Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjscy konserwatyści o kryzysie

07.10.2012

Walka z deficytem finansów publicznych w kontekście słabej kondycji brytyjskiej gospodarki, ograniczenie imigracji z państw unijnych oraz stosunki w UE, to główne tematy rozpoczętej w Birmingham dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej.

Premier David Cameron w wywiadzie dla BBC zapowiedział, że zawetuje projekt budżetu UE na lata 2014-2020, by nie dopuścić do zwiększenia wydatków. Londyn już wcześniej sygnalizował, że jest przeciwny realnemu zwiększeniu wydatków, czyli powyżej stopy inflacji.

Szef brytyjskiego rządu uważa, że należy rozważyć pomysł wyodrębnienia ze wspólnego budżetu UE osobnego budżetu dla strefy euro. W grudniu 2011 roku Cameron zawetował plany utworzenia unii fiskalnej, przewidujące ściślejsze koordynowanie polityki budżetowej państw UE.

Premier dodał też, iż jego rząd rozważa ograniczenie imigracji z niektórych państw UE. Żadnego z nich nie wymienił z nazwy, ograniczając się do stwierdzenia, że popiera w tym względzie stanowisko szefowej MSW Theresy May. Według prasy brytyjskiej chodzi najpewniej o Rumunię i Bułgarię.

Lider torysów zdystansował się od propozycji koalicyjnego partnera, Liberalnych Demokratów, którzy wystąpili z inicjatywą opodatkowania właścicieli dużych posiadłości ziemskich i drogich nieruchomości, czyli de facto wprowadzenia podatku od bogactwa. Zdaniem niektórych komentatorów  wypowiedź premiera może wywołać tarcia w koalicji.

Cameron powiedział, że jest za wcześnie, by przesądzać, czy rząd zrealizuje zakładany cel redukcji długu publicznego do końca obecnej kadencji parlamentu, która upływa w maju 2015 roku. Podkreślił, że konieczne w tym celu będą cięcia w wydatkach publicznych o dalsze 15-16 mld funtów w latach 2015-2016.

"Jeśli mamy uniknąć cięć w służbie zdrowia i oświacie, to musimy przyjrzeć się wydatkom na świadczenia socjalne" - zaznaczył Cameron. Dodał, że ma na myśli świadczenia, z których korzystają ludzie w wieku produkcyjnym, ale nie powiedział jakie konkretnie.

To stanowisko także grozi napięciem między koalicjantami, ponieważ liberałowie dali do zrozumienia, że nie poprą dalszych redukcji świadczeń socjalnych, o ile torysi nie przystaną na podatek od bogactwa.

Według BBC torysi chcą pokazać, że mają plan uzdrowienia gospodarki i rozumieją, iż cięcia wydatków podyktowane chęcią uzdrowienia finansów publicznych uderzają w ludzi pracy. Prognozy zakładają, że brytyjski PKB zmniejszy się w bieżącym roku w porównaniu z rokiem 2011.

Na konferencji konserwatystów ogłoszono, że stawka lokalnego podatku samorządowego zostanie w 2013 roku zamrożona trzeci rok z rzędu, podwyżka opłat za bilety na komunikację nie przewyższy 1 proc. powyżej stopy inflacji, a powszechne świadczenia dla emerytów, niezależne od ich stanu majątkowego,
pozostaną bez zmian.

Zapowiedziano również przyznanie właścicielom nieruchomości, w tym rolnikom, prawa do działania w samoobronie wobec włamywaczy na terenie swoich posiadłości bez narażania się na odpowiedzialność karną oraz przyznanie lokalnym samorządom większych możliwości ingerowania w plany rozwoju pól kempingowych.

Z sondażu dla tygodnika "Observer" wynika, że torysów popiera 30 proc. wyborców, opozycyjną Partię Pracy - 41 proc., a Liberalnych Demokratów - 9 proc.

pap/ansa

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook