Jedynie prawda jest ciekawa


Bruksela: Wielotysięczne protesty przeciw oszczędnościom

14.03.2013

Przeciwko oszczędnościom i prywatyzacji służby zdrowia protestowały w czwartek w Brukseli tysiące związkowców z krajów Europy, w tym Polacy. "Nie będziemy płacić za wasz kryzys!" - to przesłanie ma dotrzeć do obradujących w stolicy Belgii przywódców UE.

Demonstracja zorganizowana przez Konfederację Europejskich Związków Zawodowych ma wymóc na rządach zmianę kursu w polityce walki z kryzysem, która koncentruje się na oszczędnościach i bolesnych reformach.

"Należy skończyć z cięciami, bo mają one katastrofalne skutki dla gospodarki. Zatrudnienie, zwłaszcza dla ludzi młodych, powinno być priorytetem" - podkreślili organizatorzy w komunikacie. Zapowiadali, że na protest do Brukseli przyjedzie nawet ok. 10 tys. ludzi.

Związkowcy zebrali się nieopodal budynku Rady UE, do której po południu zjeżdżali szefowie państw i rządów 27 krajów, by wziąć udział w szczycie UE poświęconym dalszej walce z kryzysem i jego społecznymi skutkami, szczególnie rosnącym bezrobociem wśród młodzieży.

"To przez ciągłe oszczędzanie poziom bezrobocia w Europie jest bardzo wysoki, w szczególności wśród młodych ludzi" - powiedział PAP młody Irlandczyk Ruairi Doyle z ugrupowania Sinn Fein, który przyjechał na demonstrację do Brukseli. "Dziś wielu młodych ludzi z Irlandii przenosi się do Australii, Kanady, Nowej Zelandii. Jeśli młodzież wyjedzie, stracimy bardzo wartościowe pokolenie" - ocenił.

Belg Christopher Vandenbegle mówił PAP, że protestuje, bo nie zgadza się z kierunkiem, w jakim podąża Europa. "Jesteśmy za solidarną Europą, a nie Europą wygodną dla kapitalistów. Kapitalizm w obecnej formie wszystko niszczy. Zwykli ludzie tracą pracę, biednieją, a jeden procent najbogatszych staje się jeszcze bogatszymi" - wskazywał. Jak przekonywał, szeregowi pracownicy w jego kraju muszą płacić 35-procentowe podatki, tymczasem wielonarodowe korporacje nie robią tego w ogóle.

Na demonstrację przyjechali też Polacy, w tym około 100 działaczek i działaczy Wolnego Związku Zawodowego Sierpień '80 oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

"Chcemy głośno mówić, że to nie my wywołaliśmy ten kryzys, dlaczego zatem na nasze barki przerzuca się jego koszty?" - powiedział PAP rzecznik Sierpnia '80 Patryk Kosela. Polscy związkowcy domagają się likwidacji tzw. umów śmieciowych. Według Koseli ograniczenie takich umów, na podstawie których często zatrudniani są w Polsce ludzie młodzi, zaleciła rządowi Komisja Europejska. "Ale rząd to ignoruje" - uważa Kosela.

Sierpień '80 domaga się też rekompensat za wprowadzenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, który zakłada ograniczenie emisji CO2. Zdaniem rzecznika związków, pakiet ten "poważnie uderzy w polskie przedsiębiorstwa". "To pakiet antygórniczy i antywęglowy" - powiedział Kosela.

Pod hasłem "Zdrowie i Solidarność" w Brukseli protestowano w czwartek także przeciwko prywatyzacji ochrony zdrowia. "Wszyscy powinni mieć jednakowy dostęp do leczenia. Zdrowie jest dobrem ogólnospołecznym i powinno być dostępne dla każdego" - powiedziała PAP Krystyna Ptok z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

"Nasi koledzy w Europie również ostrzegają, że w ich krajach idzie się w kierunku prywatyzacji szpitali i poradni. Coraz więcej jest placówek niepublicznych. Niech one także funkcjonują, ale trzeba myśleć o najbiedniejszych. Oni nie mogą umierać pod płotem. Muszą być przyjmowani w szpitalach, bez względu na to, czy są ubezpieczeni. Funkcja ochronna państwa musi być realizowana, a kryzys jeszcze bardziej uwidacznia tę potrzebę" - dodała. Jej zdaniem służba zdrowia służba zdrowia cierpi z powodu kryzysu, ale i zawierania przez pracodawców w Polsce umów śmieciowych, od których nie pobiera się składek na ubezpieczenie.

Delegacje związków spotkały się w czwartek z Komisją Europejską, której przekazały swoje postulaty.

ll, PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook