Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Brytyjczycy podzieleni ws. pogrzebu Thatcher

14.04.2013

Większość badanych nie chce państwowego pogrzebu dla byłej premier Margaret Thatcher. Medialna nagonka na Wyspach robi swoje...

60 proc. Brytyjczyków jest przeciwnych temu, by podatnik płacił za pogrzeb byłej premier Margaret Thatcher, zaś  25 proc. badanych uważa, że powinien - wynika z sondażu ośrodka ComRes dla tygodnika "Independent on Sunday".

Co trzeci ankietowany uważa, że Lady Thatcher była najwybitniejszym szefem rządu po wojnie, 41 proc. nie zgadza się z tą opinią.

Były wicepremier w laburzystowskim rządzie Tony'ego Blaira Lord Prescott sądzi, że sprywatyzowanie pogrzebu byłoby odpowiednim sposobem uhonorowania Margaret Thatcher, ponieważ idea prywatyzacji i ograniczania roli państwa była jedną z najważniejszych, które głosiła.

W artykule w tygodniku "Sunday Mirror" Prescott zauważył, że brytyjskie społeczeństwo, które zapłaciło bardzo wysoką cenę w okresie jej rządów, kiedy to nastąpiło jego zubożenie i gdy zlikwidowano całe gałęzie przemysłu, nie powinno być obciążane wysokim kosztem pogrzebu ocenianym wstępnie na 8-10 mln funtów.

Choć baronessa Thatcher nie chciała państwowego pogrzebu, rząd zdecydował się na tzw. ceremonialny pogrzeb z honorami wojskowymi, o jeden stopień niżej niż pogrzeb państwowy. Wprawdzie część kosztów wzięła na siebie rodzina, ale główną część pokryje rząd.

Będzie to największa publiczna uroczystość pogrzebowa od czasu śmierci Królowej Matki (1900-2002), niektórym kojarząca się z pogrzebem księżnej Diany.

Premier David Cameron i minister spraw zagranicznych William Hague wystąpili w obronie sfinansowania pogrzebu z pieniędzy podatnika, wskazując na polityczną rolę baronessy Thatcher i jej zasługi, choćby w uzyskaniu rabatu od unijnej składki.

TK,PAP
[Fot. PAP/EPA]
Słowa kluczowe:

pogrzeb

,

Wielka Brytania

,

polityka

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook