Jedynie prawda jest ciekawa

Brytyjska minister: "Pozostanie w UE w naszym interesie"

20.02.2016

Theresa May przekonuje Brytyjczyków m.in. potrzebą ochrony przed terroryzmem.

Szefowa brytyjskiego MSW Theresa May powiedziała w sobotę, że pozostanie członkiem UE leży w interesie narodowym - podała BBC. Od rana brytyjski rząd obraduje po piątkowym porozumieniu na szczycie w Brukseli ws. zmiany warunków członkostwa W. Brytanii w UE.

"Unia Europejska jest daleka od perfekcji i nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to porozumienie musi być częścią toczącego się procesu zmian i reform" - oświadczyła May.

"Ale moim zdaniem - ze względów bezpieczeństwa, ochrony przed przestępczością i terroryzmem, z powodu handlu z Europą i dostępem do rynków na świecie - w interesie narodowym jest pozostanie członkiem Unii Europejskiej" - podkreśliła.

Wcześniej premier David Cameron poinformował na Twitterze, że po sobotnim posiedzeniu rządu ogłosi datę referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.  

W piątek późnym wieczorem przywódcy unijni obradujący na szczycie w Brukseli jednomyślnie poparli porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa W. Brytanii we Wspólnocie.

Cameron mówił w piątek, że wynegocjował "porozumienie, które daje Wielkiej Brytanii specjalny status w UE" i, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by w planowanym referendum zagłosowali za pozostaniem w Unii.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]
CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook