Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

26.04.2018
1270alfiepoland
Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce. Postanowiła się do niej odnieść policja z Merseyside, której funkcjonariusze pilnują, aby ojciec Alfiego nie porwał go ze szpitala. Na swoim oficjalnym profilu zasugerowali niedwuznacznie obrońcom Alfiego, że.... mogą zostać aresztowani za niepochlebne komentarze pod adresem szpitala zamieszczane w mediach społecznościowych.

We wpisie zrobionym 25 kwietnia wieczorem policjanci z Merseyside cytują swojego szefa, głównego inspektora Chrisa Gibsona. Gibson stwierdza, że doszły do nich informacje o licznych postach w mediach społecznościowych dotyczących szpitala w Adler Hay, gdzie obecnie przebywa Alfie, i całej sytuacji. W następnym akapicie ujawnia, że wszystkie takie wpisy są przez nich monitorowane. Przypomina także, że jego ludzie będą reagować na te, które zostaną uznane za obraźliwe lub zawierające groźby. 

Groźba policji z Merseyside nie jest pozbawiona podstaw. Przepisy w ojczyźnie Orwella dotyczące walki z „mową nienawiści” faktycznie dają im duże uprawnienia, z których brytyjska policja często korzysta. Po tym, gdy dwóch muzułmanów odcięło głowę brytyjskiemu żołnierzowi w Woolwich brytyjscy policjanci aresztowali kilka osób za wpisy na twitterze które uznali za antyislamskie. Głośny był również przypadek 46-letniego Matthew Doyle'a. Po ataku terrorystycznym w Brukseli, w którym zginęło 31 osób, napisał na twitterze: „Spotkałem wczoraj w Croydon muzułmańską kobietę i kazałem jej wytłumaczyć Brukselę. Odpowiedziała „Nie mam z tym nic wspólnego”. Kiepskie wytłumaczenie”. Po paru godzinach był już w kajdankach chociaż w międzyczasie zdążył usunąć tego twitta.

Koszmar Orwella się spełnia.

To tylko dwa przypadki z wielu innych. Liczba aresztowań za mowę nienawiści w mediach społecznościowych w UK dramatycznie rośnie. The Times dotarł w zeszłym roku do oficjalnych statystyk według których w 2016 roku z paragrafu 127 Ustawy Komunikacyjnej zostało aresztowanych 3395 osób – 9 dziennie. Faktyczna liczba zapewne jest znacznie wyższa, statystyka ta obejmuje bowiem jedynie 29 jednostek policji. 13 innych odmówiło dziennikarzom udostępnienia danych, a dwie dostarczyły dane które były bezużyteczne. Dodatkowo obejmuje ona wyłącznie najpopularniejszy przepis używany w takich sprawach, ale można być aresztowanym również za złamanie innych.


Cenzura Brytyjczyków jest coraz gorsza. W zeszłym roku Amber Rudd, sekretarz spraw wewnętrznych w rządzie Theresy May, zapowiedziała utworzenie specjalnej jednostki policji, która będzie zajmować się wyłącznie „mową nienawiści”. Opozycja polityczna wobec tego orwellowskiego pomysłu ograniczała się w zasadzie jedynie do tego, że rząd przyznał tej jednostce zbyt małe środki finansowe. Liczba aresztowań za aktywność w social media. Rekordzistami jest policja z West Midlands, która od 2014 roku zwiększyła liczbę aresztowanych o niemal 900 procent. Walka z innymi rodzajami przestępczości nie idzie brytyjskim policjantom już tak dobrze. Liczba niemal wszystkich przestępstw gwałtownie rośnie, a głośno zrobiło się ostatnio o tym, że Londyn po raz pierwszy od 200 lat przegonił pod tym względem Nowy Jork. 


Wątpliwe, aby groźba policji z Meyerside miała ocenzurować komentarze w sprawie Alfiego. O zbrodni brytyjskiego systemu sądowniczego zrobiło się bowiem głośno na całym świecie i wielu mieszkańców nadal wolnych krajów otwarcie mówi brytyjskim policjantom co o nich sądzi.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 2. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 3. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 4. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 5. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 6. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 7. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 8. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook