Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Bruksela łaskawa dla Camerona

07.11.2014

Wielka Brytania nie będzie musiała od razu dopłacić 2 mld euro do unijnej kasy. Dzięki zawartemu kompromisowi Londyn będzie mógł zapłacić swoją dodatkową składkę nie do 1 grudnia tego roku, ale w dwóch ratach w przyszłym roku.

Choć szef resortu finansów Wielkiej Brytanii przekonywał dziś dziennikarzy, że udało mu się obniżyć o połowę sumę, którą jego kraj ma wpłacić do budżetu UE, w rzeczywistości porozumienie przekłada tylko datę, kiedy ma się to stać.

Dziś w Brukseli ministrowie finansów UE dyskutowali sprawę dodatkowych płatności, jakich Komisja Europejska zażądała od niektórych państw członkowskich z Wielką Brytanią na czele w ramach corocznego dostosowania składek do produktu narodowego brutto (PNB).

W tym roku statystyczne obliczenia wykazały bezprecedensowy wynik, w ramach którego Wielka Brytania miała dopłacić do 1 grudnia 2,1 mld euro. To wynik tego, że KE obliczyła, iż składka Londynu od 2002 r. była zbyt mała w stosunku do obliczonego według nowych zasad brytyjskiego PNB.

Włoska prezydencja przygotowała na dzisiejsze spotkanie ministrów w tej sprawie kompromisowe rozwiązanie, by pomóc wyjść z sytuacji Davidowi Cameronowi, który oświadczył na październikowym szczycie UE, że nie uiści do grudnia dodatkowej wpłaty.

Brytyjski kanclerz skarbu George Osborne oświadczył po rozmowach, że jego kraj zapłaci dodatkową składkę do unijnego budżetu, ale w ratach i w mniejszym wymiarze, niż chciała tego Komisja Europejska. Przekonywał on dziennikarzy w Brukseli, że jego kraj zapłaci ok. 850 mln funtów zamiast żądanych początkowo przez KE 1,7 mld funtów (2,1 mld euro).

- Rabat brytyjski będzie w pełni stosowany, a dodatkowe płatności zostaną wykonane w dwóch ratach w drugiej połowie przyszłego roku — powiedział szef brytyjskiego resortu finansów. W rzeczywistości jednak porozumienie przewiduje, iż Wielka Brytania będzie musiała zapłacić dokładnie tyle, ile żądała od niej KE. Dla Londynu ważne jest jednak, że stanie się to dopiero po majowych wyborach na Wyspach.

Jak tłumaczyła na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca KE ds. budżetu i zasobów ludzkich Kristalina Georgiewa, dzięki temu, że płatność będzie mogła nastąpić później, będzie można od niej odliczyć przyszłoroczny rabat przysługujący Wielkiej Brytanii.

Już wcześniej informowano, że w ramach obliczeń opartych na nowym dochodzie narodowym brutto Wielkiej Brytanii dostanie ona w maju dodatkowo 500 mln euro rabatu. To jednak tylko niewielka część z wynegocjowanego jeszcze w latach 80. upustu dla Brytyjczyków, na który zrzucają się inne państwa członkowskie.
Georgiewa poinformowała, że KE przygotuje odpowiednie propozycje zmian w prawie unijnym, które będą dotyczyły wszystkich państw członkowskich. Komisja ma zaproponować „obiektywny parametr”, który pozwalałby na zastosowanie wyjątkowych reguł w razie gdyby obliczenia dostosowawcze znów wykazały, że któryś z krajów ma zapłacić wyjątkowo dużą dopłatę.

W tym roku suma dostosowania dla wszystkich państw wynosi ok. 9,5 mld euro, podczas gdy w zeszłym było to jedynie 360 mln euro. Jedna z propozycji, które będą rozważane, to wskazanie pułapu, np. przekroczenia podczas obliczeń dostosowawczych kwoty 5 mld euro (dla wszystkich państw), po którym obowiązywałyby wyjątkowe zasady dotyczące dopłat.

W ramach kompromisu wypracowanego dziś żaden z krajów nie będzie musiał dopłacać do unijnej kasy zaległych środków do 1 grudnia (tak jak mówią obecnie obowiązujące przepisy), tylko w kolejnym roku.

Jednocześnie państwa, które miałyby otrzymać zwrot (w tym roku największy przysługuje Francji, ok. 1 mld euro, ale też Polsce ponad 300 mln euro), też nie dostaną pieniędzy od razu, lecz w przyszłym roku. Jak relacjonowała Georgiewa, na takie rozwiązanie zgodzili się wszyscy ministrowie.

Greg/PAP
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
Słowa kluczowe:

Cameron

,

Wielka Brytania

,

składka

,

KE

Warto poczytać

 1. mid-epa05878909 30.03.2017

  Premier Węgier: UE musi się zmienić

  „Unia Europejska musi się zmienić, by pozostać najlepszym miejscem na świecie, a Europejska Partia Ludowa (EPL) musi się zmienić po to, by móc ją prowadzić na tej drodze” - oznajmił w czwartek premier Węgier Viktor Orban na Malcie.

 2. mid-epa05878948 30.03.2017

  Juncker: „Brexit nie jest końcem wszystkiego”

  „Musimy rzucić wyzwanie populistom, powiedzieć głośno i jasno, że nacjonalizm i separatyzm, które zmierzają do osłabienia UE, są czymś przeciwnym do patriotyzmu” - mówił Donald Tusk.

 3. mid-17330060 30.03.2017

  Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

  "Przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie".

 4. middd 30.03.2017

  Miedwiediew w ogniu krytyki

  Protesty 26 maja ostatecznie usunęły Miedwiediewa z grona potencjalnych pretendentów do udziału w wyścigu prezydenckim w 2018 roku.

 5. konsulatwKijowie 30.03.2017

  Konsulaty na Ukrainie - wciąż zamknięte

  Zgodnie z decyzją MSZ po środowym ostrzale konsulatu RP w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy wszystkie polskie konsulaty w tym kraju są zamknięte do odwołania - poinformował Karol Jazowski, rzecznik ambasady RP w Kijowie.

 6. gazprom 30.03.2017

  Polska będzie uczestniczyć w negocjacjach ws. Nord Stream 2

  Komisja Europejska poinformowała, że może wziąć na siebie odpowiedzialność za negocjacje warunków budowy gazociągu Nord Stream 2 w imieniu państw członkowskich.

 7. nord1 30.03.2017

  Będą negocjacje ws. Nord Stream 2

  W liście wysłanym m.in. do rządu Danii, KE zwraca się o wyrażenie opinii na temat Nord Stream 2 oraz wyjaśnia, że rurociąg nie może funkcjonować w - jak to ujęto - "prawnej próżni".

 8. mid-epa058767812 29.03.2017

  Premier Wielkiej Brytanii pisze do Tuska

  Theresa May liczy na głębokie partnerstwo ze Wspólnotą.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook