Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Brytyjczycy zdecydują o członkostwie w UE?

24.10.2011

Wniosek o referendum w sprawie członkostwa w Unii zgłosili konserwatywni posłowie, z tzw. ostatnich rzędów. To mniej znaczący działacze obecnie rządzącej partii. Wniosek o referendum poparło ponad 100 tysięcy obywateli. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nakazał jednak swoim posłom, pod groźbą kar dyscyplinarnych, głosować przeciwko rezolucji. Labourzyści mają zrobić to samo.

Do buntu przeciwko Cameronowi gotowych jest około 70 torysów. Przywódca „buntowników” Bernard Jenkin powiedział dziś rano dla BBC, że chodzi o demokrację. Przypomniał, że brytyjskie społeczeństwo od dawna chce referendum w sprawie Unii Europejskiej, a nie było takiej szansy od 1975 roku. –Miało być referendum w sprawie traktatu z Maastricht, rząd Partii Pracy obiecywał je w kwestii konstytucji europejskiej, potem myśmy je obiecywali po traktacie lizbońskim, ale i do tego referendum nie doszło - mówi Jenkin.

Eurosceptycy przyznają, że raczej przegrają w Izbie Gmin. Przyznają też, że nawet gdyby do referendum doszło, to większość Brytyjczyków wybrałaby opcję zreformowania członkostwa niż wystąpienia z Unii.

- Sondaże w Wielkiej Brytanii w większości pokazują, że społeczeństwo chce referendum – komentuje dla Stefczyk.info Aleksandra Rybińska. Dodaje, że premier David Cameron rzeczywiście nie chce nic o tym wiedzieć. – Cameron twierdzi, że to nie jest dobry moment nawet na debatę na ten temat. Według niego na przeszkodzie stoi kryzys i zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec Unii Europejskiej. Twierdzi, że to trzeba przenieść na 2015 roku, albo nawet później. Zwolennicy jednak nalegają i mówią, że nie ma na co czekać, bo brytyjska opinia publiczna popiera ten pomysł. W partii konserwatywnej w Wielkiej Brytanii jest pewien rozłam dotyczący członkostwa w Unii - dodaje Rybińska.

MK
[fot. Sxc.hu/fantichi]

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

 8. morelas 24.10.2016

  Morawiecki na Białorusi

  Wicepremier polskiego rządu spotkał się z prezydentem Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook