zmieniona - napisał "Mail".

Jak zaznaczył, obok Barniera, Blair i Juncker "symbolizują wszystko, co jest nie tak z "brukselskim klubem", przypominając nam, dlaczego mieliśmy rację, głosując za (Brexitem)".

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

PAP

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook