Jedynie prawda jest ciekawa


Bruksela łaskawa dla Camerona

07.11.2014

Wielka Brytania nie będzie musiała od razu dopłacić 2 mld euro do unijnej kasy. Dzięki zawartemu kompromisowi Londyn będzie mógł zapłacić swoją dodatkową składkę nie do 1 grudnia tego roku, ale w dwóch ratach w przyszłym roku.

Choć szef resortu finansów Wielkiej Brytanii przekonywał dziś dziennikarzy, że udało mu się obniżyć o połowę sumę, którą jego kraj ma wpłacić do budżetu UE, w rzeczywistości porozumienie przekłada tylko datę, kiedy ma się to stać.

Dziś w Brukseli ministrowie finansów UE dyskutowali sprawę dodatkowych płatności, jakich Komisja Europejska zażądała od niektórych państw członkowskich z Wielką Brytanią na czele w ramach corocznego dostosowania składek do produktu narodowego brutto (PNB).

W tym roku statystyczne obliczenia wykazały bezprecedensowy wynik, w ramach którego Wielka Brytania miała dopłacić do 1 grudnia 2,1 mld euro. To wynik tego, że KE obliczyła, iż składka Londynu od 2002 r. była zbyt mała w stosunku do obliczonego według nowych zasad brytyjskiego PNB.

Włoska prezydencja przygotowała na dzisiejsze spotkanie ministrów w tej sprawie kompromisowe rozwiązanie, by pomóc wyjść z sytuacji Davidowi Cameronowi, który oświadczył na październikowym szczycie UE, że nie uiści do grudnia dodatkowej wpłaty.

Brytyjski kanclerz skarbu George Osborne oświadczył po rozmowach, że jego kraj zapłaci dodatkową składkę do unijnego budżetu, ale w ratach i w mniejszym wymiarze, niż chciała tego Komisja Europejska. Przekonywał on dziennikarzy w Brukseli, że jego kraj zapłaci ok. 850 mln funtów zamiast żądanych początkowo przez KE 1,7 mld funtów (2,1 mld euro).

- Rabat brytyjski będzie w pełni stosowany, a dodatkowe płatności zostaną wykonane w dwóch ratach w drugiej połowie przyszłego roku — powiedział szef brytyjskiego resortu finansów. W rzeczywistości jednak porozumienie przewiduje, iż Wielka Brytania będzie musiała zapłacić dokładnie tyle, ile żądała od niej KE. Dla Londynu ważne jest jednak, że stanie się to dopiero po majowych wyborach na Wyspach.

Jak tłumaczyła na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca KE ds. budżetu i zasobów ludzkich Kristalina Georgiewa, dzięki temu, że płatność będzie mogła nastąpić później, będzie można od niej odliczyć przyszłoroczny rabat przysługujący Wielkiej Brytanii.

Już wcześniej informowano, że w ramach obliczeń opartych na nowym dochodzie narodowym brutto Wielkiej Brytanii dostanie ona w maju dodatkowo 500 mln euro rabatu. To jednak tylko niewielka część z wynegocjowanego jeszcze w latach 80. upustu dla Brytyjczyków, na który zrzucają się inne państwa członkowskie.
Georgiewa poinformowała, że KE przygotuje odpowiednie propozycje zmian w prawie unijnym, które będą dotyczyły wszystkich państw członkowskich. Komisja ma zaproponować „obiektywny parametr”, który pozwalałby na zastosowanie wyjątkowych reguł w razie gdyby obliczenia dostosowawcze znów wykazały, że któryś z krajów ma zapłacić wyjątkowo dużą dopłatę.

W tym roku suma dostosowania dla wszystkich państw wynosi ok. 9,5 mld euro, podczas gdy w zeszłym było to jedynie 360 mln euro. Jedna z propozycji, które będą rozważane, to wskazanie pułapu, np. przekroczenia podczas obliczeń dostosowawczych kwoty 5 mld euro (dla wszystkich państw), po którym obowiązywałyby wyjątkowe zasady dotyczące dopłat.

W ramach kompromisu wypracowanego dziś żaden z krajów nie będzie musiał dopłacać do unijnej kasy zaległych środków do 1 grudnia (tak jak mówią obecnie obowiązujące przepisy), tylko w kolejnym roku.

Jednocześnie państwa, które miałyby otrzymać zwrot (w tym roku największy przysługuje Francji, ok. 1 mld euro, ale też Polsce ponad 300 mln euro), też nie dostaną pieniędzy od razu, lecz w przyszłym roku. Jak relacjonowała Georgiewa, na takie rozwiązanie zgodzili się wszyscy ministrowie.

Greg/PAP
[fot. PAP/EPA]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 2. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 3. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 4. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 5. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 6. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 7. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

 8. israel17062018 17.06.2018

  Rząd Izraela ma coś do ukrycia? Będzie kara więzienia za filmowanie żołnierzy

  Rząd Izraela jest w trakcie przyjmowania ustawy dzięki której tamtejsze sądy będą mogły karać więzieniem za nagrywanie żołnierzy Izraelskich Sił Obrony (IDF) oraz udostępnianie tych filmów w internecie. Osobom łamiącym nowe prawo może grozić nawet 10 lat więzienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook