Jedynie prawda jest ciekawa


Bruksela: Spotkanie ministrów obrony NATO

16.02.2017

Ministrowie obrony NATO, którzy w czwartek zakończą dwudniowe spotkanie w Brukseli, zaaprobują zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni.

Ministrowie obrony NATO, którzy w czwartek zakończą dwudniowe spotkanie w Brukseli, zaaprobują zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni. Mają także zainicjować przegląd struktur dowodzenia NATO oraz spotkać się z ministrem obrony Gruzji Lewanem Izorią.

Ponadto, jak zapowiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na początku pierwszej czwartkowej sesji, ministrowie dokonają przeglądu postępów w procesie wysyłania czterech wielonarodowych batalionowych brygad bojowych na wschodnią flankę NATO, do Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Decyzję o wysłaniu batalionów potwierdzono na szczycie Sojuszu w Warszawie w lipcu 2016 r. Mają one zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca. Pierwsi żołnierze na Litwę przybyli pod koniec stycznia. Do Polski - co potwierdził w środę szef MON Antoni Macierewicz - batalion przyjedzie w kwietniu.

Stoltenberg zapowiedział, że obradujący w kwaterze głównej Sojuszu ministrowie zaaprobują zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni. W 2016 r. o 60 proc. wzrosła liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi w porównaniu z rokiem 2015. Miesięcznie odnotowywano średnio 500 cyberincydentów, które wymagały odpowiedzi ekspertów z NATO. Według sekretarza generalnego ze względu na skalę środków użytych do ataków, musiały być one dziełem instytucji państwowych innych krajów, a nie prywatnych hakerów.

Na szczycie w Warszawie w lipcu 2016 r. NATO uznało cyberprzestrzeń za sferę działań operacyjnych, obok lądu, przestrzeni powietrznej i morza.

Stoltenberg zapowiedział również, że ministrowie zainicjują przegląd struktur dowodzenia NATO. Dyplomaci z kwatery głównej wyjaśniają, że chodzi o to, by lepiej dopasować dowództwa do nowych wyzwań, wzmacniania flanki wschodniej i walki z terroryzmem. Nie chodzi jednak - jak tłumaczą źródła - o tworzenie nowych dowództw, ale raczej o wzmocnienie istniejących. "Trzeba zastanowić się, co zrobić, by obecny szkielet dostosować do nowych zadań" - powiedział jeden z dyplomatów.

Ostatnia reforma struktury dowodzenia przeprowadzona została w 2010 r., gdy głównym zadaniem NATO było dowodzenie operacją w Afganistanie. Obecnie w dowództwach Sojuszu pracuje ok. 8 tys. osób. Pod koniec zimnej wojny było to ok. 30 tys., a w latach 90. XX wieku - 12 tys.

Ocena struktur dowodzenia i zadań, jakie one wypełniają, została zainicjowana na szczycie w Warszawie. Od jesieni przeglądu struktur dokonywała grupa ekspertów wspomagająca dowódców obu dowództw strategicznych Sojuszu - ds. operacji i ds. transformacji. Na luty 2017 r. zapowiadano przedstawienie pierwszych ocen.

Dwudniowe obrady zakończy spotkanie Komisji NATO-Gruzja. Weźmie w nim udział minister obrony tego państwa Lewan Izoria. Według zapowiedzi Stoltenberga dyskusja będzie dotyczyła sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz gruzińskich reform.

Szef polskiego MON Antoni Macierewicz, obok uczestnictwa w sesjach plenarnych, ma w czwartek rozmawiać m.in. z ministrami obrony Estonii i Chorwacji.

[fot. PAP/EPA]

Z Brukseli Rafał Lesiecki (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook