Jedynie prawda jest ciekawa


Bruksela: plan złagodzenia kryzysu imigracyjnego przyjęty

26.10.2015

Gdy premier Serbii Aleksandar Vučić opuścił wczoraj wieczorem na chwilę salę obrad na minszczcyie ws. kryzysu imigracyjnego w Brukseli, robił wrażenie przygnębionego. Jak powiedział dziennikarzom „uczestnicy spotkania, przedstawiciele Niemiec, Austrii, krajów Bałkanów Zachodnich i Południa Europy, są „całkowicie skłóceni”.

„Ale mieliśmy chociaż okazję, by ze sobą porozmawiać”-zaznaczył, zrezygnowany. Więcej – podkreślił - „z tego szczytu nie wyniknie”. Premier maleńkiej Słowenii, gdzie codziennie dociera ok. 13 tys. imigrantów z Chorwacji, Miro Cerar ostrzegał, że na dłuższą metę Słowenia nie poradzi sobie sama, a bez wspólnych i konkretnych działań Europie grozi rozpad”. Słoweński premier ponownie wyraził pretensje do Zagrzebiu, że „bez pytania o zgodę, przerzuca imigrantów przez granicę do Słowenii, pod osłoną nocy”.

„To musi się skończyć’ - mówił Cerar. Szczyt został zwołany w trybie pilnym, pod naciskiem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean’a Claude’a Junckera. Wzięli w nim udział szefowie rządów 11 krajów: Niemiec, Austrii, Bułgarii, Węgier, Rumunii, Słowenii, Albanii, Macedonii, Chorwacji, Serbii i Grecji. Atmosfera na nim była bardzo napięta. Pierwsze trzy godziny negocjacji polegały głównie na wzajemnych oskarżeniach”.

Państwa Europy Wschodniej i Bałkanów, opowiadające się za zamknięciem granic zewnętrznych UE, zderzyły się z Niemcami i Austrią, które propagują politykę otwartych drzwi dla imigrantów. Merkel i Juncker proponowali, by zatrzymać napływ uchodźców na tzw. trasie Bałkańskiej.

Kraje takie jak Słowenia czy Chorwacja mogłyby ich zdaniem „wziąć kredyty w międzynarodowych instytucjach finansowych, na pokrycie kosztów związanych z przyjmowaniem imigrantów, co odciążyłoby Niemcy oraz Austrię”. Premier Słowenii oraz szef rządu Bułgarii Bojko Borisow zdecydowanie odrzucili taką możliwość.

„Nie będziemy strefą buforową Europy. Nie pozwolimy na to, by zrzucono na nas cała odpowiedzialność za obecny kryzys” - grzmiał Cerar. Borisow zaś powiedział dziennikarzom, że „Juncker i Merkel nie potrafią określić „ilu uchodźców UE zamierza przyjąć”. „Milion, 5 milionów czy może 10? O czym my właściwie rozmawiamy?”-pytał.

Szczyt miał się zakończyć o 19h, ale w końcu ciągnął się  aż do nocy. I, o dziwo, udało się w końcu dojść do jakiegoś porozumienia. UE i jej sąsiedzi na Bałkanach Zachodnich przyjęli 17-punktowy plan, by spowolnić napływ migrantów przez ten region. „Jedynym sposobem na uporządkowanie sytuacji jest spowolnienie tego napływu ludzi” - powiedział Juncker na konferencji prasowej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

„Trzeba skończyć z celowym przepuszczaniem migrantów do sąsiednich krajów” - dodał. We wspólnym oświadczeniu podkreślono, że "polityka przepuszczania uchodźców bez poinformowania sąsiednich krajów jest nie do przyjęcia". Jak dodał Juncker, uchodźcy i imigranci muszą być rejestrowani. „Bez rejestracji nie ma praw” - powiedział szef KE.

Uzgodniono także, że w ciągu tygodnia do Słowenii wysłanych zostanie 400 funkcjonariuszy, którzy pomogą w kontrolowaniu granic. Grecja, Macedonia, Albania i Serbia mają wzmocnić współpracę w celu ochrony wspólnych granic. Działania te ma wspierać unijna agencja zarządzania granicami Frontex.

Na spotkaniu zapowiedziano też natychmiastową pomoc humanitarną dla uchodźców i imigrantów, którzy tzw. szlakiem bałkańskim usiłują dostać się do UE. „Najpilniejszym zadaniem jest zapewnienie schronienia oraz ludzkich warunków uchodźcom i migrantom. Nie może być tak, że w Europie w 2015 r. ludzie są pozostawieni sami sobie, śpią na polach w mroźnych temperaturach” - powiedział Juncker.

Grecja do końca roku ma zapewnić 30 tys. miejsc dla uchodźców. Mieszkańcy Grecji powinni także zaoferować gościnę kolejnym 20 tys. uchodźców, w czym Atenom pomoże Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców; komisarz Antonio Guterres wziął udział w spotkaniu w Brukseli. W sumie w Grecji i regionie zachodnich Bałkanów powstać ma co najmniej 100 tys. miejsc dla uchodźców.

Kraje regionu mają poprawić wymianę informacji o napływie uchodźców i w tym celu mianować specjalnych łączników. Przyśpieszone zostanie odsyłanie imigrantów, którym nie przysługuje azyl w UE - zapowiedzieli przywódcy. Te działania mają objąć imigrantów z Pakistanu, Afganistanu i Bangladeszu.

Juncker przestrzegł, że "nie ma cudownego lekarstwa", które rozwiąże te problemy. „Zamykanie granic nie jest rozwiązaniem. Rozwiązaniem jest wspólne i odpowiedzialne działanie. (...) Musimy pracować razem, a nie przeciw sobie” - podkreślił Juncker. Najbardziej zadowolony z obrad był premier Węgier Viktor Orban. Jak powiedział dziennikarzom „uczestniczył w szczycie w roli obserwatora, bo węgierskie granice są szczelne”. „Ten problem nas więc już nie dotyczy”- mówił.

Ryb, Spiegel.de, FAZ.net, euractiv.com, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook