Jedynie prawda jest ciekawa

Brytyjscy konserwatyści o kryzysie

07.10.2012

Walka z deficytem finansów publicznych w kontekście słabej kondycji brytyjskiej gospodarki, ograniczenie imigracji z państw unijnych oraz stosunki w UE, to główne tematy rozpoczętej w Birmingham dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej.

Premier David Cameron w wywiadzie dla BBC zapowiedział, że zawetuje projekt budżetu UE na lata 2014-2020, by nie dopuścić do zwiększenia wydatków. Londyn już wcześniej sygnalizował, że jest przeciwny realnemu zwiększeniu wydatków, czyli powyżej stopy inflacji.

Szef brytyjskiego rządu uważa, że należy rozważyć pomysł wyodrębnienia ze wspólnego budżetu UE osobnego budżetu dla strefy euro. W grudniu 2011 roku Cameron zawetował plany utworzenia unii fiskalnej, przewidujące ściślejsze koordynowanie polityki budżetowej państw UE.

Premier dodał też, iż jego rząd rozważa ograniczenie imigracji z niektórych państw UE. Żadnego z nich nie wymienił z nazwy, ograniczając się do stwierdzenia, że popiera w tym względzie stanowisko szefowej MSW Theresy May. Według prasy brytyjskiej chodzi najpewniej o Rumunię i Bułgarię.

Lider torysów zdystansował się od propozycji koalicyjnego partnera, Liberalnych Demokratów, którzy wystąpili z inicjatywą opodatkowania właścicieli dużych posiadłości ziemskich i drogich nieruchomości, czyli de facto wprowadzenia podatku od bogactwa. Zdaniem niektórych komentatorów  wypowiedź premiera może wywołać tarcia w koalicji.

Cameron powiedział, że jest za wcześnie, by przesądzać, czy rząd zrealizuje zakładany cel redukcji długu publicznego do końca obecnej kadencji parlamentu, która upływa w maju 2015 roku. Podkreślił, że konieczne w tym celu będą cięcia w wydatkach publicznych o dalsze 15-16 mld funtów w latach 2015-2016.

"Jeśli mamy uniknąć cięć w służbie zdrowia i oświacie, to musimy przyjrzeć się wydatkom na świadczenia socjalne" - zaznaczył Cameron. Dodał, że ma na myśli świadczenia, z których korzystają ludzie w wieku produkcyjnym, ale nie powiedział jakie konkretnie.

To stanowisko także grozi napięciem między koalicjantami, ponieważ liberałowie dali do zrozumienia, że nie poprą dalszych redukcji świadczeń socjalnych, o ile torysi nie przystaną na podatek od bogactwa.

Według BBC torysi chcą pokazać, że mają plan uzdrowienia gospodarki i rozumieją, iż cięcia wydatków podyktowane chęcią uzdrowienia finansów publicznych uderzają w ludzi pracy. Prognozy zakładają, że brytyjski PKB zmniejszy się w bieżącym roku w porównaniu z rokiem 2011.

Na konferencji konserwatystów ogłoszono, że stawka lokalnego podatku samorządowego zostanie w 2013 roku zamrożona trzeci rok z rzędu, podwyżka opłat za bilety na komunikację nie przewyższy 1 proc. powyżej stopy inflacji, a powszechne świadczenia dla emerytów, niezależne od ich stanu majątkowego,
pozostaną bez zmian.

Zapowiedziano również przyznanie właścicielom nieruchomości, w tym rolnikom, prawa do działania w samoobronie wobec włamywaczy na terenie swoich posiadłości bez narażania się na odpowiedzialność karną oraz przyznanie lokalnym samorządom większych możliwości ingerowania w plany rozwoju pól kempingowych.

Z sondażu dla tygodnika "Observer" wynika, że torysów popiera 30 proc. wyborców, opozycyjną Partię Pracy - 41 proc., a Liberalnych Demokratów - 9 proc.

pap/ansa

[fot.wikipedia]

Warto poczytać

 1. Papiez20102017 22.10.2017

  Papież: nie można przeciwstawiać Boga i Cezara

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "postawą fundamentalistyczną" byłoby "przeciwstawianie Boga i cezara". Przypomniał też o obchodzonej tego dnia uroczystości wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

 2. Hollywood 22.10.2017

  Popularny producent filmowy ma coraz większe kłopoty. Ujawniają się kolejne pokrzywdzone kobiety

  Skandal Harveya Weinsteina, producenta filmowego oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet, zatacza coraz szersze kręgi. Prawie każdego dnia ujawniają się kolejne jego ofiary i wzrasta liczba osobistości Hollywood, które wiedziały o jego występkach.

 3. Babis 22.10.2017

  Sukces "Czeskiego Trumpa". Zmiażdżył przeciwników w wyborach

  Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

 4. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

 5. janpawel2215102017 21.10.2017

  Włoski historyk ujawnia: Jan Paweł II był ostrzegany przed zamachem

  W 1980 roku były premier Włoch Giulio Andreotti napisał w liście do Watykanu, że papież Jan Paweł II jest w niebezpieczeństwie. Epizod ten przywołał historyk, biograf polskiego papieża Andrea Riccardi podczas prezentacji książki o żandarmerii watykańskiej.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook