Jedynie prawda jest ciekawa


Bruksela: Turcja pozostaje kandydatem do UE

26.07.2017

Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, jednak rozmowy akcesyjne nie ruszą do przodu bez zaprzestania łamania praw człowieka w tym kraju - to przesłanie europejskich decydentów przedstawione we wtorek w Brukseli stronie tureckiej.

We wtorek w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn spotkali się ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu oraz ministrem ds. europejskich Omerem Celikiem. Spotkanie było poświęcone turecko-unijnej współpracy politycznej.

- Prawa człowieka, praworządność, demokracja, podstawowe wolności, w tym wolność mediów są podstawowymi wymaganiami dla wszelkich postępów w kierunku wstąpienia do Unii Europejskiej - powiedział Hahn. Zaznaczył, że UE jest ciągle zaniepokojona znaczną liczbą więzionych w Turcji dziennikarzy, pisarzy, naukowców, prawników i działaczy praw człowieka. - Wolność słowa i wolność zgromadzeń są podstawowymi prawami demokratycznego społeczeństwa - zaznaczył.

Mogherini podkreślała, że choć rozmowy ze stroną turecką były konstruktywne, a współpraca i dialog muszą być utrzymane, to potrzebne są "konkretne, pozytywne kroki" w takich obszarach, jak praworządność i fundamentalne wolności. Wskazywała, że w Turcji w więzieniach zostało zamkniętych wielu działaczy opozycyjnych, dziennikarzy i obrońców praw człowieka.

Cavusoglu odpowiedział z kolei na krytykę Mogherini i Hahna dotyczącą procesu znanych dziennikarzy w Turcji i aresztowania w tym kraju aktywistów działających na rzecz praw człowieka, mówiąc, że UE nie powinna być wprowadzana w błąd przez "pseudodziennikarzy, którzy pomagają w działalności terrorystycznej". - Są tacy dziennikarze, żołnierze, politycy, którzy w ubiegłym roku przyczynili się do zamachu stanu i muszą zostać za to osądzeni - mówił.

Turcja prowadzi negocjacje akcesyjne z UE od 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki. W listopadzie 2016 roku Parlament Europejski wezwał Komisję Europejską do formalnego zamrożenia negocjacji z tym krajem, czego dotychczas KE nie zrobiła. Również wtedy stanowisko eurodeputowanych wywołało protesty Ankary.

PAP

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 5. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 6. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook