Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Brytyjczycy zdecydują o członkostwie w UE?

24.10.2011

Wniosek o referendum w sprawie członkostwa w Unii zgłosili konserwatywni posłowie, z tzw. ostatnich rzędów. To mniej znaczący działacze obecnie rządzącej partii. Wniosek o referendum poparło ponad 100 tysięcy obywateli. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nakazał jednak swoim posłom, pod groźbą kar dyscyplinarnych, głosować przeciwko rezolucji. Labourzyści mają zrobić to samo.

Do buntu przeciwko Cameronowi gotowych jest około 70 torysów. Przywódca „buntowników” Bernard Jenkin powiedział dziś rano dla BBC, że chodzi o demokrację. Przypomniał, że brytyjskie społeczeństwo od dawna chce referendum w sprawie Unii Europejskiej, a nie było takiej szansy od 1975 roku. –Miało być referendum w sprawie traktatu z Maastricht, rząd Partii Pracy obiecywał je w kwestii konstytucji europejskiej, potem myśmy je obiecywali po traktacie lizbońskim, ale i do tego referendum nie doszło - mówi Jenkin.

Eurosceptycy przyznają, że raczej przegrają w Izbie Gmin. Przyznają też, że nawet gdyby do referendum doszło, to większość Brytyjczyków wybrałaby opcję zreformowania członkostwa niż wystąpienia z Unii.

- Sondaże w Wielkiej Brytanii w większości pokazują, że społeczeństwo chce referendum – komentuje dla Stefczyk.info Aleksandra Rybińska. Dodaje, że premier David Cameron rzeczywiście nie chce nic o tym wiedzieć. – Cameron twierdzi, że to nie jest dobry moment nawet na debatę na ten temat. Według niego na przeszkodzie stoi kryzys i zobowiązania Wielkiej Brytanii wobec Unii Europejskiej. Twierdzi, że to trzeba przenieść na 2015 roku, albo nawet później. Zwolennicy jednak nalegają i mówią, że nie ma na co czekać, bo brytyjska opinia publiczna popiera ten pomysł. W partii konserwatywnej w Wielkiej Brytanii jest pewien rozłam dotyczący członkostwa w Unii - dodaje Rybińska.

MK
[fot. Sxc.hu/fantichi]

Warto poczytać

 1. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 2. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 3. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 4. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 5. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 6. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 7. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

 8. mid-epa05862469 22.03.2017

  Doradca Trumpa zapewnia o przyjaźni między Polską a USA

  Polska może być pewna, że jej przyjaźń i długoletni związek ze Stanami Zjednoczonymi zostaną zabezpieczone przez obecną administrację - mówi PAP doradca prezydenta Donalda Trumpa Ralph Reed. Jak ocenia, relacje Moskwa-Waszyngton "to będzie trudny związek".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook