Jedynie prawda jest ciekawa


Brytyjczycy chcą odebrania obywatelstwa żonie Asada

16.04.2017

Grupa brytyjskich posłów i przedstawicieli syryjskiej społeczności w Wielkiej Brytanii zaapelowała do rządu premier Theresy May o odebranie obywatelstwa żonie prezydenta Syrii Baszara al-Asada, Asmie - poinformowała w niedzielę gazeta "Sunday Times".


Pochodząca z Acton, zachodniej dzielnicy Londynu, Asma skończyła studia na prestiżowym uniwersytecie King's College London i pracowała m.in. w banku JP Morgan. Wyszła za Asada w 2000 roku; para ma trójkę dzieci, które mają podwójne brytyjsko-syryjskie obywatelstwo.

Żona Asada aktywnie używa kont na platformach społecznościowych - gdzie śledzi ją łącznie ponad pół miliona osób - do obrony reżimu męża. Gdy blisko 90 osób zginęło w wyniku ataku bronią chemiczną w Chan Szajchun, kwestionowała prawdziwość zdarzenia, a później krytykowała amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa za jego atak odwetowy na bazę syryjskiego lotnictwa wojskowego.

Zasiadający w komisji spraw zagranicznych Izby Gmin poseł Partii Konserwatywnej Nadhim Zahawi jest wśród deputowanych, którzy domagają się odebrania kobiecie brytyjskiego obywatelstwa, oceniając, że "jest częścią tej propagandowej maszyny, która popełnia zbrodnie wojenne".

Z kolei rzecznik partii Liberalnych Demokratów ds. polityki zagranicznej Tom Brake podkreślił, że minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Amber Rudd powinna wysłać jasny sygnał, że żona syryjskiego lidera powinna "zaprzestać wspierania barbarzyńskiego reżimu lub zostanie jej odebrane obywatelstwo".

Asma el-Asad jest od 2012 roku objęta brytyjskimi i unijnymi sankcjami, które m.in. zabraniają jej wjazdu do Unii Europejskiej, w tym odwiedzania rodzinnego Londynu, gdzie wciąż mieszkają jej rodzice.

Od 2010 roku decyzją szefów brytyjskiego MSW odebrano obywatelstwo ok. 40 osobom, w większości podejrzewanym o aktywność terrorystyczną.

pc/PAP
fot. [PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook